شعبه مرکزی

تهران - ستارخان

ارسال ایمیل

info@hardwarecenter.ir

اشتراک گذاری

چطور می توان مشکل خط افقی در تلویزیون سامسونگ را برطرف کرد؟

تلویزیون ها هم مانند سایر وسایل برقی یک عمر مفید مشخص دارند و بعد از گذشت مدت زمان مشخصی از کار با این دستگاه ها قطعا با مشکلاتی مواجه خواهید شد. با این حال برخی عوامل و دلایل می توانند موجب شوند یک سری خرابی های زودهنگام در این دستگاه ها اتفاق بیفتد. خط افقی در تلویزیون یکی از این موارد است که می توان بروز آن را به عوامل متعددی مربوط دانست.

خطوط افقی در صفحه تلویزیون به نوعی جزو رایج ترین مشکلاتی است که کاربران با آن مواجه می شوند. این خطوط ممکن است به دلایل مختلفی روی صفحه تلویزیون ظاهر شوند. با توجه به این که دلیل بروز این مشکلات چیست، می توان گفت که آیا این خطوط قابل رفع شدن هستند یا خیر. در ادامه این مقاله با بررسی دلایل ظاهر شدن خط افقی در تلویزیون های سامسونگ به بررسی راه حل های رفع آن می پردازیم.

افتادن خط افقی در تلویزیون سامسونگ

دلایل افتادن خط افقی در تلویزیون سامسونگ

به صورت کلی می توان بروز مشکل خطوط افقی در صفحه تلویزیون را هم به مشکلات نرم افزاری در تلویزیون مربوط دانست هم به نقص های سخت افزاری. اصلی ترین دلایل این مسئله شامل موارد زیر می شوند:

راهکارهای رفع مشکل خطوط افقی در صفحه تلویزیون سامسونگ

راهکارهای رفع مشکل خطوط افقی در صفحه تلویزیون samsung

تعمیر یا تعویض پنل تلویزیون

اصلی ترین و بدترین علت ظاهر شدن خط افقی در تلویزیون سامسونگ، مشکلات پنل این دستگاه است. پنل حساس ترین بخش در هر تلویزیونی است و به دنبال عوامل مخرب متعددی ممکن است دچار مشکل شود. از ضربه های فیزیکی گرفته تا نوسانات برقی، نفوذ آب و رطوبت یا مواردی از این دست، همگی می توانند به پنل آسیب برسانند.

خرابی پنل در حالت های مختلفی ظاهر می شود که یکی از آنها به صورت ظاهر شدن خطوط افقی در صفحه تلویزیون است. در صورتی که ظاهر شدن خطوط افقی تلویزیون به دلیل خرابی پنل باشد باید با تعمیر پنل تلویزیون سامسونگ مشکل به وجود آمده در این دستگاه ها را برطرف کرد.

تعویض آی سی فلت تلویزیون

در تلویزیون ها برای نمایش تصویر، مجموعه ای از قطعات و جزئیات با هم در ارتباط هستند. یکی از این قطعات کابل های فلت است که روی آن یک آی سی قرار گرفته است. این کابل به همراه آی سی روی آن باید سیگنال های تصویر را دریافت کرده و آنها را در ردیف های پیکسلی تلویزیون نمایش دهند.

در نتیجه اگر کابل فلت یا آی سی آن خراب شوند، ممکن است موجب ظاهر شدن خط افقی در تلویزیون سامسونگ شده و در نتیجه کیفیت تصویر را از بین ببرد. با تعمیر یا تعویض کابل یا آی سی فلت می توان مشکل به وجود آمده در تلویزیون را برطرف کرد.   در پیشه کمک به عنوان یک مرکز تخصصی در زمینه تعمیر تلویزیون سامسونگ  می توان به صورت دقیق مشکلات تلویزیون را عیب یابی و آنها را برطرف کرد.

تعمیر یا تعویض برد تیکان

برد تیکان یکی دیگر از قطعات دخیل در نمایش تصاویر است و وظیفه آن پردازش سیگنال تصاویر دریافتی است. برد تیکان این تصاویر را پردازش کرده و سپس آنها را به برد آدرس انتقال می دهد تا در نهایت تصاویر از طریق کابل های فلت در پنل تلویزیون نمایش داده شوند.

اگر پردازش این داده ها به دنبال خرابی برد تیکان دچار مشکل شود و نقصی در انتقال تصاویر به پنل به وجود بیاید، به دلیل عدم تغذیه پیکسل های تصویر، خطوط افقی در صفحه تلویزیون ظاهر می شوند. در صورتی که مشکل از برد تیکان باشد، باید با تعمیر یا حتی تعویض این قطعه مشکل خط افقی در تلویزیون را برطرف کرد .

تمیز کردن تلویزیون

گاهی اوقات کاربران تلویزیون به دلیل ترس از خرابی این دستگاه، از تمیز کردن آن خودداری می کنند. این درحالی است که با عدم انجام این کار موجب جمع شدن گرد و غبار درون دستگاه خواهند شد. توضیح این که در نتیجه تجمع این ذرات، محل ورودی کابل های LVDS در تلویزیون مسدود می شود. با مسدود شدن این ورودی ها دریافت سیگنال ها نیز با مشکل مواجه شده و با اختلال در دریافت سیگنال ها، تصاویر با خطوط افقی نمایش داده می شوند.

در نتیجه گرد و غبار جمع شده در پشت تلویزیون نیز می تواند دلیل ظاهر شدن خط افقی در تلویزیون سامسونگ باشد. برای رفع مشکل می توان با استفاده از الکل ایزوپروپیل محل اتصالات و کابل ها را تمیز کرد. البته پیش از انجام دادن این کار، حتما تلویزیون را  خاموش کرده و دوشاخه آن را از برق بکشید.

رفع مشکلات کابل ها و اتصالات

از اصلی ترین دلایل ظاهر شدن خط افقی در تلویزیون سامسونگ و دیگر برندها، خرابی کابل ها و اتصالات دستگاه است. اگر ورودی ها و کابل ها به درستی وصل نباشند یا اتصالات آنها شل شده باشد، به دلیل اختلال در دریافت سیگنال ها خطوط افقی در صفحه تلویزیون نمایان می شوند. خصوصا اگر این خطوط همیشگی نیستند و در برخی مواقع ظاهر شده و بعد ناپدید می شوند، به احتمال زیاد کابل های دستگاه خصوصا کابل HDMI به درستی وصل نشده اند.

بهتر است یک بار این کابل ها را درآورده و مجددا وصل کنید. همچنین مطمئن شوید که کابل ها همگی سالم اند و هیچ گونه پارگی یا خرابی ندارند. استفاده از کابل های اصلی و با کیفیت نیز اهمیت زیادی دارد. اگر کابل ها معیوب یا شل شده باشند، باید با تعویض آنها مشکل تصویر تلویزیون را برطرف کرد.

پایین آوردن دمای تلویزیون

حرارت و افزایش دما می تواند عملکرد هر دستگاه برقی را تحت تاثیر قرار دهد. تلویزیون ها نیز از این قاعده مستثنی نیستند و در صورت افزایش بیش از حد حرارت قطعات داخلی دستگاه، خطوط افقی در صفحه تلویزیون ظاهر می شوند.

به همین دلیل هم توصیه می شود اولا هیچوقت تلویزیون را در مکان های گرم یا در معرض تابش مستقیم نور خورشید قرار ندهید و دوم این که برای مدت زمانی طولانی این دستگاه را روشن نگذارید. معمولا اگر مشکل خط افقی در تلویزیون سامسونگ به دلیل همین افزایش بیش از حد حرارت باشد، با خاموش کردن دستگاه و خنک شدن قطعات داخلی آن، برطرف خواهد شد.

استفاده از محافظ برق

نوسانات برقی چه به دنبال کم و زیاد شدن برق شهری باشد و چه به دلیل سیم کشی های غیر استاندارد ساختمان، می تواند روی کیفیت تصاویر تلویزیون تاثیر منفی زیادی داشته باشد و یکی از آنها نیز ظاهر شدن خط افقی در تلویزیون سامسونگ است. استفاده از محافظ برق های مخصوص تلویزیون می تواند از بروز چنین مشکلاتی جلوگیری کند.

برطرف کردن مشکلات سیگنال دهی در تلویزیون

از دیگر دلایل بروز مشکل خط افقی در تلویزیون سامسونگ مشکلات سیگنال دهی است. ضعف در دریافت سیگنال ها می تواند موجب ظاهر شدن خطوط افقی یا عمودی روی صفحه تلویزیون شود. برای این که تصاویر بی نقص نمایش داده شوند باید تلویزیون سیگنال هایی با کیفیت را دریافت کند.

در نتیجه اگر ایستگاه مخابراتی سیگنال های با کیفیتی را ارسال نکند، قطعا تصاویر مخدوش و بی کیفیت خواهد بود و احتمال ظاهر شدن خطوط افقی در صفحه تلویزیون نیز وجود دارد. معمولا در صورتی که مشکل از دریافت سیگنال های ضعیف باشد این خطوط افقی تنها در برخی از کانال ها دیده می شوند.

عیب یابی و تعمیر خط افقی تلویزیون سامسونگ

برای این که بتوان مشکل خطوط افقی در صفحه تلویزیون را برطرف کرد باید دلیل بروز مشکل را شناسایی کرد. برای عیب یابی دقیق تلویزیون در صورت بروز چنین مشکلی از تست تصویر کمک می گیرند. ظاهر شدن این خطوط در زمان انجام تست تصویر به این معنی است که تلویزیون دچار مشکلی جدی است و به تعمیرات تخصصی نیاز دارد. در مرکز تعمیراتی یک بار تنظیمات تلویزیون را به حالت کارخانه برمی گردانند تا تشخیص دهند که مشکل خط افقی در تلویزیون سامسونگ ریشه نرم افزاری دارد یا سخت افزاری.

اگر مشکل نرم افزاری باشد با ریست فکتوری کردن تلویزیون سامسونگ مشکل رفع می شود. اما اگر مشکل به دلیل خرابی قطعات داخلی باشد باید تعمیرات سخت افزاری یا تعویض قطعات را در نظر گرفت.

5/5(1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *