شعبه مرکزی

تهران - ستارخان

ارسال ایمیل

info@hardwarecenter.ir

اشتراک گذاری

 چطور مشکل صدا دادن ماشین ظرفشویی را برطرف کنیم؟

از آنجایی که در حال حاضر ماشین های ظرفشویی یکی از اصلی ترین وسایل در هر خانه ای است، مشکلات آن و خرابی این دستگاه ها قطعا برای کاربران دردسرساز و ناخوشایند است. یکی از مشکلات این دستگاه سر و صدای زیاد آنهاست. در حالت عادی ماشین های ظرفشویی سر و صدای زیادی ندارند. اما گاهی صدا دادن ماشین ظرفشویی بیشتر از حالت عادی است و صدای این دستگاه ها بسیار زیاد است.

صدای غیر معمول ماشین ظرفشویی می تواند به دلیل خرابی بخش های مختلف این دستگاه باشد. این صدای غیر معمول به صورت سوت کشیدن یا صداهای بلند غیر طبیعی است. در این مقاله با ما همراه باشید تا دلایل صدا دادن ماشین ظرفشویی را بررسی کرده و سپس راه حل های موجود برای رفع این مشکل را بشناسیم.

صدا دادن ماشین ظرفشویی

دلایل صدا دادن ماشین ظرفشویی چیست؟

معمولا دلایلی که می تواند موجب سر و صدای زیاد ماشین ظرفشویی شود به خرابی قطعات داخلی این دستگاه ها مربوط می شود. با این حال ممکن است موارد دیگری نیز موجب بروز این صدا شوند که از جمله می توان به وجود ظروف شکسته در ماشین ظرفشویی اشاره کرد. در صورتی که دستگاه به درستی نصب نشده باشد هم ممکن است سر و صدای زیادی از آن شنیده شود. سایر دلایل صدا دادن ماشین ظرفشویی شامل موارد زیر می شود:

در ادامه با بررسی هر یک از این دلایل، راه حلی که باید برای رفع سر و صدای ماشین ظرفشویی دنبال کرد را هم توضیح می دهیم. در برخی مواقع مشکل به راحتی برطرف می شود و گاهی نیز به تعمیر ماشین ظرفشویی نیاز است.

خرابی و مشکلات پمپ ماشین ظرفشویی

اولین و اصلی ترین دلیل صدا دادن ماشین ظرفشویی به پمپ آن مربوط می شود. پمپ تخلیه یکی از اصلی ترین قطعات ماشین های ظرفشویی است. در صورتی که این پمپ فرسوده شده باشد یا به هر دلیلی درست کار نکند، نمی تواند آب را به درستی تخلیه کند و به همین دلیل سر و صدای زیادی از دستگاه شنیده می شود. گاهی نیز یک شی خارجی مانند باقی مانده های غذا درون مسیر پمپ گیر می کند و به همین دلیل ماشین ظرفشویی صدا می دهد.

مورد دیگری که می تواند در پمپ مشکل ساز شود، خرابی و بروز مشکل در جت پمپ است. ممکن است روتور یا بوش های جت پمپ تخلیه در ماشین ظرفشویی دچار مشکل شده باشد. برای رفع مشکل صدا دادن ماشین های ظرفشویی تعمیرکار ابتدا پمپ تخلیه را بررسی و عیب یابی می کند و در صورتی که به تعمیر یا تعویض نیاز داشته باشد، از این طریق مشکل را برطرف می کنند. در برخی موارد نیز مشکل با تعویض روتورها یا تعمیر جت پمپ ظرفشویی رفع می شود. گاهی نیز تنها با تمیز کردن و برداشتن اجسام گیر کرده در مسیر پمپ تخلیه می توان مشکل سر و صدای زیاد ماشین ظرفشویی را برطرف کرد.

رفع مشکل صدای ظرفشویی

خرابی یاتاقان در ماشین ظرفشویی

اگر یاتاقان دچار مشکل شده باشد معمولا سر و صدای بسیار زیادی از ماشین ظرفشویی شنیده می شود و در بسیاری از مواقع این صدا بسیار گوش خراش است. یاتاقان در واقع یک حلقه پلاستیکی است که اسپری و بازوهای آب پاش درون آن قرار گرفته اند. گاهی اوقات یاتاقان شل می شود یا در اثر ساییده شدن، سر و صدای زیادی از آن شنیده می شود.

در صورتی که بازوی اسپری را چرخاندید و متوجه شدید که این بازوی اسپری نمی تواند آزادانه بچرخد، می توان نتیجه گرفت که یاتاقان دچار مشکل شده و به دنبال سالم نبودن یاتاقان ماشین ظرفشویی صدا می دهد. برای رفع مشکل صدا دادن ماشین ظرفشویی در این مورد احتمالا به تعویض یاتاقان یا سفت کردن و جا زدن درست آن نیاز است.

خرابی بازوی آب پاش یا همان بازوی اسپری در ماشین ظرفشویی

بازوی آب پاش یا اسپری های آب پاش نیز می توانند موجب صدا دادن ماشین ظرفشویی شوند. گاهی اوقات این بازوها به هم برخورد می کنند یا روی هم ساییده می شوند. گاهی نیز این بازوها به اجسام درون ماشین ظرفشویی برخورد می کنند و ساییده می شوند. اگر این بازوها را با دست بچرخانید و متوجه شوید که در حرکت آنها مشکل و مانعی وجود دارد، احتمالا صدای ماشین ظرفشویی به این بازوها مربوط می شود.

از طرفی هم ممکن است بازوهای آب پاش جرم بگیرند و به دلیل جمع شدن جرم در آنها، تعادل خود را از دست بدهند. به همین دلیل در زمان چرخیدن بازوها به بدنه ماشین ظرفشویی برخورد کرده و صدا می دهند. در برخی مواقع برای رفع مشکل صدا دادن ظرفشویی باید بازوهای آب پاش فرسوده و ساییده شده را تعویض کرد تا مشکل به وجود آمده برطرف شود.ش

مشکلات شیر برقی ظرفشویی

شیر برقی یا بویین شیر برقی بخش مهم دیگری است که در صورت وجود مشکل در آن با ایراد صدا دادن ماشین ظرفشویی مواجه می شویم. در حالت عادی با شروع به کار شیر برقی و لرزش آن به مرور بویین گشاد می شود. با گشاد شدن بویین به مرور سر و صدای دستگاه نیز بیشتر می شود. برای رفع مشکل باید شیر برقی را بررسی و عیب یابی کرد. ممکن است به تعمیر یا تعویض شیر برقی یا تمیز کردن و جرم گیری آن نیاز باشد.

5/5(1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *