شعبه مرکزی

تهران - ستارخان

ارسال ایمیل

info@hardwarecenter.ir

اشتراک گذاری

روشن نشدن مک بوک

هر چند که مک بوک های اپل در زمره لپ تاپ های فوق حرفه ای  هستند که از کیفیت بالایی برخوردارند. روشن نشدن لپ تاپ اپل یکی از مشکلاتی است که ممکن است در سری مک بوک‌های اپل، گاهاٌ  مشاهده شود. با بررسی قطعات مک بوک و عملکرد آن‌ها توسط کارشناسان تعمیر مک بوک و تشخیص دلایل بروز این اشکال که می تواند به بخش سخت‌افزاری یا نرم‌افزاری لپ تاب مربوط باشد لپ تاپ اپل شما عیب یابی خواهد شد. روشن نشدن صفحه مک بوک دلایل متعددی دارد که در این بخش به برخی از آن ها اشاره می کنیم.

بررسی دلایل روشن نشدن مک بوک

اول از همه باید دلیل روشن نشدن مک بوک خود را که سخت افزاری یا نرم افزاری است شناسایی کنید با فشردن دکمه پاور لپ تاب اپل خود اگر هیچ صدایی از قسمت فن و بوت شدن درایو ها به گوش نرسید یا تصویری بر روی صفحه نمایش مشاهده نشد، مشخص می شود که مک بوک کلاً روشن نمی شود که ممکن است به دلایل زیر مربوط باشد.

بررسی اتصال کابل و اطمینان از سالم بودن باتری

اطمینان از صحت عملکرد صفحه نمایش

شاید مشکل از قسمت سخت افزار مک بوک نباشد و تنها به دلیل درست کارنکردن صفحه نمایش باشد.

بررسی لوازم جانبی مک بوک از جمله پرینترها و هارد اکسترنال و ..

روشن نشدن مک بوک

حل مشکل روشن نشدن مک بوک

بررسی بخش سخت افزاری مک بوک اپل

  • فشردن ممتد کلید پاور: با فشردن ممتد کلید پاور به مدت 10ثانیه، در این هنگام با شنیدن صدای بوق مانند و بوت شدن مجدد درایوها و قطع و وصل شدن جریان مجدد برق لپ تاپ ریستارت خواهد شد. شاید مشکل شما ازین طریق  به سادگی حل شود.
  • بررسی عملکرد صفحه نمایش: اگر در زمان روشن شدن لپ تاپ صدایی از دستگاه می شنوید ولی تصویری بر روی صفحه نمایش مک بوک اپل خود مشاهده نمی کنید، امکان دارد مشکل از صفحه نمایش لپ تاپ باشد که در این صورت باید مشکل سخت افزاری آن را برطرف نمایید. می توانید برای راهنمایی در خصوص رفع این مشکل از پشتیبانی نمایندگی اپل در مرکز سخت افزار ایران کمک بگیرید. در ادامه به برخی ازین راهنمایی ها می پردازیم.
  • بررسی منبع تغذیه و همچنین بررسی صحت اتصال کابل صفحه نمایش به منبع تغذیه
  • بررسی صحت اتصال همه کابل ها از جمله کابل گرافیک که می توانید با قطع و وصل کردن مجدد آنها از عملکرد صحیح آنها اطمینان حاصل نمایید.
  • ریستارت کردن لپ تاپ و بالا آمدن در حالت safe mode و تنظیم رزولوشن صفحه نمایش

بررسی بخش نرم افزاری لپ تاپ

  • نصب مجدد سیستم عامل

نصب مجدد سیستم عامل بر روی لپ تاپ، در نظر داشته باشید که ورژن سیستم عامل باید با سال ساخت لپ تاپ هماهنگی داشته باشد و آن را پشتیبانی کند. در سایت مک براساس سال ساخت لپ تاپ، لیست سیستم عامل های قابل نصب نوشته شده است.

  • اجرای Disk Utility در حالت Recovery

اگر سیستم عامل بالا نمی آید ولی لپ تاپ بوت می شود احتمال دارد مشکل از درایو باشد. در مدل لپ تاپ اپل  Macbook Pro با سیستم عامل  OS X 10.8 Mountain Lion  امکان حل مشکل بالا نیامدن، با اجرای برنامه Disk Utility در حالت  Recovery بوت است. برای این کار ابتدا از خاموش بودن لپ تاپ اپل خود اطمینان حاصل نمایید، می توانید با فشردن دکمه پاور برای چند ثانیه این کار را انجام دهید. کلیدهای command+r را پس از روشن کردن مجدد مک بوک فشار دهید. تا بالا آمدن مک اینکار را ادامه دهید به این ترتیب وارد بخش Recovery خواهید شد Disk Utility  انتخاب کرده و برروی Verify Disk کلیک نمایید اگر درایو شما به خطایی برخورده باشد Disk Utility آن را یافته و عیب یابی می نماید.

  • بوت کردن لپ تاپ در حالت safe mode

در Safe mode بررسی مواردی که به بالا آمدن کامل سیستم کمک می کند محدود شده است. برای انجام این اقدام  پس از خاموش کردن و روشن کردن مجدد  مک بوک اپل خود کلید Shift را بفشارید. امکان دارد راه اندازی حالت safe mode کمی زمان ببرد.  با فشردن دکمه های Shift+Command+V می توانید با پیغام هایی که دریافت می کنید از  اتفاقات در حال رخ دادن و کارهایی که در حال انجام است اطلاع پیدا کنید.

  • بررسی سیستم فایل

پس از ریستارت کردن مک بوک اپل به هنگام روشن شدن مجدد آن کلیدهای Cmd+S را بفشارید. پس از آن دستور  fsck-fy را تایپ کنید و دکمه return را فشار دهید. در این هنگام پس از طی شدن مقدار زمانی یکی از ین دو پیام را دریافت خواهید کرد:

” The volume appears to be OK ” کلمه  rebootرا تایپ کنید و دکمه Return را فشار دهید.

“FILE SYSTEM WAS MODIFIED.” اگر این پیغام را دریافت کردید دستور fsck-fy را دوباره  تایپ نمایید.

  • راه اندازی Apple Diagnostics

در این روش پس از بررسی لپ تاپ راه حل هایی برای حل مشکل و تعمیر مک بوک پیشنهاد می شود که برای چک کردن آنها می توانید به شرح زیر عمل کنید. ابتدا از عدم اتصال دستگاهای جانبی مانند پرینتر، اسکنر و.. به دستگاه مطمئن شوید. پس از آن دکمه پاور مک بوک را بفشارید، در این زمان دکمه D را تا هنگامی که از شما درخواست انتخاب زبان شود نگه دارید پس از انتخاب زبان موردنظر خود افزار Apple Diagnostics اجرا شده و شروع به آزمایش می کند. این آزمایش ممکن است چند دقیقه ای زمان ببرد. پس از بررسی و آزمایش لیستی از نتایج ارائه خواهد شد که در بعضی موارد راه حل هایی ساده می باشند و در بعضی موارد دیگر کدهایی هستند که برای جستجوی معنی آنها  می توانید به page Apple Diagnostics مراجعه کنید. اما اگر نتایجی مشاهده نکردید یعنی مشکلی در سخت افزار شما از نظر این افزار وجود ندارد.

در صورتی که با انجام این اقدام هم موفق به تعمیر لپ تاپ اپل خود نشدید به نمایندگی لپ تاپ اپل مراجعه نمایید.

نمایندگی تعمیرات لپ تاپ اپل

چنانچه نتوانستید با مجموعه اقدامات بالا لپ تاپ خود را خطایابی و مشکل روشن نشدن مک بوک را رفع نمایید،  نمایندگی اپل مرکز سخت افزار ایران اماده ارائه ی پیشرفته ترین خدمات و سرویس ها در زمینه تعمیر لپ تاپ اپل به شما خواهد بود. کارشناسان ما به دلیل داشتن مدارک بین المللی و  گذراندن دوره های تعمیر هر شش ماه یکبار به منظور به روز رسانی دانش فنی و هماهنگی با پیشرفت تکنولوژی مک بوک های اپل مناسب ترین گزینه می باشند. لذا می توانید در صورت بروز هر گونه مشکل در لپ تاپ اپل اعم از مشکلات سخت افزاری مک بوک و مشکلات نرم افزاری مک بوک با کارشناسان نمایندگی تعمیرات اپل تماس بگیرید.

5/5(1 امتیاز)