شعبه مرکزی

تهران - ستارخان

ارسال ایمیل

info@hardwarecenter.ir

اشتراک گذاری

آموزش نحوه تغییر تنظیمات DNS در مک بوک

در بسیاری از موارد این طور به نظر می رسد که انجام تنظیمات مختلف سیستم های کامپیوتری اعم از لپ تاپ های برند اپل، کار آسانی است. انجام تنظیمات و تغییر دادن برخی تنظیمات در سیستم های مک، فرایند سختی نیست اما از اهمیت زیادی برخوردار است، چرا که این تغییرات می توانند عملکرد کلی لپ تاپ را تحت تاثیر بگذارند. بنابراین نباید بدون آگاهی کافی تنظیمات لپ تاپ را تغییر داد. یکی از تنظیمات مهم در سیستم های مک، تنظیمات DNS است. در ادامه در خصوص این دست از تنظیمات و نحوه تغییر تنظیمات DNS در مک بوک مواردی را بررسی خواهیم کرد. در بخش مقالات نمایندگی تعمیرات مک بوک می توانید به روزترین اطلاعات را در خصوص مک بوک ها کسب نمایید.

آموزش نحوه تغییر تنظیمات DNS در مک بوک

تنظیمات DNS مک بوک چیست؟

DNS در واقع مخفف عبارت Domain Name Server است. این تنظیمات بسیار راحت و ساده بوده و کاربرد آن برای اتصال به شبکه است. این تنظیمات، به کاربران امکان اتصال به یک سرور و باز کردن یک وب سایت را داده تا به این ترتیب کاربران بتوانند به وب سایت مورد نظر خود وصل شده و آن را باز کنند. سرور DNS نیز در واقع به عنوان یک پایگاه داده ای بزرگ در نظر گرفته می شود که لیستی از آدرس ها، سرور ها و IP ها در آن قرار می گیرد. این تنظیمات نام دامین های مختلف را به یک آدرس (IP) تبدیل می کند. در خصوص این بخش، انجام کار هایی نظیر تنظیم DNS، تغییر تنظیمات DNS مک بوک، ریست کردن تنظیمات DNS مک، پیکر بندی تنظیمات DNS و مواردی از این قبیل باید انجام شود.

تغییر تنظیمات DNS مک بوک شامل چه فرایند هایی می شود؟

زمانی که از تغییر DNS در مک حرف می زنیم، می توان به طیف وسیعی از فرایند ها اشاره کرد. 

 • در مواردی کاربران می خواهند تنظیمات را تغییر دهند. 
 • برخی مواقع نیز کاربران مک بوک می خواهند حافظه کش DNS را تغییر دهند. 
 • برخی مواقع نیز کاربران مک بوک برای تغییر تنظیمات DNS مک بوک شان نیاز به پیکر بندی لیست موجود در کش DNS لپ تاپ مورد نظر را دارند. 
 • افزودن برخی آدرس ها یا حذف آن ها نیز از دیگر مواردی است که برای تغییر DNS در مک باید در نظر گرفت.

چرا به تغییر تنظیمات DNS مک بوک نیاز است؟

برخی از کاربران به دلایل مختلفی ممکن است نیاز داشته باشند که تنظیمات DNS در مک را تغییر داده و آن ها را پیکر بندی یا ویرایش کنند. برای مثال ممکن است کاربران این سیستم ها بخواهند حافظه کش DNS شان را ریست کرده و آن را کاملا پاک کنند. علاوه بر این، ممکن است نیاز به تغییر سرور یا یک دامنه خاص داشته باشند یا این که بخواهند یک دامنه به خصوص ذخیره شده در لیست DNS شان را حذف نمایند. در تمام این موارد، کاربران باید بتوانند تغییر تنظیمات DNS مک بوک خود را انجام دهند.

خواندن این مقاله برای شما مفید است : آموزش نصب برنامه های ویندوزی در مک

فرایند تغییر تنظیمات DNS مک بوک به چه صورت است؟

گاهی تنها راه وصل نشدن مک بوک به وای فای همین تغییر DNS است که به صورت زیر انجام می شود.

 • برای تغییر DNS در مک، ابتدا باید از مسیر Apple و System Preferences روی گزینه شبکه کلیک کنید. 
 • در این قسمت پایین پنجره سمت چپ را نگاه کنید. اگر در آن جا یک پنجره قفل شده نمایش داده شده باشد باید روی آن آیکون کلیک کنید تا تغییر تنظیمات DNS مک بوک را انجام دهید.
چگونه تنظیمات DNS مک بوک را تغییر دهیم؟
 • در این بخش اگر نیاز به رمز باشد نیز باید رمز عبور خود را وارد کنید. شبکه ارتباطی (برای مثال شبکه وایرلس یا وای فای) مد نظر خود را که می خواهید تغییرات DNS را در آن اعمال کنید را انتخاب کرده و گزینه Advanced را انتخاب کنید. 
تغییر تنظیمات DNS مک بوک به چه صورت است
 • در این مرحله با باز شدن پنجره مورد نظر، گزینه DNS را انتخاب کنید. 
 • با انجام این کار، دو پنجره برای شما باز می شود که یکی لیست سرور های موجود و دیگری نیز شامل دامنه های در حال جست و جو است. 
نحوه تنظیمات دی ان اس در مک بوک
 • حال در این مرحله می توانید با انتخاب گزینه افزودن، آدرس های جدید را اضافه کرده یا این که IP های قبلی را پاک کنید. به این ترتیب تغییر DNS در مک با انتخاب گزینه اوکی یا Apply به اتمام خواهد رسید. 
 • تمام این مراحل را می توان برای تغییر تنظیمات DNS در مک بوک برای دیگر شبکه ها نیز انجام داد.
5/5(1 امتیاز)