شعبه مرکزی

تهران - ستارخان

ارسال ایمیل

info@hardwarecenter.ir

اشتراک گذاری

چرا کاغذ در پرینتر گیر می کند؟

اگر از کاربران پرینتر باشید به احتمال زیاد برای یک بار هم که شده با مشکل گیر کردن کاغذ در پرینتر مواجه شده اید. این مورد یکی از رایج ترین مشکلاتی است که در پرینترها مشاهده می شود و به مدل و برند دستگاه نیز مربوط نیست. گیر کردن برگه در پرینتر می تواند به دلایل مختلفی اتفاق بیفتد که برخی از آنها دلایلی بسیار ساده است و برخی نیز به دنبال بروز یک نقص فنی در این دستگاه هاست.

در نتیجه گاهی مشکل گیر کردن برگه در چاپگر به راحتی حل می شود و در مواردی نیز باید به فکر تعمیرات تخصصی این دستگاه ها بود. به هر حال از آنجایی که بروز این مشکل می تواند بسیار دردسرساز شود و وقت و هزینه کاربران را هدر دهد، باید با در نظر گرفتن دلیل یا دلایل گیر کردن کاغذ در پرینتر، با روش های رفع این مشکل آشنا شد. در ادامه این مطلب بررسی می کنیم که چرا کاغذ در پرینتر گیر می کند و چطور می توان با بهینه ترین روش آن را برطرف کرد.

گیر کردن کاغذ در پرینتر

دلایل گیر کردن کاغذ در پرینتر

اگر بخواهیم مشکل گیر کردن برگه در چاپگر را برطرف کنیم باید ابتدا دلایل بروز این مشکل را بشناسیم. به صورت کلی گیر کردن کاغذ در پرینتر را می توان به دلایل مختلفی مرتبط دانست. یکی از اصلی ترین دلایل استفاده از کاغذهای نامناسب است. کاغذهای بی کیفیت و غیر استاندارد مورد استفاده برای پرینتر می تواند دلیل اصلی گیر کردن برگه در پرینتر باشد. علاوه بر این ممکن است غلتک های پرینتر معیوب شده و به سرویس شدن نیاز داشته باشند.

در صورت خرابی فیوزینگ پرینتر  یا  بروز مشکل در قطعات مرتبط با فرایند چاپ مانند کاغذ کش، پیکاب رولر و چرخ دنده ها نیز احتمال گیر کردن برگه ها در چاپگر وجود دارد. در نهایت این که ممکن است برد دستگاه دچار مشکل شده باشد و به همین دلیل کاغذها در پرینتر گیر کنند.

دلایل گیر کردن کاغذ در پرینتر و راهکارهای رفع آن

آیا می توان مشکل گیر کردن کاغذ در چاپگر را برطرف کرد؟

قطعا مشکل گیر کردن کاغذ در چاپگر قابل رفع شدن است. با این حال گاهی اوقات این مشکل با ترفندهایی ساده رفع می شود و در مواردی که مشکل دستگاه سخت افزاری است، باید برای رفع مشکل گیر کردن کاغذ در پرینتر به مراکز تعمیرات پرینتر  مراجعه کرد. مراحل رفع مشکل ماندن برگه در پرینتر شامل موارد زیر است.

اطمینان از کیفیت کاغذ

در اولین قدم برای رفع مشکل گیر کردن کاغذ در پرینتر کیفیت کاغذها را بررسی کنید. باید حتما از کاغذهای سازگار با دستگاه استفاده کنید. استانداردهای هر پرینتری متفاوت است و باید کاغذها از نظر سایز، بافت و ضخامت با پرینتر سازگاری داشته باشند.

از طرفی نیز مطمئن شوید که کاغذها رطوبت ندارند، روی آنها گیره یا منگنه ای وجود ندارد، از قبل برگه ها چروک ندارند یا این که کاغذها قبلا استفاده نشده اند. در هر یک از این موارد احتمال گیر کردن شان در پرینتر بیشتر است. برای این که کاغذها مشکل ساز نشوند باید همیشه از کاغذهای مناسب و سازگار با دستگاه استفاده کرد و مطمئن شد که کیفیت کاغذها بالاست.

تعمیر یا تعویض غلتک های پرینتر

در مرحله بعدی باید غلتک را بررسی کرد. کاری که غلتک انجام می دهد این است که برگه ها را در زمان پرینت به درون دستگاه بکشد. بنابراین برای این که کاغذها بدون هیچ مشکلی به درون پرینتر کشیده شوند باید غلتک های پرینتر سالم باشند و به درستی عمل کنند. اگر غلتک ها به دلیل مشکلی که دارند نتوانند به درستی حرکت کنند کاغذها در پرینتر گیر کرده و چروک می شوند. بنابراین برای رفع مشکل گیر کردن کاغذ در پرینتر باید غلتک ها را عیب یابی کرد و با تعمیر یا تعویض آنها مشکل را برطرف کرد.

تعمیر یا تعویض فیوزینگ

قطعه دیگری که در صورت گیر کردن کاغذ در پرینتر باید بررسی شود، فیوزینگ است. این قطعه نیز در فرایند چاپ دخیل است و تونر ذوب شده را در حین عبور کاغذ روی آن چاپ می کند. باز هم اگر فیوزینگ دچار مشکل شده باشد کاغذها برای حرکت در پرینتر با مشکل مواجه شده و درون دستگاه گیر می کنند. به این ترتیب برای رفع مشکل ماندن برگه ها در پرینتر باید فیوزینگ را تعمیر یا تعویض کرد.

بیشتر بخوانید: چطور پرینتر را شبکه کنیم ؟

تعمیر و تعویض قطعات اصلی مربوط به چاپ

بعد از این مراحل باید سایر قطعات دخیل در فرایند پرینت را هم بررسی کرد. ممکن است مشکل از کاغذ کش، پیکاب رولر یا چرخ دنده های پرینتر باشد که موجب گیر کردن کاغذ در دستگاه می شود. تمامی این قطعات با حرکت کاغذ درون پرینتر مرتبط اند. بنابراین اگر با مشکل گیر کردن کاغذ در پرینتر مواجه شدید بد نیست از یک تعمیرکار با تجربه برای بررسی شرایط قطعات مذکور درون دستگاه کمک بگیرید. ممکن است برای رفع مشکل گیر کردن برگه در چاپگر به تعویض این قطعات نیاز باشد.

اقدامات لازم در زمان گیر کردن کاغذ در پرینتر

علاوه بر روش هایی که می توان از آنها برای رفع مشکل گیر کردن برگه در چاپگر استفاده کرد باید در زمان گیر کردن برگه در این دستگاه ها اقداماتی را انجام داد. زمانی که کاغذها درون پرینتر گیر می کنند چراغ روی دستگاه شروع به چشمک زدن می کند. به این ترتیب می توان فهمید که برگه درون پرینتر گیر کرده است.

در این زمان ابتدا پرینتر را خاموش کنید و آن را از برق بکشید. سپس درب دستگاه را به آرامی باز کرده و منتظر خنک شدن تونر و فیوزینگ بمانید. دقت کنید که این قطعات داغ بوده و ممکن است به شما آسیب برسانند. بعد از خنک شدن این قطعات باید ببینید که کاغذ در چه قسمتی از پرینتر گیر کرده تا بتوان با احتیاط و بدون پاره شدن کاغذها آنها را خارج کرد. اگر کاغذها در ابتدای مسیر گیر کرده باشند در آوردن آنها راحت است و می توان به آرامی کاغذها را بیرون کشید.

گاهی نیز کاغذها درون قسمت کارتریج گیر می کنند و در این شرایط باید درب کارتریج را باز کرد. بعد از این که کاغذ را خارج کردید درب دستگاه را بسته و آن را ریست کنید. دقت کنید اگر با درآوردن برگه مشکل گیر کردن کاغذ در پرینتر برطرف نشده باشد هنوز چراغ روی پرینتر چشمک زن باقی می ماند. در این صورت باید به فکر تعمیرات سخت افزاری دستگاه مورد نظر باشید.

روش هایی برای جلوگیری از گیر کردن برگه در پرینتر

برای این که بتوان از گیر کردن برگه در چاپگر جلوگیری کرد بهتر است همیشه از کاغذهای با کیفیت و سالم استفاده کنید و مطمئن شوید که کاغذهای مورد استفاده با استانداردهای پرینتر سازگاری دارد. برای این منظور بهتر است حتما از دفترچه راهنمای همراه دستگاه کمک بگیرید. حتی در خصوص کار با پرینتر و نگهداری از آن هم همیشه به دفترچه راهنمای پرینتر رجوع کنید. 

زمانی که می خواهید کاغذها را در سینی پرینتر قرار دهید مطمئن شوید که برگه ها فاقد چروک و منگنه باشند و آنها را به میزان و تعداد استاندارد دستگاه درون سینی بگذارید. از قرار دادن کاغذها فراتر از ظرفیت سینی پرینتر خودداری کنید. در نهایت اگر همیشه دستگاه را به صورت منظم و دوره ای سرویس کنید قطعا کمتر با مشکلاتی مانند گیر کردن کاغذ در پرینتر مواجه می شوید.

5/5(1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *