شعبه مرکزی

تهران - ستارخان

ارسال ایمیل

info@hardwarecenter.ir

اشتراک گذاری

فرق هارد ساب و سافت ساب

اگر شما هم جزو افرادی هستید که اوقات فراغت خود را با تماشای فیلم و سریال سپری می کنید ؛ حتما پیش آمده که بخواهید ، فیلم و سریال مورد علاقه خود را با زبان اصلی تماشا کنید. همانطور که می دانید تماشای فیلم با زبان اصلی می تواند مخاطب را از لحاظ احساسی بیشتر با فضای فیلم درگیر کند. اما تماشای یک برنامه آن هم با زبان اصلی برای هر مخاطبی راحت نیست چرا که یا باید با زبان کشور تولید کننده آن برنامه آشنایی داشته باشد و یا باید به دنبال یک زیرنویس خوب و قابل فهم برای برنامه خود باشد. بنابراین یکی از سوالاتی که این روزها ، کاربران زیاد در گوگل مطرح می کنند این است که انوع زیرنویس کدامند؟ و یا فرق هارد ساب و سافت ساب چیست؟ ؛ در این مقاله از سری مقالات تعمیر هارد به طور کامل درباره زیرنویس های Hard   Sub و Soft Sub توضیح خواهیم داد تا شما به خوبی با تفاوت این دو نوع زیرنویس آشنا شوید.

فرق هارد ساب و سافت ساب

هارد ساب چیست؟

Hard Sub نوعی زیرنویس بوده که به فایل ویدیو چسبیده است یعنی همانطور که از اسم آن مشخص هست، این نوع زیرنویس روی فیلم حک شده و از فیلم جدا نمی شود. به عبارتی دیگر می توان گفت که هارد ساب یا همان زیرنویس چسبیده مانند یک قسمت از تصویر ویدیو است که بر روی فریم های آن ثبت می شود و به همین دلیل هم نمی توان آن را از فیلم جدا کرد.

زیرنویس هارد ساب بیشتر برای دی وی دی پلیرهای قدیمی و یا دستگاه های پخش کننده ای که فقط امکان اجرای فایل های با فرمت MP4 و MKV را دارند ، مورد استفاده قرار می گیرد. حال برای اینکه بیشتر بتوانید فرق هارد ساب و سافت ساب را تشخیص دهید ، در ادامه به مزایا و معایب استفاده از زیرنویس هارد ساب خواهیم پرداخت.

مزایای استفاده از زیرنویس هارد ساب

 • از زیرنویس هارد ساب می توان در تمامی دستگاه ها و نرم افزارهای پخش ویدیو استفاده کرد. همانطور که بالاتر هم گفته شد برخی از نرم افزارها توانایی بارگذاری جداگانه ی زیرنویس را ندارند به همین جهت ، استفاده از هارد ساب در چنین مواردی می تواند به کاربر کمک زیادی کند.
 • از آنجایی که زیرنویس Hard Sub بر روی ویدیو حک می شود ، ارائه دهندگان این نوع زیرنویس همه سعی خود را می کنند تا از لحاظ زمانی ، هماهنگی بیشتری بین زیرنویس و دیالوگ ها ایجاد کنند.
 • از مزیت های دیگری که خوب است برای درک بهتر تفاوت زیرنویس هارد ساب و سافت ساب به آن پرداخت ، حفظ حق مترجم و یا تولید کننده ی زیرنویس است. همانطور که گفته شد در هارد ساب امکان ویرایش نوشته وجود ندارد از این رو احتمال از بین رفتن حق مترجم نیز بسیار کم می شود.
 • مزیت دیگری که این نوع زیرنویس دارد این است که تماشای فیلم را برای مخاطب راحت تر کرده چرا که دیگر نیازی نیست تا شما زمان زیادی را صرف پیدا کردن یک زیرنویس خوب ، برای فیلم مورد نظرتان کنید.

معایب استفاده از زیرنویس هارد ساب

 • از آنجایی که زیرنویس هارد ساب قابل ویرایش نبوده در نتیجه دیگر نمی توان فونت نوشته و رنگ آن را در هنگام تماشای فیلم تغییر داد ؛ و این موضوع می تواند گاهی اوقات مشکل ساز باشد چرا که برخی از فونت ها و رنگ های انتخابی آنها برای بعضی مخاطبین خوانایی لازم را ندارد.
 • ایراد دیگری که در استفاده از هارد ساب وجود دارد و برای درک بهتر ، فرق هارد ساب و سافت ساب باید به آن اشاره شود این است که هنگام استفاده از هارد ساب ، کیفیت ویدیو مورد نظر کاهش می یابد؛ چرا که باید برای استفاده از هارد ساب ، مجددا ویدیوی مورد نظر را رمز نگاری کرد.
 • ایراد دیگری که استفاده از هارد ساب به همراه دارد این است که در ویدیوهای با کیفیت پایین تر ، وضوح زیرنویس نیز کمتر می شود.

سافت ساب چیست؟

Soft Sub نوعی زیرنویس بوده که به صورت یک فایل جدا از فیلم ارائه می شود. به این صورت که شما فیلم را دانلود کرده و سپس به دنبال یک زیرنویس مناسب برای آن می گردید ؛ و بعد از دانلود برای اینکه بتوانید فیلم مورد نظر خود را با زیرنویس تماشا کنید باید فایل زیرنویس را به آن اضافه کنید.

حال در ادامه مزایا و معایب این نوع زیرنویس را برای شما توضیح خواهیم داد تا تفاوت بین Hard Sub و  Soft Sub بیشتر برای شما مشخص شود.

مزایای استفاده از زیرنویس سافت ساب

 • هنگام استفاده از سافت ساب اگر خطایی در زیرنویس پیدا کنید ، می توانید بدون نیاز به رمز گذاری مجدد ویدیو ، متن نوشته را به راحتی ویرایش کنید.
 • زیرنویس سافت ساب به شما این امکان را می دهد که در صورت ناخوانا بودن بتوانید نوع فونت و رنگ آن را تغییر دهید.
 • حجم زیرنویس سافت ساب در مقایسه با حجم هارد ساب کم تر است زیرا در هنگام ایجاد زیرنویس سافت ساب فقط از یک فایل متنی استفاده می شود.
 • معایب استفاده از زیرنویس سافت ساب
 • یکی از بزرگترین ایراداتی که باید هنگام مقایسه بین هارد ساب و سافت ساب به آن اشاره کرد ، سرقت آسان زیرنویس ها و از بین رفتن حق مترجم در فایل های سافت ساب است.
 • استفاده از سافت ساب فرایند پردازش فیلم را پیچیده تر می کند زیرا دستگاه قبل از نمایش فیلم باید متن را بارگذاری و همپوشانی کند.
 •  مورد بعدی که باید در مقایسه زیرنویس Hard Sub و Soft Hard به آن اشاره کرد ، عدم هماهنگی بسیاری از فایل های سافت ساب با فیلم مورد نظر است.
5/5(1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *