شعبه مرکزی

تهران - ستارخان

ارسال ایمیل

info@hardwarecenter.ir

اشتراک گذاری

چرا گوشی سامسونگ هنگ می کند؟

یکی از مشکلات رایجی که بسیاری از کاربران گوشی های سامسونگ را به دردسر می اندازد، هنگ کردن گوشی سامسونگ است. فریز شدن موبایل سامسونگ می تواند به دلایل مختلفی رخ دهد. جدای از دلیل قفل شدن گوشی سامسونگ، بروز این مشکل استفاده از دستگاه را غیر ممکن می کند و حوصله کاربر را سر می برد. در زمانی که گوشی هنگ می کند تاچ دستگاه از کار می افتد و هیچ یک از برنامه ها قابل اجرا شدن نیستند.

از آنجایی که هنگ کردن موبایل سامسونگ جزو مشکلات دردسرساز کاربران است، قطعا اکثر کسانی که از این گوشی ها استفاده می کنند به دنبال راه حل هایی برای رفع این مشکل هستند. برای این که بتوان بهترین راهکارها را ارائه داد باید ابتدا با دلیل یا دلایل هنگ کردن گوشی سامسونگ آشنا بود. به همین جهت در این مقاله می خواهیم با بررسی علل بروز این مشکل از راه حل هایی بگوییم که می توان با استفاده از آنها مشکل هنگ کردن این گوشی ها را برطرف کرد.

هنگ کردن موبایل سامسونگ

دلایل هنگ کردن گوشی سامسونگ

هنگ کردن گوشی Samsung را می توان هم به مشکلات نرم افزاری در این دستگاه ها و هم نقص های سخت افزاری مربوط دانست. مشکلات و باگ های نرم افزاری اصلی ترین دلایل بروز این مشکل در گوشی های سامسونگ هستند. با این حال خرابی برخی از قطعات سخت افزاری نیز می تواند موجب هنگ کردن گوشی سامسونگ شود. مهم ترین دلایل قفل کردن گوشی سامسونگ شامل موارد زیر می شود:

رابط کاربری Touch Wiz

کمپانی Samsung در گوشی های خود از رابط کاربری Touch Wiz استفاده می کند که اختصاصی خود شرکت سامسونگ است. به صورت کلی کار با این رابط کاربری تجربه ای بسیار لذت بخش را برای کاربران گوشی های سامسونگ به همراه دارد. اما استفاده از این رابط کاربری یک سری مشکلات را هم به دنبال دارد که یکی از آنها بر اساس نظریه کارشناسان تعمیر موبایل سامسونگ، هنگ کردم گوشی سامسونگ است.

این رابط کاربری در نسخه های اولیه یک سری باگ ها و نقص های نرم افزاری داشت که سامسونگ تلاش کرد آنها را برطرف کند. اما مشکل مهم تر این رابط کاربری حجم زیادی است که اشغال می کند. این رابط کاربری رم گوشی را سنگین تر می کند و البته ناسازگاری هایی نیز بین آن و سایر بخش های گوشی دیده می شود. به همین دلیل می توان استفاده از رابط کاربری Touch Wiz را یکی از دلایل فریز شدن موبایل سامسونگ در نظر گرفت

نصب کردن نرم افزارها و برنامه های سنگین روی گوشی

هر گوشی هوشمندی یک ظرفیت و کارایی مشخص دارد. برخی مواقع کاربران نرم افزارهایی فراتر از توان دستگاه روی آن نصب می کنند. به همین دلیل نصب نرم افزارهای سنگین می تواند علت دیگر هنگ کردن گوشی سامسونگ باشد. از طرفی اکثر این نرم افزارها استاندارد نیستند و حجمی بالاتر از حد نرمال دارند. در نتیجه استفاده از آنها می تواند موجب هنگ کردن موبایل سامسونگ شود.

استفاده کردن از برخی ویجت ها روی گوشی

یک سری ویجت ها در گوشی های هوشمند سامسونگ وجود دارد که قابلیت شان چندان ضرورتی ندارد. اکثر این ویجت ها بیشتر از این که کارایی داشته باشند جنبه تبلیغاتی دارند. در نتیجه استفاده از آنها چندان کاربردی نیست و ضرورتی ندارد. با این حال استفاده کردن از این ویجت های غیر ضروری روی گوشی می تواند شارژ گوشی را کم کرده، روی عملکرد دستگاه تاثیر منفی بگذارد و از همه مهم تر موجب هنگ کردن گوشی سامسونگ شود.

کم بودن فضای ذخیره سازی رم موبایل

گوشی های هوشمند برای عملکرد سریع و روان خود باید فضای رم کافی داشته باشند. کم بودن فضای رم می تواند موجب هنگ کردن گوشی سامسونگ شود. خصوصا در مدل های قدیمی تر، کم بودن رم از اصلی ترین دلایل هنگ کردن موبایل سامسونگ است. زمانی که فضای رم کم باشد گوشی نمی تواند برنامه های پیچیده تر را پردازش کرده و به همین مدام قفل می کند. کم بودن رم همچنین امکان اجرای همزمان چندین قابلیت و برنامه روی گوشی را غیر ممکن می کند.

کم بودن فضای ذخیره سازی رم موبایل

آپدیت نبودن سیستم عامل یا نرم افزارهای گوشی

اگر نسخه سیستم عامل اندروید مورد استفاده روی گوشی قدیمی باشد و به روزرسانی نشده باشد، احتمال هنگ کردن گوشی سامسونگ زیاد است. علاوه بر سیستم عامل، به روز نبودن برنامه های روی گوشی نیز می تواند موجب قفل شدن گوشی سامسونگ شود.

به روز رسانی های نرم افزاری در راستای رفع باگ ها و مشکلات این برنامه هاست و به همین جهت اهمیت زیادی دارد. اگر سیستم عامل به موقع به روز رسانی نشود عملکرد کندی دارد، دائما درگیر ویروس های مخرب می شود و در نتیجه دائما هنگ می کند.

قدیمی بودن یا فرسوده بودن قطعات سخت افزاری موبایل

یکی از مواردی که می تواند عملکرد گوشی های هوشمند را تحت تاثیر قرار دهد، فرسودگی سخت افزارها و از همه مهم تر قدیمی بودن شان است. خصوصا این که کمپانی سامسونگ عادت دارد در برخی از گوشی های جدید خود از سخت افزارهای قدیمی تر استفاده کند که قطعا همین امر می تواند دلیل اصلی هنگ کردن اکثر گوشی های این کمپانی باشد.

برای مثال این کمپانی در گوشی گلکسی j2 خود از یک پردازنده 32 بیتی Spreadtrum SC9830 استفاده کرده است. استفاده از این سخت افزارهای قدیمی به دلیل تاثیر منفی که روی سایر بخش های دستگاه دارد می تواند موجب هنگ کردن گوشی سامسونگ شود.

ویروسی شدن گوشی و فعالیت بدافزارها

ویروس ها و بدافزارها می توانند همیشه عامل هنگ کردن هر دستگاه الکترونیکی و هوشمندی از جمله گوشی های هوشمند باشند. نفوذ ویروس ها معمولا از نرم افزارها و منابع نامطمئن صورت می گیرد و در صورت وجود آنها در گوشی قطعا عملکرد دستگاه تحت تاثیر قرار می گیرد. ویروس ها و بدافزارها از طرفی بخش قابل توجهی از فضای رم را هم اشغال کرده و انرژی گوشی را مصرف می کنند. به همین دلیل ویروسی شدن گوشی نیز می تواند عامل اصلی هنگ کردن گوشی سامسونگ باشد.

فریزر شدن موبایل به دلیل Bloatware

بلوت ویرها در واقع نرم افزارهایی با حجم بسیار بالا هستند که با اشغال کردن فضای زیادی در گوشی کارایی و عملکرد آن را کاهش می دهند. هر برندی ممکن است تعداد متفاوتی از این بلوت ویرها را در گوشی های خود داشته باشد. سامسونگ از جمله شرکت هایی است که تعداد زیادی از این بلوت ویرهای بی استفاده را در گوشی های خود قرار داده است.

آنها هم رم و هم باتری گوشی را مصرف می کنند و قطعا می توانند موجب هنگ کردن گوشی سامسونگ نیز شوند. برخی از بلوت ویرهایی که وجودشان را می توان با هنگ کردن گوشی Samsung مرتبط دانست برنامه هایی مانند Flipboard است. نکته مهم این که اکثر این بلوت ویرها در گوگل پلی استور نیز وجود دارند و در صورت نیاز به راحتی می توان از آنها استفاده کرد.

فعال بودن برنامه های غیر ضروری در پس زمینه گوشی

برخی از کاربران عادت دارند همیشه تعداد زیادی برنامه را در پس زمینه اجرا کنند. نبستن برنامه هایی که از آنها استفاده ای نمی شود و فعال بودن بیهوده برخی از آنها می تواند موجب هنگ کردن گوشی سامسونگ شود. حتی باز بودن تعداد زیادی از صفحات وب هم می تواند عامل هنگ کردن موبایل سامسونگ شود.

رفع مشکل هنگ کردن گوشی سامسونگ

چطور مشکل هنگ کردن گوشی سامسونگ را برطرف کنیم؟

برنامه های سنگین و اضافی را حذف کنید

اولین کاری که می توان برای رفع مشکل هنگ کردن گوشی سامسونگ انجام داد، حذف برنامه های سنگین و غیر ضروری از روی گوشی است. این برنامه ها می توانند حافظه دستگاه را اشغال کرده و موجب کند شدن گوشی شوند.

سیستم عامل و برنامه های روی گوشی را به روز رسانی کنید

آپدیت سیستم عامل می تواند به رفع باگ های احتمالی نرم افزار گوشی کمک کند. در صورتی که نرم افزارها، خصوصا سیستم عامل به روز نباشد احتمال هنگ کردن گوشی سامسونگ زیاد است. با رفتن به بخش تنظیمات گوشی و انتخاب گزینه آپدیت دستگاه، می توان با به روز رسانی کردن سیستم عامل مشکل قفل شدن گوشی سامسونگ را برطرف کرد. علاوه بر این با فعال کردن نوتیفیکیشن در خصوص آپدیت های موجود برای برنامه ها، می توان از وجود هر گونه نسخه جدیدی مطلع شد و آنها را به روز رسانی کرد.

حافظه کش گوشی را پاک کنید

یکی دیگر از کارهایی که می توانید برای رفع مشکل هنگ کردن گوشی سامسونگ انجام دهید، پاک کردن حافظه کش است. حافظه کش داده های بی استفاده ای است که تنها حجم بالایی از رم گوشی را اشغال می کند و موجب کند شده عملکرد دستگاه می شود. برای حذف حافظه کش باید وارد بخش تنظیمات گوشی شده و در قسمت storage، روی گزینه cashed data بزنید. به این ترتیب با پاک کردن حافظه کش گوشی می توان مشکل فریز شدن موبایل سامسونگ را برطرف کرد.

حافظه رم را خالی کنید

حافظه رم را خالی کنید

اگر رم گوشی فراتر از حد نرمال پر باشد، قطعا می تواند موجب هنگ کردن گوشی سامسونگ شود. در نتیجه بد نیست سری به رم دستگاه زده و در صورت پر بودن بیش از حد آن با حذف گزینه های اضافی مشکل هنگ کردن موبایل سامسونگ را برطرف کرد. برای مثال می توان فیلم ها و عکس های اضافی را از گوشی به کامپیوتر یا هارد اکسترنال انتقال داد.

ویجت های اضافی را کم کنید

راه حل دیگری که برای رفع مشکل هنگ کردن گوشی سامسونگ می توان از آن استفاده کرد، کم کردن ویجت های اضافی و کاهش انیمیشن ها در گوشی است. هر چه جلوه های بصری اجرا شده در گوشی بیشتر باشد، میزان تاخیر و هنگ کردن دستگاه نیز احتمالا بیشتر خواهد بود. دلیل آن هم این است بخش بیشتری از رم برای این ویجت ها و انیمیشن ها درگیر می شود.

از آنتی ویروس استفاده کنید

همان طور که گفته شد ویروس ها و بدافزارها می توانند دلیل مهمی برای هنگ کردن گوشی سامسونگ باشند. برای رفع مشکل و جلوگیری از حمله ویروس ها بهتر است همیشه از یک آنتی ویروس قوی روی گوشی استفاده کنید تا به این ترتیب با اسکن منظم دستگاه، مانع تاثیر منفی ویروس ها روی عملکرد گوشی سامسونگ شوید.

گوشی را ریست فکتوری کنید

در نهایت می توان از راه حل ریست فکتوری کردن برای رفع مشکل هنگ کردن گوشی سامسونگ کمک گرفت. ریست فکتوری موبایل، آخرین گزینه است چرا که با انجام آن تمامی برنامه ها و تنظیمات روی گوشی حذف می شود. در نتیجه باید قبل از انجام این کار حتما از داده های گوشی یک فایل بکاپ تهیه کرد و بعد از آن گوشی را به تنظیمات کارخانه بازگرداند. با انجام این کار و برگرداندن تمامی تنظیمات به حالت اول، احتمالا هر عاملی که موجب قفل شدن گوشی سامسونگ می شود نیز برطرف خواهد شد.

امتیاز شما به این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *