شعبه مرکزی

تهران - ستارخان

ارسال ایمیل

info@hardwarecenter.ir

اشتراک گذاری

تعمیر موتور ظرفشویی

جلوی ظرفشویی دست به کمر ایستاده اید و نه می دانید با ظرف های داخلش چه کنید و نه با خودش! قطعا با کمی وقت گذاشتن و کمک گرفتن از دیگران ظرف ها شسته می شوند. اما تعمیر موتور ماشین ظرفشویی کار هر کسی نیست و متخصص می خواهد. با این حال می توانید با آگاهی از نشانه های سوختن موتور اقدامات سریع و صحیح برای تعمیر موتور ماشین ظرفشویی انجام دهید.

در این مطلب سعی می کنیم توضیح دهیم چه مواقعی به تعویض موتورنیاز دارید و در چه صورتی لازم است برای تعمیر ماشین ظرفشویی اقدام نمایید.

تعمیر موتور ظرفشویی

نشانه های سوختن موتور ظرفشویی

اگر موتور به کلی سوخته باشد، متاسفانه باید اعلام کنیم شما تمام سعی تان را کرده اید، اما باید موتور را تعویض کنید. قبل از این کار یک سوال پیش می آید که «از کجا متوجه شویم موتور سوخته؟». در پاسخ به این سوال در این بخش از مطلب تعمیر موتور ماشین ظرفشویی به نشانه های سوختن موتور ظرفشویی می پردازیم:

 • دستگاه روشن می شود، اما کار نمی کند.
 • ظرفشویی بلافاصله بعد از اینکه روشن شد خاموش می شود.
 • توان و کیفیت کار ظرفشویی بسیار کم می شود.
 • صدا دادن ماشین ظرفشویی به هنگام کار کردن.
 • بوی ناخوشایند سوختگی…
 • بازوهای دستگاه از کار می افتند و توانایی آبپاشی نخواهند داشت.

دلیل سوختن موتور ماشین ظرفشویی؟

سوال بعدی که در این رابطه پیش می آید این است که چه عاملی باعث سوختن موتور و مراجعه شما به مطلب تعمیر موتور ماشین ظرفشویی شده است؟ جواب اصلی و کلی به این پرسش می تواند بی توجهی به نحوه استفاده از دستگاه و نظافت آن باشد. پاسخ های جزیی تر را در ادامه مشاهده کنید:

 • نشت کردن آب روی سیم پیچ موتور
 • گیر کردن اجزا یا گیر کردن یک شی سخت در موتور
 • شکستن یا آسیب دیدن عایق موتور (کاسه نمد) که باعث نفوذ آب به موتور می شود.
 • استفاده مستمر و طولانی مدت از دستگاه
 • نفوذ گرد و غبار به داخل ماشین ظرفشویی
 • عدم بررسی و نظافت منظم موتور دستگاه

دقت کنید که نه تنها ظرفشویی ها، بلکه دستگاه های دیگر شما نیز بسته به مقداری که در معرض گرد و خاک و آلودگی ها هستند نیاز به بررسی و نظافت دوره ای دارند. توجه کنید که گردگیری دوره ای به موتور دستگاه نفس تازه ای می دهد و علاوه بر تقویت عملکرد، باعث طولانی تر شدن عمر آن می شود. این کار باعث کمک می کند که هرگز به تعمیر موتور ماشین ظرفشویی نیاز پیدا نکنید.

تعویض موتور ماشین ظرفشویی

ممکن است آسیب موتور در حدی باشد که مجبور شوید آن را عوض کنید تا بعد از مهمانی بعدی تان به خاطر شستن کلی ظرف کمر درد نگیرید. برای این کار باید یک موتور جدید و اصل مطابق با برند و مدل ظرفشویی تان تهیه کنید.

تعویض موتور ماشین ظرفشویی حقیقتا کار آسانی نیست و اولین پیشنهاد ما به شما مراجعه به افراد متخصص است. با این حال اگر توانایی انجام این کار را دارید، می توانید از راهنمایی های ادامه مطلب برای این کار استفاده کنید.

موتور قلب تپنده دستگاه شماست و تقریبا همه اجزای دیگر به آن متصل هستند. برای تعویض موتور ظرفشویی باید همه اتصالات را از موتور جدا کنید. این اتصلات به وسیله پیچ ها و خارهای پلاستیکی ایجاد شده اند. بعد از جدا کردن همه لوله ها سوکت ها و دیگر موارد، باید همه پیچ های اتصال دهنده موتور به کف دستگاه را باز کنید.

بهتر است قبل شروع این فرایند دیواره ها و سقف دستگاه را نیز جدا کنید تا علاوه بر آزادتر شدن دسترسی به نقاط مختلف از نور بیشتری هم بهره ببرید. بعد از خارج کردن موتور سوخته، موتور جدید را جایگزین کنید و با دقت همه اتصالات را دوباره به موتور ماشین ظرفشویی وصل کنید.

روش های تعمیر موتور ماشین ظرفشویی

روش های تعمیر موتور ظرفشویی

قبل از اینکه دست به آچار شوید و تعمیر را شروع کنید مسلما باید عیب یابی کنید و متوجه شوید دقیقا کدام قسمت یا قسمت های موتور خراب شده اند. برای انجام اینکار علاوه بر این که باید موتور را از دستگاه جدا کنید، باید خود موتور را نیز باز کنید.

بعد از باز کردن موتور می توانید برای آن تصمیم بگیرید. در ادامه مطلب تعمیر موتور ماشین ظرفشویی تعدادی از پرتکرارترین مشکلات موتور را مطرح کردیم:

 • اگر سیم پیچ سوخته باشد، بهتر است آن را تعویض کنید.
 • بعد از بررسی سیم پیچ می توانید اجزای داخلی موتور را چک کنید.
 • بین قطعات دیگر پروانه، بلبرینگ و کاسه نمد یا عایق نیز قابل تعویض هستند.
 • کاسه نمد در صورت شکستگی یا نشتی آب باید تعویض شود.
 • موتور را نیز می توان تعویض کرد.

موتور پمپ ظرفشویی

پمپ ظرفشویی مانند پمپ کولر وظیفه انتقال آب به بازوها و تشدید شدت آب را بر عهده دارد. ممکن آسیب این قسمت موقتی و مربوط به برنامه ریزی ظرفشویی باشد. در این صورت پیام خطا روی صفحه نمایش ظرفشویی دیده می شود.

در غیر این صورت خودتان می توانید با تست کردن موتور ماشین ظرفشویی از سالم بودن اطمینان حاصل کنید. در این حین ممکن است برای بررسی جریانات الکتریکی و اندازه گیری مقاومت این بخش به مولتی متر نیاز پیدا کنید. مقاومت یک موتور سالم بین ۳۰ تا ۴۰ اهم است.

رفع آسیب های موتور ماشین ظرفشویی

آسیب دیدن موتور ماشین ظرفشویی به معنی توقف کل دستگاه است. علی رغم اینکه پیشنهاد اول ما مراجعه به تعمیرکار متخصص است، در این مطلب نکاتی پیرامون تعمیر ظرفشویی عنوان کردیم. اگر خودتان تجربه کارهای فنی دارید می توانید مشکلات جزیی را حل کنید، اما برای تعویض و رفع مشکلات پیچیده حضور تعمیرکار ضروری است.

همانطور که در این مطلب مانند بسیاری از مطالب دیگر اشاره کردیم، از مهم ترین ملاحظاتی که می تواند عمر دستگاه شما را زیاد کند و عملکرد آن را بهبود ببخشد، دقت در استفاده از دستگاه و بررسی و نظافت دوره ای آن است.

امتیاز شما به این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *