شعبه مرکزی

تهران - ستارخان

ارسال ایمیل

info@hardwarecenter.ir

اشتراک گذاری

چرا مک بوک به وای فای وصل نمی شود؟

بسیاری از کاربران مک بوک از این مورد که مک بوک آنها به وای فای وصل نمی شود شکایت دارند. وصل نشدن مک بوک به وای فای قطعا یک مشکل دردسرساز و آزاردهنده است، چرا که کاربران برای انجام تمام کارهای خود معمولا به اتصال اینترنت نیاز دارند. در نتیجه عدم اتصال مک بوک به اینترنت می تواند در انجام کارهای روزمره با لپ تاپ اپل اختلال ایجاد کند. بروز این مشکل را می توان به دلایل مختلفی مربوط دانست.

گاهی اوقات اگر بدانیم که دلیل این وصل نشدن چیست می توان با استفاده از ترفندهایی کاربردی مشکل به وجود آمده را برطرف کرد. در این مقاله با ما همراه باشید تا ابتدا دلایل وصل نشدن مک بوک به وای فای را بررسی کرده و سپس ببینیم با چه راه حل هایی می توان این مشکل را برطرف کرد.

وصل نشدن مک بوک به وای فای

دلایل وصل نشدن مک بوک به وای فای

عدم اتصال مک بوک به اینترنت هم می تواند به دلیل مشکلات نرم افزاری باشد و هم برخی از ایرادات فنی و سخت افزاری دلیل این مشکل باشد. با این حال به صورت معمول مشکلات و باگ های نرم افزاری دلیل وصل نشدن مک بوک به وای فای است. از مهم ترین موارد مشکلاتی است که در بخش تنظیمات PRSM و SMC وجود دارد. گاهی نیز ایراد به خود مودم و به هم خوردن تنظیمات آن مربوط می شود.

اگر مودم خراب باشد یا اینکه در شبکه و اپراتور آن مشکلاتی وجود داشته باشد هم ممکن است مک بوک به وای فای وصل نشود. اختلالات و مشکلات تنظیمات DNS، مشکلاتی که در آنتن دهی مودم وجود دارد و … از دیگر دلایل عمده بروز این مشکل است. در نهایت نیز شاید یک ایراد سخت افزاری در مک بوک وجود داشته باشد که در این صورت به بررسی های تخصصی تر و عیب یابی دقیق تر دستگاه توسط کارشناسان تعمیر مک بوک  نیاز است.

آیا مشکل وصل نشدن لپ تاپ اپل به وای فای برطرف می شود؟

بسته به این که چرا مک بوک به وای فای وصل نمی شود می توان از یک سری راه حل ها و ترفندها استفاده کرد. اکثر این راه حل ها انجام یک سری تنظیمات به خصوص است که در ادامه مهمترین آنها را بررسی می کنیم.

قطع کردن اتصالات USB و وایرلس

در اولین پیشنهادی که برای رفع مشکل وصل نشدن مک بوک به وای فای ارائه می شود، بهتر است که تمامی تجهیزات USB و سایر دیوایس های جانبی را از دستگاه جدا کنید. حتی بهتر است اتصال وایرلس مک بوک را هم قطع کرده و مجددا آن را متصل کنید. معمولا اگر مشکل عدم اتصال مک بوک به اینترنت چندان جدی نباشد با انجام این کارها باید اتصال برقرار شود.

ریست کردن تنظیمات PRAM / NVRAM

راه حل بعدی برای رفع مشکل وصل نشدن مک بوک به وای فای ریست کردن PRAM / NVRAM است. این تنظیمات کنترل کننده عملکردهای اصلی مک بوک است و در نتیجه ممکن است باگ های احتمالی آن دلیل این عدم اتصال باشد. بنابراین با ریست کردن PRAM / NVRAM ممکن است این مشکل به وجود آمده در سیستم برطرف شود.

ریست کردن PRAM / NVRAM چندان دشوار نیست و برای انجام آن باید ابتدا سیستم را خاموش کرده و بعد از چند دقیقه مجددا آن را روشن کنید. درست زمانی که مک بوک در حال بالا آمدن است با زدن کلیدهای ترکیبی Command + Option + P + R، منتظر نمایش لوگوی اپل بمانید. بعد از این که لوگوی اپل را مشاهده کردید دکمه ها را رها کنید تا به این ترتیب فرایند ریست کردن PRAM / NVRAM انجام شود.

ریست کردن تنظیمات PRAM NVRAM

 ریست کردن SMC

گزینه بعدی برای رفع مشکل وصل نشدن مک بوک به وای فای ریست کردن SMC است. برای دسترسی به این گزینه باید وارد بخش تنظیمات شبکه مک بوک شوید. با ورود به بخش System Preferences می توان به تنظیمات شبکه دسترسی یافت. در این بخش می توانید به گزینه تنظیمات SMC دسترسی یابید و آن را ریست کنید. معمولا این راه حل نیز به رفع مشکل عدم اتصال مک بوک به اینترنت کمک می کند.

تنظیم Packet size

اگر Packet size به درستی تنظیم نشده باشد هم ممکن است مک بوک به وای فای وصل نشود. معمولا مشکل در تنظیمات Packet size با باز نشدن صفحات وب یا تاخیر در باز شدن و لود شدن این صفحات ظاهر می شود. در نتیجه با تنظیم کردن Packet size می توان مشکلات وصل نشدن مک بوک به وای فای را برطرف کرد. در قسمت تنظیمات مک بوک وارد قسمت Advanced شوید و سپس گزینه Hardware را انتخاب کنید.

در ادامه باید با تغییر تنظیمات بخش Configure از حالت اتوماتیک به حالت دستی و همچنین تغییر تنظیمات قسمت MTU از استاندارد به CUSTOM، پکت سایز را تنظیم کنید. البته باید به کادر میزان 1453 را نیز اضافه کنید تا کار تغییر تنظیمات این بخش تکمیل شود.

تنظیم Packet size

تغییر در تنظیمات DNS

همانطور که گفته شد تنظیمات DNS  هم می تواند به وصل نشدن مک بوک به وای فای ربط داشته باشد. DNS تنظیمات مربوط به آدرس وب سایت هایی است که می خواهید در مرورگر مک بوک آنها را باز کنید. در صورتی که در خصوص این قسمت هم مشکلاتی وجود داشته باشد اتصال مک بوک به اینترنت و باز کردن صفحات وب با مشکل مواجه می شود.

در نتیجه با تنظیم کردن DNS به احتمال زیاد مشکل عدم اتصال مک بوک به اینترنت برطرف می شود. در بخش تنظیمات پیشرفته می توان به تنظیمات DNS دسترسی یافت و آن را تنظیم کرد. در این قسمت روی آیکون + کلیک کرده و در کادر نمایان شده مقدار را روی 8.8.8 یا 8.8.4.4 قرار دهید. در پایان تغییرات را تایید کرده تا تنظیمات DNS انجام شود.

تغییر در تنظیمات لوکیشن مک بوک

اگر تنظیمات مربوط به لوکیشن مک بوک هم به درستی انجام نشده باشد، ممکن است با مشکل وصل نشدن مک بوک به وای فای مواجه شوید. در این حالت باید در بخش تنظیمات مک به قسمت شبکه دسترسی یابید. در این بخش گزینه Edit Location را انتخاب کنید. این گزینه باید روی حالت اتوماتیک باشد. حال در این صفحه روی آیکون + کلیک کرده و در کادر مورد نظر نام یک لوکیشن جدید را بنویسید.

در پایان دکمه اینتر را زده و گزینه Done را بزنید. برای تغییر تنظیمات لوکیشن باید مجددا روی گزینه Advanced بزنید و قسمت TCP/IP را انتخاب کنید. سپس با انتخاب گزینه Renew DHCP Lease، روی Apply کلیک کنید تا آدرس آی پی جدیدی که انتخاب کرده اید اعمال شود. در پایان نیز گزینه ok را بزنید تا تغییرات لوکیشن مک بوک اعمال شود.

آیا می دانید: چگونه وارد منوی تنظیمات بایوس لپ تاپ شویم؟

تغییر در تنظیمات لوکیشن مک بوک

سایر گزینه های رفع مشکل وصل نشدن مک بوک به اینترنت

اگر راه حل های بالا نتواند به رفع مشکل عدم اتصال مک بوک به اینترنت کمک کند باید گزینه های دیگری را در نظر بگیرید. برای مثال مطمئن شوید که شبکه و اپراتور مورد نظر مشکلی ندارد و مودم به درستی کار می کند و خراب است. اگر سایر دستگاه ها نیز در اتصال به مودم مشکل داشته باشند قطعا مشکل از مودم است و مک بوک مشکلی ندارد. تنظیمات شبکه و مودم، قرار دادن مودم در مکانی که به خوبی آنتن بدهد و اطمینان از اینکه موانع مغناطیسی مانع اتصال مک بوک به مودم نمی شود کارهای دیگری است که باید در نظر داشت.

در نهایت ممکن است وصل نشدن مک بوک به وای فای به یک ایراد سخت افزاری ربط داشته باشد. در این شرایط باید با مراجعه به یک مرکز تعمیرات تخصصی از کارشناسان تعمیر مک بوک برای عیب یابی دستگاه و تعمیر آن کمک بگیرید. در پیشه کمک به عنوان یک مرکز تعمیرات تخصصی جامع، انواع خدمات مربوط به تعمیر لپ تاپ اپل ارائه می شود.

5/5(1 امتیاز)