شعبه مرکزی

تهران - ستارخان

ارسال ایمیل

info@hardwarecenter.ir

اشتراک گذاری

چرا دستگاه کپی روشن نمی شود؟

امروزه دستگاه ‌های کپی به عنوان یک قسمت حیاتی از تجهیزات دفاتر و محیط‌ های کاری ما شناخته می ‌شوند. همچنین روشن نشدن دستگاه کپی می ‌تواند برای شما یک مشکل فوری و بسیار ناراحت کننده باشد. البته دلایلی زیادی در این رابطه وجود دارد و همچنین راه حل های جهت رفع این مشکل نیز وجود دارد. در این مقاله، به دلایل شایعی که باعث عدم روشن شدن دستگاه کپی می‌ شوند می پردازیم و راهکارهای احتمالی برای رفع این مشکل را به صورت تخصصی مورد بررسی قرار می دهیم.

روشن نشدن دستگاه کپی

دلایل روشن نشدن دستگاه کپی

بطور کلی دلایل زیادی در این رابطه وجود دارد. از جمله این دلایل می توان به اتصال برق، خرابی دکمه پاور، خرابی برد دستگاه کپی، مشکلات سخت افزاری دیگر اشاره نمود. در ادامه به بررسی این دلایل می پردازیم و به صورت دقیق تری این موارد را مورد بررسی قرار می دهیم.

اتصال برق

چک کنید که دستگاه به منبع برق وصل شده باشد. اطمینان حاصل کنید که دستگاه به درستی به منبع برق متصل شده باشد و کابل برق به درستی در پریز قرار گرفته باشد. بررسی کنید که پریز فعال باشد.گاهی اوقات، اتصال به پریز غیرفعال می ‌تواند به عدم روشن شدن دستگاه منجر شود. از وجود برق در پریز اطمینان حاصل کنید. سعی کنید یک کابل برق مناسب دیگر امتحان کنید. بررسی کنید که دستگاه‌ های الکترونیکی دیگری که به همان پریز برق وصل شده‌ اند برق دارند و در صورت لزوم یک پریز برق دیگر و یک کابل برق دیگر را امتحان کنید. در صورت عدم موفقیت در این مراحل، یک کابل برق مناسب دیگر را امتحان کنید. 

اگر دستگاه پس از انجام بررسی های فوق روشن نشد، با نمایندگی تعمیر دستگاه کپی تماس بگیرید تا پشتیبانی مود نیاز را دریافت کنید. همچنین بررسی کنید که کلید برق روشن در پریز فعال باشد. اگر روشن است، با دقت کابل برق را بررسی کنید تا اطمینان حاصل شود که آن آسیب دیده نیست. آن را جدا کنید و دوباره آن را وصل کرده و سپس چاپگر را روشن کرده و دکمه روشن را با دقت پنج ثانیه فشار دهید. 

همچنین اطمینان حاصل کنید که پریز شما کار می ‌کند و توسط یک کلید دیواری یا تایمر کنترل نمی‌ شود. چاپگر را از برق بکشید و سپس کابل برق را بیرون بیاورید و دوباره وصل کنید. سپس کابل برق را از پورت کابل برق چاپگر جدا کرده و دوباره وصل کنید. چاپگر را دوباره به برق بزنید و اطمینان حاصل کنید که پریز روشن است. دکمه روشن را به دقت پنج ثانیه فشار دهید. برای چاپگرهای لیزری و نقطه ‌ای، دکمه روشن را برای روشن شدن فشار دهید.

بررسی نور روشن یا چراغ های دیگر روی چاپگر

بررسی کنید که آیا دکمه ‌های دیگر روی صفحه کنترل چاپگر روشن است، از جمله این دکمه ها می توان به دکمه(های) جوهر/کاغذ اشاره کرد. اگر تنها دکمه قرمز (یا نارنجی) نگهداری یا دکمه نگهداری جوهر/کاغذ روشن باشد، این ممکن است به مشکلی در چاپگر اشاره داشته باشد.

خرابی دکمه پاور

یکی دیگر از دلایل روشن نشدن دستگاه کپی مربوط به خرابی دکمه پاور می شود. اطمینان حاصل کنید دکمه روشن/خاموش سالم است. مطمئن شوید که دکمه روشن/خاموش دستگاه در وضعیت فعال قرار دارد. در برخی مدل ‌ها، این دکمه ممکن است به صورت مستقل یا به همراه دکمه‌ های دیگر (مانند حالت استندبای) وجود داشته باشد.

خرابی برد یا مشکلات درون دستگاه

چک کنید دستگاه قفل نشده باشد. برخی از دستگاه‌ های کپی دارای قفل ایمنی هستند. اطمینان حاصل کنید که دستگاه قفل نشده باشد یا در صورت قفل بودن، آن را باز کنید. باطری یا منبع تغذیه را چک کنید. اگر دستگاه دارای باطری یا منبع تغذیه جانبی است، اطمینان حاصل کنید که آن‌ ها به درستی نصب شده و شارژ یا تغذیه شان فعال باشد.

مشکلات سخت ‌افزاری

چک کنید که دستگاه کپی خود دچار خرابی سخت‌ افزاری نشده باشد. در صورتی که هیچ یک از مراحل بالا به حل مشکل نیاز نداشت، ممکن است دستگاه خود دچار خرابی سخت‌ افزاری شده باشد. در این صورت،اگر دستگاه شما تحت گارانتی است از طریق مراکز گارانتی کننده پیگیری نمایید و در صورتی که دستگاه شما شامل گارانتی نیست از طریق مراکز یا نمایندگی های مجاز ایراد پیش آمده را رفع نمایید.

  • هنگام انجام هر یک از مراحل بررسی، ایمنی اولیه را رعایت کنید و در صورت نیاز، به کمک تخصصی متخصصان مربوطه مراجعه نمایید.
  • در صورتی که دستگاه کپی تحت گارانتی است، بهتر است از خدمات پشتیبانی تولید کننده استفاده کنید تا از از دست دادن گارانتی جلوگیری شود.
  • ترتیب مراحل ممکن است بسته به نوع و مدل دستگاه کپی شما متفاوت باشد. با انجام مراحل به ‌صورت دقیق، امیدواریم که مشکل روشن نشدن دستگاه کپی شما حل شود و به سرعت به کار خود باز گردد.

این مقاله را از دست ندهید: نحوه اسکن کردن با از دستگاه کپی

آیا دکمه روشن هنگام فشار دادن فشار داده می ‌شود؟

به دقت دکمه روشن را فشار دهید، اگر روشن نمی شد یا گیر کرده بود، ممکن است مشکلی در دکمه وجود داشته باشد. چاپگر را مستقیماً به پریز متصل کنید. برای این اقدام می توانید مستقیما به پریز برق متصل کنید و یا دستگاه خود را به یک محافظ جدید متصل کنید.

امتیاز شما به این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *