شعبه مرکزی

تهران - ستارخان

ارسال ایمیل

info@hardwarecenter.ir

اشتراک گذاری

چرا صفحه تلویزیون زرد شده است؟

تغییر رنگ صفحه تلویزیون و به هم ریختن رنگ های آن می تواند یک مشکل بزرگ باشد. گاهی اوقات رنگ صفحه سیاه می شود و گاهی نیز با صفحه ای کاملا سفید مواجه می شویم. یکی دیگر از حالت ها می تواند زرد شدن صفحه تلویزیون باشد. اگر سال ها از تلویزیون خود استفاده کرده اید این حالت می تواند به دلایل مختلفی از جمله بروز مشکل در نور پس زمینه تلویزیون شما باشد. گاهی هم دلیل کاملا ساده است. این که چطور از دستگاه خود مراقبت کرده اید یا حتی این که چطور تنظیمات تلویزیون را انجام داده اید، همگی می تواند دلیلی برای بروز این مشکل باشد. در این مقاله با بررسی 5 دلیل اصلی برای زرد شدن صفحه تلویزیون، نحوه رفع این مشکل را هم بررسی می کنیم.

زرد شدن صفحه تلویزیون

5 دلیل اصلی زرد شدن صفحه تلویزیون

همان طور که گفته شد می توان چند دلیل مختلف را برای بروز چنین مشکلی در صفحه تلویزیون در نظر گرفت. این دلایل می توانند شامل موارد زیر باشند:

  • ضعیف شدن صفحه نمایش تلویزیون
  • فعال بودن حالت eye comfort
  • مشکلات نور پس زمینه
  • زرد شدن صفحه تلویزیون به دلیل تنظیمات دمای رنگ
  • سیگار کشیدن بیش از حد در کنار تلویزیون

این عوامل را می توان 5 دلیل اصلی زردی صفحه تلویزیون در نظر گرفت. در ادامه با در نظر گرفتن هر کدام از این دلایل، کاری که می توان برای رفع این مشکل صفحه نمایش تلویزیون انجام داد را نیز بررسی می کنیم.

ضعیف شدن صفحه نمایش تلویزیون

بسیاری از فیلم هایی که اخیرا ساخته می شوند فضای تاریکی دارند و بسیار برای مشاهده فیلم ها با این میزان نور راحت نیستند. اما این بدان معنا نیست که شما باید تلویزیون خود را روی روشنایی 100 درصد قرار دهید. مطالعات نشان می دهد که صفحه نمایش LED می تواند اشعه UV ساطع کند. نگران نباشید، اشعه ماوراء بنفش تلویزیون ها به هیچ وجه بر ما تأثیر نمی گذارد. با این حال، در صورت استفاده زیاد از نور پس‌ زمینه، صفحه ‌های تلویزیون ما ممکن است آسیب ببینند. اشعه ماوراء بنفش باعث تخریب صفحه نمایش تلویزیون می شود. این می تواند از یک منبع داخلی یا خارجی باشد. این بدان معناست که قرار دادن تلویزیون در کنار پنجره ای که نور خورشید زیاد است نیز ایده بدی است. تخریب ناشی از نور ماوراء بنفش به صورت یک تغییر رنگ زرد روی صفحه نمایش شما ظاهر می شود. بنابراین ساده ترین راه حل برای مشکل زرد شدن صفحه تلویزیون، پیشگیری است. برای جلوگیری از این مشکل بهتر است در مواقعی که از تلویزیون استفاده نمی کنید آن را خاموش کنید. صفحه نمایش تلویزیون را دور از تابش زیاد نور خورشید قرار دهید و تا حد امکان از 100 درصد نور پس زمینه استفاده نکنید.

تنظیمات تلویزیون

فعال بودن حالت eye comfort

آیا متوجه شده اید که اخیراً هنگام تماشای تلویزیون چشمانتان کمتر خسته شده است؟ اگر چنین است، شاید دلیل زرد شدن تلویزیون شما این باشد که فردی حالت Eye Comfort را روشن کرده است. این حالتی است که برای مبارزه با خستگی چشم و جلوگیری از بروز مشکل نزدیک بینی در تلویزیون ها تعبیه شده است و عملکرد آن به این صورت است که با محدود کردن نور آبی صفحه نمایش، رنگ و نور آن را گرم تر می کند. با حذف نور آبی، رنگ صفحه نمایش شما بیشتر به سمت زرد یا نارنجی می رود. حالت Eye Comfort چیزی است که به راحتی می توان آن را در منوی تنظیمات خود خاموش کرد. با وجودی که این حالت می تواند برای مراقبت از چشم ها مفید باشد، اما اگر با نور زرد صفحه زیاد راحت نیستید می توانید با غیر فعال کردن این گزینه زرد بودن صفحه نمایش تلویزیون را برطرف کنید.

روی تصویر تلویزیونت خط افتاده 😔 درمورد دلایل ظاهر شدن خطوط عمودی روی تلویزیون مطالعه کن و تلویزیونت و به ما بسپار😊

مشکلات نور پس زمینه

در پشت تلویزیون یک پنل وجود دارد که به آن پنل نور پس زمینه گفته می شود. این پنل را به صورت خطوط چراغ قوه رو به صفحه نمایش خود در نظر بگیرید. این چراغ ها می توانند به صورت دیود یا لامپ باشند. هنگامی یک یک دیود یا لامپ در نور پس زمینه از بین می رود و از کار می افتد، نور صفحه نمایش شما بسیار کم شده و رنگ آن تغییر می کند. معمولا این تغییر رنگ ارغوانی است و در مواردی هم شاهد زرد شدن صفحه تلویزیون هستیم. در صورتی که نور پس زمینه عامل بروز مشکل باشد، احتمالا برای رفع مشکل زرد بودن صفحه تلویزیون به تعمیرات دستگاه و تعمیر یا تعویض نور پس زمینه نیاز است.

زرد شدن صفحه تلویزیون به دلیل تنظیمات دمای رنگ

اگر تنظیمات رنگ تلویزیون را دستکاری کرده باشید، این احتمال وجود دارد که زرد شدن صفحه تلویزیون به دلیل تنظیمات دمای رنگی دستگاه باشد. اکثر تلویزیون ها دارای تنظیمات تصویر از پیش تعیین شده هستند. شما می توانید از بین این تنظیمات برای تجربه مشاهده مطلوب خود بهترین حالت را انتخاب کنید. حالت طبیعی، حالت سینما، حالت پویا و حالت استاندارد از جمله انواع تنظیماتی است که برای تصویر تلویزیون وجود دارد. با این حال وقتی از یک حالت به حالت دیگر جابجا می شوید، سایر تنظیمات نیز ممکن است تغییر کنند. این شامل تنظیمات دمای رنگ هم می شود.

دمای رنگ اساساً نشان می دهد که چگونه تلویزیون شما “گرم” یا “سرد” به نظر می رسد. هر چه تلویزیون شما گرم تر باشد، رنگ آن هم زردتر است. در این شرایط کافی است با رفتن به بخش تنظیمات تلویزیون خود، تنظیمات دمای رنگ آن را تغییر داده و ببینید که در کدام حالت رنگ تصویر بهتر است و زردی کمتری دارد. اگر منوی دستگاه انگلیسی است و با آن راحت نیستید می توانید با آموزش فارسی سازی تلویزیون و تغییر منوی آن، به راحتی تنظیمات را تغییر دهید.

تعمیر تلویزیون

سیگار کشیدن بیش از حد در کنار تلویزیون

آیا اخیرا زیاد سیگار می کشید؟ شاید تعجب کنید اما سیگار کشیدن هم می تواند یکی از دلایل زرد شدن صفحه تلویزیون شما باشد. قطران و نیکوتین سیگار علاوه بر بوی بد یک رنگ زرد قوی نیز به جای می گذارد که می توانند هر جایی بنشینند؛ حتی روی صفحه تلویزیون. در این شرایط ممکن است حتی متوجه شوید که در زمان خاموش بودن تلویزیون همچنان می توانید لکه های زرد را در نزدیکی حاشیه های آن ببینید.

بر این اساس می توانید مطمئن شوید که مشکل دستگاه داخلی نیست و ایراد از بیرون است. شما می توانید با یک تمیزکاری ساده و پاک کردن صفحه تلویزیون از دود و کثیفی زردی روی صفحه را از بین ببرید. برای تمیز کردن صفحه تلویزیون حتما باید به صورت اصولی این کار را انجام دهید تا خود رطوبت و مواد شوینده موجب آسیب بیشتر به صفحه تلویزیون یا حتی قطعات داخلی آن نشود، چرا که در این حالت مجبور به صرف هزینه های بیشتر برای تعمیر تلویزیون خود خواهید بود. علاوه بر این سعی کنید از کشیدن سیگار در نزدیکی تلویزیون خود خودداری کنید.

امتیاز شما به این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *