شعبه مرکزی

تهران - ستارخان

ارسال ایمیل

info@hardwarecenter.ir

اشتراک گذاری

رفع مشکل نخواندن فلش در تلویزیون

تلویزیون های جدید در چند سال اخیر مجهز به ورودی های مختلفی از جمله HDMI و USB هستند و به شما این امکان را می دهند تا به راحتی با اتصال فلش به تلویزیون یا لپ تاپ و سایر دیوایس های جانبی، محتواهای خود را استریم کنید. اما گاهی این ورودی ها دچار مشکل می شوند. برای مثال بروز مشکلاتی مانند نخواندن فلش در تلویزیون یا مواردی از این دست، امکان پخش محتوا را از شما می گیرد.

شناسایی نشدن فلش در تلویزیون می تواند به دلایل مختلفی باشد. گاهی اوقات ایراد از خود تلویزیون است و گاهی نیز مشکل از فلش. با این حال بسته به این که چه چیزی موجب شناسایی نشدن فلش شده است می توان از برخی راه حل ها برای رفع این مشکل کمک گرفت. در این مقاله ابتدا علت نخواندن فلش در تلویزیون را بررسی می کنیم و در ادامه آن با راه حل هایی که برای رفع این مشکل وجود دارد بیشتر آشنا می شویم.

رفع مشکل نخواندن فلش در تلویزیون

دلایل نخواندن فلش در تلویزیون

همانطور که گفته شد شناسایی نشدن فلش در تلویزیون یا مربوط به مشکلات تلویزیون می شود یا این که به دلیل خرابی و مشکلات فلش مموری، تلویزیون نمی تواند آن را شناسایی کند. از این رو مهمترین دلایل نخواندن فلش در تلویزیون شامل موارد زیر می شود:

  • خرابی پورت در تلویزیون
  • خرابی فلش USB
  • سیستم عامل تلویزیون آپدیت نیست
  • فرمت فلش با تلویزیون سازگاری ندارد
  • مشکلات مین برد تلویزیون
  • ویروسی شدن فلش

هر یک از این موارد می توانند دلیلی باشند که فلش در تلویزیون شناسایی نمی شود. در ادامه این موارد را بیشتر توضیح می دهیم و در هر مورد راه حلی که می توان از آن برای رفع مشکل به وجود آمده استفاده کرد را هم بررسی می کنیم. در نهایت اگر مشکل رفع نشد لازم است تلویزیون توسط کارشناس تعمیر تلویزیون بررسی شود.

خرابی پورت در تلویزیون

در اولین قدم باید مطمئن شوید که پورت یا درگاه اتصال فلش مموری به تلویزیون سالم باشد. شکستگی یا معیوب بودن این ورودی می تواند دلیل اصلی نخواندن فلش در تلویزیون مورد باشد. نگاهی به پورت USB بیاندازید و مطمئن شوید که این ورودی شکستگی نداشته باشد و کاملا سالم است.

برای تست این که آیا مشکل از فلش است یا تلویزیون و ورودی فلش آن بهتر است یک بار فلش مموری را در سایر دستگاه ها مانند یک تلویزیون دیگر یا یک لپ تاپ امتحان کنید و ببینید آیا فلش شناسایی می شود یا خیر. اگر فلش در سایر دستگاه ها بدون هیچ مشکلی شناسایی شد، پس احتمال زیاد مشکل از تلویزیون و ورودی آن است. در نتیجه باید برای رفع مشکل به وجود آمده به فکر تعمیر پورت تلویزیون بود.

خرابی فلش USB

مورد بعدی که می تواند عامل نخواندن فلش در تلویزیون باشد، خرابی فلش است. اگر فلش آسیب دیده باشد، برای مثال شکستگی یا خمیدگی داشته باشد، در تلویزیون شناسایی نمی شود. مورد بعدی این که شاید فلش شما کاملا سوخته است و به همین دلیل در تلویزیون خوانده نمی شود. اگر فلش خراب باشد کاری نمی توان کرد و برای رفع مشکل شناسایی نشدن فلش در تلویزیون باید فلش را تعویض کرد.

سیستم عامل تلویزیون آپدیت نیست

دلیل دیگر نخواندن فلش در تلویزیون به روز نبودن سیستم عامل آن است. اگر سیستم عامل تلویزیون قدیمی باشد این احتمال وجود دارد که مشکلات و باگ های نرم افزاری در دستگاه موجب شناسایی نشدن فلش در تلویزیون شود. در این شرایط برای رفع مشکل دستگاه بهتر است در سایت تلویزیون به دنبال نسخه های جدید سیستم عامل باشید و با بروز کردن سیستم عامل تلویزیون سامسونگ، ال جی، سونی و دیگر برندها مشکلات آن را برطرف کنید.

فرمت فلش با تلویزیون سازگاری ندارد

یکی دیگر از عوامل نخواندن فلش در تلویزیون استفاده از فرمت نامناسب فلش است که با تلویزیون سازگاری ندارد. در واقع تلویزیون از فرمت فایل های موجود در فلش پشتیبانی نمی کند. اگر فرمت فلش از دسته NTFS باشد ( اکثر فلش ها به صورت پیش فرض در این فرمت هستند ) تلویزیون نمی تواند آن را شناسایی کند. تلویزیون ها به صورت معمول از فرمت های FAT32 یا exFAT پشتیبانی می کنند. در نتیجه برای رفع مشکل به وجود آمده باید فرمت فلش را تغییر داد. در نتیجه باید فرمت فلش را تغییر دهید.

برای این منظور فلش را به یک کامپیوتر وصل کرده و بعد از خوانده شدن در کامپیوتر روی آن راست کلیک کنید. حالا گزینه فرمت را انتخاب کرده و سپس روی FILE SYSTEM کلیک کنید. حالا می توانید برای تغییر فرمت فلش یکی از فرمت های FAT32 یا exFAT را انتخاب کرده و اوکی را بزنید. تا به این ترتیب مشکل خوانده نشدن فلش در تلویزیون را برطرف نمایید. البته در نظر داشته باشید که با این کار اطلاعات از بین می رود و شما باید مجددا فایل ها را روی فلش بریزید. نکته بعدی این که این احتمال وجود دارد با تغییر فرمت فلش ظرفیت آن هم کمتر شود.

فرمت فلش با تلویزیون سازگاری ندارد

مشکلات مین برد تلویزیون

یکی دیگر از دلایل نخواندن فلش در تلویزیون، مشکلات مین برد است. مین برد که به عنوان مغز تلویزیون عمل می کند و سایر قطعات را تحت کنترل دارد، اگر درست کار نکند می تواند مشکل ساز شود. در نتیجه شاید شناسایی نشدن فلش در تلویزیون به مشکلات مین برد هم مربوط شود.

البته تشخیص این مورد از عهده کاربران خارج است و به بررسی و عیب یابی تخصصی تری نیاز دارد. یک کارشناس تعمیرات تلویزیون می تواند تشخیص دهد که آیا مین برد تلویزیون مشکل دارد یا خیر. اگر ایراد از مین برد باشد باید این قطعه تعمیر یا حتی تعویض شود.

ویروسی شدن فلش

یکی دیگر از دلایلی که می تواند موجب شناسایی نشدن فلش در تلویزیون شود ویروسی شدن فلش است. اگر فلش ویروسی شود فایل های آن خوانده نمی شود و نمی توان آن را روی تلویزیون اجرا کرد. در این شرایط باید با ویروس یابی و حذف ویروس های روی آن مشکل به وجود آمده را برطرف کرد. ممکن است به فرمت کردن کامل فلش و حذف اطلاعات آن هم نیاز باشد تا مشکل نخواندن فلش در تلویزیون برطرف شود.

ریست فکتوری کردن تلویزیون

آخرین گزینه ای که برای رفع مشکل نخواندن فلش در تلویزیون وجود دارد ریست فکتوری کردن تلویزیون است. البته این در شرایطی است که سایر گزینه ها نتیجه بخش نباشد و مطمئن باشید که فلش سالم است و تلویزیون مشکل دارد. با ریست فکتوری کردن شما تلویزیون را به تنظیمات پیش فرض اولیه برمی گردانید.

به این ترتیب اکثر باگ های دستگاه برطرف می شود. در بخش منوی تلویزیون بسته به مدل می توانید به گزینه ریست دسترسی یافته و با انتخاب آن تلویزیون را ریست فکتوری کنید. اگر با منوی انگلیسی تلویزیون مشکل دارید و نمی توانید گزینه ریست فکتوری را پیدا کنید، می توانید با آموزش فارسی سازی تلویزیون ابتدا منوی آن را فارسی کرده و سپس گزینه ریست را در بخش تنظیمات پیدا کنید.

نکاتی در خصوص اتصال فلش به تلویزیون

گاهی اوقات این احتمال وجود دارد که نخواندن فلش در تلویزیون مربوط به اتصال نادرست فلش به تلویزیون باشد. در خصوص وصل کردن فلش به تلویزیون باید به یک سری نکات توجه کرد. برای مثال نباید فلش را به صورت دائمی و برای مدت زمانی طولانی به تلویزیون وصل کرد.

اگر فلش دائما به تلویزیون متصل باشد ممکن است هم تلویزیون و هم فلش دچار اختلالات فنی شوند. دوم این که ابتدا تلویزیون را روشن کرده و سپس فلش را به آن وصل کنید. از طرفی نیز زمانی که فلش به تلویزیون وصل است به یک باره تلویزیون را خاموش نکنید. رعایت این موارد می تواند از بروز مشکلاتی مانند شناسایی نشدن فلش در تلویزیون جلوگیری کند.

5/5(1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *