شعبه مرکزی

تهران - ستارخان

ارسال ایمیل

info@hardwarecenter.ir

اشتراک گذاری

در صورت فراموش کردن رمز ویندوز چه باید کرد؟

اگر از کاربران ویندوز هستید و از یک پسورد برای ورود به سیستم خود استفاده می کنید، احتمال فراموش کردن رمز ویندوز برای یک بار هم که شده بسیار زیاد است؛ خصوصا در مواردی که از یک رمز عبور پیچیده که یادآوری آن دشوار است برای سیستم استفاده کرده باشید.

در صورت فراموشی رمز ویندوز، دسترسی به سیستم غیر ممکن می شود و باید به فکر بازیابی رمز فراموش شده بود. می توان از چند طریق این کار را انجام داد و مجددا به سیستم دسترسی یافت. در این مقاله از پیشه کمک، می خواهیم به بررسی روش هایی بپردازیم که با استفاده از آنها می توان مشکل فراموش کردن رمز ویندوز را از طریق بازیابی پسورد فراموش شده، برطرف کرد.

مشکل فراموش کردن رمز ویندوز

روش های رفع مشکل فراموش کردن رمز ویندوز

چندین روش برای بازیابی پسورد ویندوز و رفع مشکل فراموشی رمز عبور ویندوز وجود دارد که می توان از جمله آنها به موارد زیر اشاره کرد:

 • بازیابی پسورد ویندوز با استفاده از دیسک بازیابی یا دیسک نجات
 • رفع مشکل فراموشی رمز ویندوز با کمک سایر حساب های کاربری در دسترس
 • استفاده از ابزار PC UNLOCKER برای رفع مشکل فراموشی رمز سیستم
 • رفع مشکل فراموش کردن رمز عبور ویندوز از طریق safe mode
 • تعویض سیستم عامل ویندوز
 • استفاده از نرم افزارهای شخص ثالث برای رفع مشکل فراموش کردن رمز ویندوز

علاوه بر این روش ها می توان از ترفندهای متعدد دیگری نیز استفاده کرد. در اینجا به بررسی کامل این چند روش پر استفاده و کاربردی می پردازیم. انتخاب بین روش ها بسته به سیستم عامل نصب شده روی سیستم نیز دارد.                       

بازیابی پسورد ویندوز با استفاده از دیسک بازیابی یا دیسک نجات

این روشی کاربردی برای رفع مشکل فراموش کردن رمز ویندوز است به شرطی که قبل از فراموشی رمز یک دیسک نجات آماده کرده باشید. در واقع دیسک نجات بیشتر یک راه برای پیشگیری از فراموشی رمز و بروز مشکل است تا یک راه حل برای رفع آن. در بخش تنظیمات ویندوز و در قسمت کنترل پنل می توان یک دیسک نجات را ایجاد کرد. در بخش کنترل پنل باید مراحل زیر را دنبال کنید تا دیسک نجات ایجاد شود:

 • ابتدا گزینه User Accounts را انتخاب کرده و در آنجا روی Account Name کلیک کنید.
 • در پنجره ای که باز می شود در بخش Related Tasks روی گزینه Prevent a forgotten password کلیک کنید.
 • با باز شدن پنجره Forgotten Password Wizard، دیسک نجات را بسازید و آن را در جایی ذخیره کنید تا در صورت فراموشی رمز عبور سیستم با کمک این دیسک بازیابی رمز عبور را غیر فعال کرده و بتوانید وارد سیستم شوید.
بازیابی پسورد ویندوز با استفاده از دیسک بازیابی یا دیسک نجات

رفع مشکل فراموشی رمز ویندوز با کمک سایر حساب های کاربری در دسترس

در سیستم هایی که از ویندوز 8 یا 10 استفاده می کنند، می توان برای بازیابی رمز عبور فراموش شده سیستم از حساب کاربری مایکروسافت استفاده کرد. در صورتی که از یک حساب کاربری مایکروسافت استفاده می کنید می توانید با استفاده از گزینه فراموشی رمز عبور در صفحه راه اندازی ویندوز مشکل فراموش کردن رمز ویندوز را برطرف کرد. می توانید با دنبال کردن مراحل زیر رمز فراموش شده را بازیابی کنید:

 • بعد از انتخاب حساب کاربری مایکروسافت و ورود به صفحه retrieve your Account screen، در آنجا نام کاربری اسکایپ، ایمیل یا شماره تلفنی که در زمان ساخت اکانت مایکروسافت از آن استفاده کرده ایده را وارد کنید و گزینه next را بزنید.
 • در صفحه Verify your identity کد تایید امنیتی که برای شما ارسال می شود را وارد کنید و گزینه next را بزنید.
 • در پنجره ای که در ادامه برای شما باز می شود، با استفاده از گزینه Reset your password screen رمز عبور فراموش شده را ریست کرده و یک رمز عبور جدید برای ویندوز انتخاب کنید.
 • با زدن گزینه next مجددا صفحه ورود به ویندوز برای شما نمایش داده می شود که می توان با استفاده از رمز عبور جدید، ویندوز را راه اندازی کرد.
رفع مشکل فراموشی رمز ویندوز با کمک سایر حساب های کاربری در دسترس

استفاده از ابزار PC UNLOCKER برای رفع مشکل فراموشی رمز سیستم

این ابزاری کاربردی است که می توان به صورت اختصاصی در ویندوز 10 از آن برای بازیابی رمز عبور در صورت فراموش کردن رمز ویندوز استفاده کرد. این ابزار به صورت یک فایل تصویری است که باید آن را دانلود کرد و در یک فلش یا دی وی دی ریخت. در زمان راه اندازی سیستم فلش یا دی وی دی را به سیستم وصل کرده و برنامه را راه اندازی کنید.

دو حالت وجود دارد؛ یا این که بلافاصله بعد از اتصال و راه اندازی سیستم این ابزار بوت می شود یا این که باید در بخش تنظیمات بایوس سیستم اولویت بوت را با فلش یا دی وی دی مورد نظر تعیین کرد. در این حالت به راحتی این ابزار کاربردی مشکل فراموشی رمز را برطرف کرده و آن را بازیابی می کند. البته که استفاده از این ابزار به دنبال کردن یک سری مراحل اختصاصی نیاز دارد که باید با دنبال کردن آنها، پسورد را بازیابی کرد.

بازیابی پسورد ویندوز با استفاده از  PC UNLOCKER

یکی از اقداماتی که می توانید هنگام فراموش کردن رمز ویندوز برای حل این مشکل انجام دهید، استفاده از PC UNLOCKER است. این ابزار توسط Top Password Software Inc  به شکل یک فایل تصویر قابل اجرا طراحی شده است. حتی می توانید این ابزار را از طریق یک سیستم دیگر دانلود کرده و آن را در یک فلش یا سی دی یا دی وی دی بریزید. سپس هنگام راه اندازی سیستمی که رمز آن را فراموش کرده اید، فلش یا DVD را به سیستم متصل کرده و از آن استفاده کنید.

اگر رایانه شما این برنامه را بوت نکرد، وارد  تنظیمات BIOS شده و اولویت بوت را روی آن قرار دهید. سپس سیستم را مجددا راه اندازی کنید و ضمن انتخاب یکی از حالت های بازیابی، فایل رجیستری را انتخاب کنید. پس از انتخاب اکانت مورد نظر، گزینه ریست پسورد را بزنید. در نهایت یک رمز عبور جدید تنظیم کرده و پس از کلیک بر روی Reset Password، رمز عبور جدیدی را که مد نظر دارید، وارد کنید. پس از ریست کردن سیستم، می توانید از رمز جدید استفاده کنید.

رفع مشکل فراموش کردن پسورد ویندوز از طریق safe mode

می توان با استفاده از گزینه safe mode نیز مشکل فراموش کردن رمز ویندوز را برطرف کرد. با استفاده از روش ورود به محیط امن ویندوز، می توان در آن بخش سیستم را با حساب ادمین راه اندازی کرد. با ورود به سیستم در این حالت می توان وارد بخش کنترل پنل ویندوز شد و سپس در آن بخش رمز ورود به سیستم را تغییر داد. با تغییر دادن رمز ورود به ویندوز می توان بدون هیچ مشکلی مجددا با استفاده از رمز جدید وارد کامپیوتر یا لپ تاپ مورد نظر شد.

تعویض ویندوز برای حل مشکل فراموش کردن رمز

روش بعدی برای رفع مشکل فراموش کردن رمز ویندوز تعویض سیستم عامل است. با استفاده از این روش تمام تنظیمات سیستم تغییر کرده و به حالت اولیه خود باز می گردد. در نتیجه رمز عبوری که برای سیستم تعیین کرده اید نیز حذف شده و به این صورت مشکل فراموشی رمز ویندوز برطرف می شود. در نتیجه بدون نیاز به وارد کردن رمز می توان مجددا به سیستم دسترسی پیدا کرد و در صورت تمایل یک رمز عبور جدید را برای سیستم تعیین کرد.

البته قطعا استفاده از این روش برای همه مطلوب نیست، چرا که با این کار باید قید فایل ها و برنامه های ذخیره شده روی سیستم را بزنند، چرا که با تعویض سیستم عامل آنها نیز حذف می شوند. زمان بر بودن این راه حل نیز استفاده از آن را کمی دشوار می کند. این روش معمولا در اکثر مواقع برای تعمیر کامپیوتر و رفع مشکلات نرم افزاری مورد استفاده قرار می گیرد.

استفاده از نرم افزارهای شخص ثالث برای رفع مشکل فراموشی پسورد ویندوز

گزینه دیگری که برای کاربران ویندوز در صورت فراموش کردن پسورد سیستم وجود دارد، استفاده از نرم افزارهای اختصاصی بازیابی رمز کامپیوتر است. این برنامه های تخصصی در تنوعی بالا و معمولا به صورت رایگان در دسترس اند، می توان از آنها به صورت اختصاصی برای بازیابی رمز عبور ویندوز استفاده کرد. اگر چه که تمام کاربران نمی توانند از این نرم افزارها برای بازیابی رمز استفاده کنند، چرا که کار با اکثر آنها به کمی مهارت و آشنایی با نحوه کار این برنامه ها نیاز دارد.

یکی از نرم افزارهای اختصاصی و کاربردی در این زمینه نرم افزار Windows Password Recovery است که می توان از بین نسخه های مختلف موجود از این نرم افزار، از یکی از آنها برای رفع مشکل فراموش کردن رمز ویندوز استفاده کرد. نرم افزار پیشنهادی و کاربردی دیگری که می توان از آن استفاده کرد، نرم افزار Pass Fab 4 Win Key است. این برنامه نیز با کارایی بالا، یک راه حل سریع و راحت برای رفع مشکل فراموشی رمز ویندوز است.

استفاده از نرم افزارهای شخص ثالث برای رفع مشکل فراموشی پسورد ویندوز

ریست کردن پسورد ویندوز با Windows Password Recovery

یکی دیگر از ابزارها و برنامه های موثر برای رفع مشکل فراموش کردن رمز ویندوز، Passcape Windows Password Recovery است. این نرم افزار به شما کمک می کند که پسورد فراموش شده سیستم را ریست کرده و ضمن انتخاب و تنظیم یک رمز عبور جدید، به راحتی در سیستم لاگین شوید.

این برنامه تحت شبکه است و می توان از آن برای بازیابی پسورد اکانت های Active Directory  ویندوز هم استفاده کرد. پس از دانلود کردن این برنامه، آن را روی یک فلش یا سی دی، بوت کنید. سپس سی دی یا فلش را در سیستم مورد نظرتان قرار داده و به ترتیب زیر عمل کنید:

 • وارد بخش Recovery mode شوید.
 • حالت اول در این بخش، SAM است که در سیستم های معمولی کاربرد دارد.
 • حالت دوم، AD برای سیستم هایی است که عضو اکتیو دایرکتوری هستند.
 • در قسمت What do you want to do باید مشخص کنید قصد چه کاری را دارید. (برای ریست کردن پسورد ویندوز، باید گزینه Reset or change user account password را انتخاب کنید)
 • در مرحله بعد، برنامه به جستجوی دو فایل SAM و System می پردازد.
 • اگر فایل پیدا نشد، باید آن را به صورت دستی به نرم افزار معرفی کنید.
 • در ادامه مراحل رفع مشکل فراموش کردن رمز ویندوز، فهرستی شامل کاربران موجود در سیستم نمایش داده می شود.
 • حالا باید کاربری که قصد دارید پسورد آن را تغییر دهید را انتخاب کرده و بر روی Next کلیک کنید.
 • در کادر New Password پسورد جدیدی را که می خواهید بر روی سیستم قرار بگیرد، وارد کنید.
 • در نهایت روی گزینه Reset/Change کلیک کنید تا پسورد تغییر کند.
 • اگر تمامی مراحل را به درستی انجام داده باشید، پیغامی نمایش داده می شود که می گوید پسورد با موفقیت تغییر پیدا کرده است.
 • سیستم را ریستارت کرده و با پسورد جدید، به سادگی وارد سیستم شوید.

5/5(2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *