شعبه مرکزی

تهران - ستارخان

ارسال ایمیل

info@hardwarecenter.ir

اشتراک گذاری

شطرنجی شدن صفحه لپ تاپ

وقتی از شطرنجی شدن صفحه لپ تاپ حرف می زنیم در واقع اشاره به حالتی دارد که در آن تصاویر نمایش داده شده در لپ تاپ به صورت مربع های کوچک یا خطوط رنگی نشان داده شده که تشخیص هیچ تصویری در آن امکان پذیر نیست. اما علت این مشکل چیست؟ اگر شما نیز به دنبال یافتن دلایل این مشکل هستید پیشنهاد می کنیم با ما همراه باشید تا هم علت های آن را بررسی کنیم و هم شما را با راه های رفع مشکل آشنا کنیم.

گاهی کابران و برخی از تعمیرکاران به جای شطرنجی شدن صفحه لپ تاپ از اصطلاح خط خطی شدن صفحه نمایش یا برفکی شدن صفحه لپ تاپ استفاده می کنند. در هر دو صورت، تصاویر لپ تاپ به درستی نمایش داده نمی شوند و تنها خطوط یا نقاطی رنگی روی صفحه قابل مشاده هستند. توجه داشته باشید که این مشکل می تواند در انواع لپ تاپ ها بروز کند و مختص به لپ تاپ های لنوو نیست.

شطرنجی شدن مانیتور لپ تاپ به دلیل اختلال در بخش پردازش تصویر و انتقال تصویر روی می دهد و ممکن است یک مشکل جدی محسوب شود. از این نظر بهتر است در صورت مواجه شدن با این مشکل، تکنسین های تعمیر لپ تاپ لنوو را در جریان قرار دهید.

شطرنجی شدن صفحه لپ تاپ لنوو

دلایل شطرنجی شدن صفحه لپ تاپ لنوو

کارشناسان تعمیر لپ تاپ لنوو دلایل مختلفی برای خط خطی شدن یا برفکی شدن صفحه نمایش لپ تاپ بیان می کنند. یکی از مهمترین دلایل این مشکل، وجود اختلال و ایراد در گرافیک لپ تاپ است. گرافیک اصلی ترین بخشی است که پردازش تصویر را انجام می دهد. زمانی که لپ تاپ برای مدت طولانی روشن باشد، ممکن است دمای آن افزایش یافته و چیپ GPU داغ کند.

در این حالت چون هدسینک یا سیستم خنک کننده سیستم قادر به کاهش دمای گرافیک نیست، تصویر به صورت شطرنجی نمایش داده می شود. البته خرابی چیپ گرافیک نیز چنین مشکلی را به وجود می آورد. در صورتی که از همان ابتدای روشن کردن سیستم با شطرنجی شدن صفحه لپ تاپ مواجه شوید، بیشترین احتمال مربوط به خرابی چیپ گرافیک است. برای آشنایی با مشکلات گرافیک می توانید مقاله مشکلات گرافیک لپ تاپ لنوو را مطالعه کنید.

خرابی فلت نیز گاهی باعث خط خطی شدن صفحه نمایش می شود. اگر در مسیر انتقال تصویر که توسط فلت انجام می شود، اتصالی وجود داشته باشد علاوه بر قطع و وصل شدن تصویر احتمال شطرنجی شدن آن نیز وجود دارد. برخی از کارشناسان نیز، نصب و اجرای بازی های سنگین را یکی دیگر از دلایل بروز این مشکل دانسته اند. در این شرایط چون گرافیک توانایی پردازش تصویر را ندارد در نتیجه آن را به صورت شطرنجی یا تکه تکه نشان می دهد.

رفع مشکل شطرنجی شدن صفحه لپ تاپ لنوو

اگر مشکل شطرنجی شدن نمایشگر لپ تاپ به دلیل داغ شدن گرافیک باشد در این صورت باید خنک کننده پردازنده یا فن لپ تاپ تعویض شود. همچنین تمیز کردن محفظه های ورود هوا به لپ تاپ و استفاده از پایه های خنک کننده نیز در رفع این مشکل نقش زیادی دارند. آپدیت کردن گرافیک راه دیگری است که به رفع مشکل شطرنجی شدن صفحه لپ تاپ کمک می کند. برای آپدیت کردن گرافیک لپ تاپ لنوو، باید به سایت سازنده رفته و آخرین نسخه گرافیک مدل دستگاه خود را دانلود و نصب کنید.

اگر با این اقدامات مشکل برطرف نشود، آنگاه باید اقدام به تعمیر و تعویض گرافیک کرد. البته اگر کابل فلت را نیز بررسی کرده اید و متوجه خرابی آن شده اید، باید این قطعه را نیز تعویض کنید. توجه داشته باشید که بهتر است جهت رفع اصولی مشکل، دستگاه را به متخصصان این حوزه بسپارید. اقدامات اشتباه ممکن است باعث آسیب زدن به قطعات لپ تاپ شده و هزینه های زیادی برای شما به دنبال داشته باشد.

نمایندگی لپ تاپ لنوو

نمایندگی لپ تاپ لنوو ارائه دهنده خدمات فروش، پس از فروش و تعمیر لپ تاپ های لنوو است و خدمات خود را در چندین شعبه در دسترس کاربران گرامی قرار می دهد. اگر از کاربران لپ تاپ های لنوو هستید جهت دریافت سرویس های نرم افزاری و سخت افزاری از طریق تماس با این نمایندگی می توانید از خدمات سرویس در محل استفاده کنید.

تکنسین های فنی پس از بررسی درخواست شما سریعاً به محل اعزام شده و سرویس های مورد نظر را به شما ارائه می کنند. نمایندگی لپ تاپ لنوو بالاترین رسالت خود را خدمات رسانی به هموطنان می دانند و در این زمینه تلاش دارد باکیفیت ترین خدمات را به آنان عرضه کند.

5/5(1 امتیاز)