شعبه مرکزی

تهران - ستارخان

ارسال ایمیل

info@hardwarecenter.ir

اشتراک گذاری

روش های تقویت امنیت لپ تاپ

امروزه تقویت امنیت لپ تاپ از اهمیت بسیاری برخوردار است. این اهمیت هم به دلیل قیمت بالای لپ تاپ است و هم به دلیل مدارک و اسناد و اطلاعاتی که ممکن است روی آن وجود داشته باشد. قطعا شما با دانستن روش های تقویت امنیت لپ تاپ، شانس بیشتری برای نگهداری لپ تاپ و اطلاعات آن خواهید داشت. 

در ادامه می خواهیم شما را با تقویت امنیت لپ تاپ آشنا کنیم و روش هایی را بیان کنیم که بتوانید راهکارهای بهتری برای محافظت از لپ تاپ تان داشته باشید.

تقویت امنیت لپ تاپ

بررسی روش های تقویت امنیت لپ تاپ

1. استفاده از گذر واژه های پیچیده برای تقویت امنیت لپ تاپ

داشتن یک گذر واژه پیچیده و ترکیبی می تواند راهکار مهمی برای تقویت امنیت لپ تاپ شما باشد. برای انتخاب گذر واژه می توانید از ترکیب نمادها، جمله ها، اعداد و عبارت های کامل استفاده کنید. از طرف یگر، به هیچ وجه از تاریخ تولد یا اعداد و عبارت های قابل حدس زدن استفاده نکنید. همچنین می توانید از راهکارهای احراز هویت برای امنیت بیشتر لپ تاپ خود استفاده کنید.

نکته هایی که حتما باید رعایت کنید این است که از رمز عبورهای مشابه در حساب های مختلف خود استفاده نکنید. به علاوه هرگز رمز عبور خود را به افراد دیگر نگویید.

خدمات تخصصی پیشه کمک: تعمیر لپ تاپ به همراه پاسخگویی 24 ساعته شماره تماس 1662

2. تقویت احراز هویت

شما احتمالا از طریق لپ تاپ به شبکه های اجتماعی دسترسی دارید. بنابراین، اجرای احراز هویت چند عاملی باعث می شوید که افراد حتی با داشتن نام کاربری و رمز عبور، قادر به دسترسی حساب شما نخواهند بود.

در اینجا لازم است بگوییم که فاکتورهای حفاظتی دارای سطح محافظتی یکسان نیستند. مثلا درست است که کد تایید شش رقمی برای تلفن کاربر ارسال می شود، اما دسترسی به این کدها به راحتی توسط مهاجمان قابل رهگیری است.

استفاده از توکن های سخت افزاری برای تقویت امنیت لپ تاپ ، لایه موثرتری است. بسیاری از سرویس های آنلاین مانند ویندوز و گوگل دارای پشتیبانی از احراز هویت مبتنی بر توکن سخت افزاری هستند و مهاجمان قادر به نفوذ به این توکن ها نیستند.

به این مورد توجه کنید که برای ورود به سیستم با استفاده از توکن های سخت افزاری، از برنامه های کاربردی معتبر و دیگر توکن های احراز هویت استفاده کنید. اگر ممکن است، حتما از احراز هویت بیومتریک ازجمله اسکن اثر انگشت استفاده کنید.

هرگز به رمز عبورهای پیامکی و پاسخ سوال های امنیتی اعتماد نکنید.

3. رمزگذاری کردن هارد دیسک

یادتان باشد که این امکان وجود دارد که مهاجم ها هارد لپ تاپ شما را بردارند و فایل های شما را مستقیم مطالعه کنند. به علاوه، ممکن است هکرها بتوانند وارد سیستم شما شوند.

با رمزگذاری هارد دیسک، سارقین و هکرها نمی توانند به اطلاعات هارد شما بدون وارد کردن رمز، وارد شوند. این روش یکی از بهترین روش ها برای تقویت امنیت لپ تاپ محسوب می شود.

نکته ای که باید رعایت کنید این است که همیشه از داده های خود نسخه پشتیبان تهیه کنید. بهتر است این کار را در فاصله های منظم زمانی انجام دهید تا در صورت نیاز بتوانید به آن ها مراجعه کنید. شما می توانید داده های خود را با استفاده از سرویس های ابری از جمله گوگل درایو و دراپ باکس پشتیبان گیری کنید. همچنین می توانید از هارد اکسترنال برای بک آپ گرفتن از داده هایتان استفاده نمایید. البته رمز گذاری داده های پشتیبان هم برای حفاظت می تواند ایده خوبی باشد.

توجه کنید که بک آپ گرفتن را با فاصله زمانی زیاد انجام ندهید. 

4. استفاده از نرم افزارهای قفل گذاری شده

برای تقویت امنیت لپ تاپ علاوه بر رمز گذاری ویندوز می توانید از BitLocker هم استفاده کنید. با این ابزار می توانید برای یک یا چند درایو ایجاد قفل کنید.

5. استفاده از  آنتی ویروس

همیشه روی لپ تاپ خود آنتی ویروس معتبر داشته باشید. به هرحال، قبل از دانلود هر برنامه یا باز کردن هر فایل، به پسوندها توجه کنید و از باز کردن فایل هایی با پسوند غیر عادی بپرهیزید. اگر هم به ایمن بودن یا نبودن فایلی شک کردید، حتما قبل از باز کردن فایل، آن را با آنتی ویروس اسکن کنید. به طور کل، فعال کردن آپدیت خودکار یا به روز رسانی دستی برای افزایش تقویت امنیت لپ تاپ بسیار اهمیت دارد. البته باید بدانید که استفاده از به روز رسانی خودکار، روش بسیار بهتری برای تقویت امنیت لپ تاپ است، زیرا با تنظیم دستی به روز رسانی، گاهی ممکن است دیرتر از زمان حمله ویروس، شما اقدام به آپدیت کنید.

چگونه امنیت لپ تاپ را تقویت کنیم

6. نصب فایروال

نصب فایروال از جمله عوامل تقویت امنیت لپ تاپ است. فایروال ها، قابلیت شناسایی فعالیت های مشکوک در شبکه کامپیوتر شما را دارند و شما را از این موضوع آگاه می کنند. همچنین، فایروال از دانلود و نصب هر برنامه مشکوک یا بدافزار نیز جلوگیری می کند.

7. حفاظت از حریم خصوصی

حفظ حریم داده ها برای تقویت امنیت لپ تاپ دائما در حال پیشرفت است که از این جمله صفحه نمایش هایی است که زاویه دید را محدود می کنند. این صفحه نمایش ها برای زمانی که شما از لپ تاپ در فضای عمومی استفاده می کنید بسیار مفید هستند. این صفحه نمایش ها به ویژه زمانی که با اطلاعات مهمی از شرکت سر و کار دارید، اهمیت فراوان دارد.

نکته دیگری که باید رعایت کنید آن است که وب کم خود را با یک پوشش فیزیکی بپوشانید. در واقع امکان کنتترل وب کم شما توسط هکرها وجود دارد. با وجود این که اگردوربین شما روشن باشد، چراغ LED  کنار دوربین هم باید روشن باشد، اما هکرها می توانند آن را در سیستم عامل شما غیر فعال کنند. بهترین و مطمئن ترین راه برای ممانعت از استفاده از این ابزار توسط مهاجمان، پوشش فیزیکی آن است.

استفاده از VPN یکی دیگر از عوامل تقویت امنیت لپ تاپ است. با استفاده از VPN هویت شما مخفی می شود و امکان ردیابی از جستجوهای شما در شبکه های عمومی وجود نخواهد داشت. البته برای ارائه دهندگان VPN، امکان ردیابی فعالیت شما وجود دارد، بنابراین VPN خود را از ارائه دهندگانی دریافت کنید که مطمئن باشید لاگ فعالیت های شما را ثبت نمی کند.

این مقاله را از دست ندهید: چرا لپ تاپ دانلود نمی کند؟

8. روی لینک ها و ایمیل های ناشناس کلیک نکنید

اگر فرستنده ایمیلی را نمی شناسید، هرگز آن ایمیل را باز نکنید و نیز روی هیچ لینک ناشناسی کلیک نکنید. اگر می خواستید پیوست ایمیلی ناشناس را باز کنید، فراموش نکنید که حتما قبل از باز کردن، آن را اسکن کنید.

9. تقویت امنیت لپ تاپ با آپدیت ویندوز و نرم افزارهای داخلی

همیشه برای جلوگیری از وجود مهاجمان، ویندوز و نرم افزارهای داخلی را به روز نگه دارید. در مورد به روز رسانی ویندوز شاید شما اطلاعات بیشتری داشته باشید، اما شاید در مورد آپدیت کردن نرم افزارهای داخلی کمتر شنیده باشید. در واقع، برنامه های زیادی از طریق سایت های مختلف به قیمت ارزان در اختیار شما قرا می گیرند که می توانند به دلیل امنیت پایین دسترسی مهاجمان را اطلاعات شما افزایش دهند. بهتر است از دانلود این برنامه های ارزان قیمت پرهیز کنید. به علاوه، برنامه هایی را هم که از شرکت های معتبر خریده اید، همیشه آپدیت نگه دارید تا راه نفوذی برای هکرها ایجاد نشود.

10. تقویت امنیت لپ تاپ  با ایجاد restore point

اگر ویندوز را آپدیت کردید، توصیه ما ایجاد resore point است. این ابزار باعث می شود که اگر شما بعد از نصب یک یا چند برنامه به مشکلی برخورد کنید، می توانید دوباره به زمان restore point  که کامپیوتر شما مشکلی نداشت برگردید. برای این کار مراحل زیر را انجام دهید.

  • در منو، روی Start راست کلیک کنید.
  • گزینه System  را انتخاب نمایید.
  • حالا روی در منو روی گزینه system protection  کلیک چپ کنید.
  • یک پنجره باز می شود که باید قسمت Create را انتخاب کنید.
بالا بردن امنیت لپ تاپ

11. از مرورگرهای معتبر استفاده کنید

یادتان باشد از مرورگرهای مطمئن مانند اکسپلورر، سافاری، گوگل کروم و موزیلا فارکس استفاده کنید. در این مرورگرها با تنظیم دستی پاپ آپ های مزاحم، بدون این که دیده شوند، حذف می شوند. همچنین سعی کنید همیشه آن ها را آپدیت نگه دارید.

برای کسب اطلاعات بیشتر بخوانید: آموزش تنظیم نور لپ تاپ

12. ارتقای امنیت فیزیکی لپ تاپ

دزدیده شدن لپ تاپ از جمله مسائلی است که احتمالش در هتل، اتومبیل، کافی شاپ و کتابخانه و هر مکان عمومی دیگر کم نیست. بهترین کار آن است که هرگز لپ تاپ خود را در مکان های عمومی بدون حفاظت رها نکنید. لازم است بدانید که نرم افزارهای ردیابی موقعیت مکانی می توانند یک گزینه عالی برای تقویت امنیت لپ تاپ شما باشد. حواستان باشد که نرم افزارهای ردیابی را از منابع معتبر تهیه کنید.

به علاوه، با استفاده از کابل قفل شونده می توانید ایمنی لپ تاپ خود را در مکان های عمومی افزایش دهید.

امتیاز شما به این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *