شعبه مرکزی

تهران - ستارخان

ارسال ایمیل

info@hardwarecenter.ir

اشتراک گذاری

علت کند شدن لپ تاپ چیست؟

عذاب‌آورترین مشکلی که حداقل یک بار برای همه کاربران لپ تاپ به وجود آمده است، کند شدن لپ تاپ است؛ اگر خیلی خوش شانس باشید بروز این مشکل می‌تواند به دلایل نرم‌افزاری از جمله: نصب نرم‌افزارهای سنگین و ناسازگار با پردازنده و رم لپ تاپ، اجرای چندین نرم‌افزار به صورت هم‌زمان، ویروسی شدن لپ تاپ، پراکندگی داده‌ها بر روی دیسک سخت لپ تاپ و … باشد؛ اما همیشه شانس به شما رو نمی‌کند و گاهی اوقات هم بروز مشکلات سخت‌افزاری که نشان می‌دهند لپ تاپ شما باید زیر تیغ جراحی برود موجب کند شدن آن می‌شوند؛ یکی از این مشکلات سخت‌افزاری و البته اصلی‌ترین آن‌ها خرابی هارد دیسک لپ تاپ است. ادامه این مطلب را از دست ندهید تا تکنیک‌های کلیدی برای حل مشکل کند شدن سرعت لپ تاپ را به شما آموزش دهیم.

علت کند شدن لپ تاپ چیست؟

چرا لپ تاپ کند کار می‌کند؟ + راهکارهای رفع مشکل کند شدن لپ تاپ

ویروسی شدن لپ تاپ و نصب بدافزارها بر روی آن

همه ما خیلی خوب می‌دانیم که ویروسی شدن لپ تاپ تا چه اندازه روی کند شدن لپ تاپ تاثیرگذار است از این‌رو اولین کاری که باید در مواجه شدن با این مشکل انجام دهید این است که یک آنتی ویروس اورجینال روی سیستم خود نصب کنید و با استفاده از آن سیستم خود را ویروس‌کشی کنید؛ درصورتی که نرم‌افزار آنتی ویروس، ویروس‌های زیادی بر روی سیستم شما پیدا کرد مطمئن باشید که تنها دلیل کند شدن سرعت سیستم شما ویروسی شدن آن بوده است.

البته گاهی اوقات هم نصب یکسری بدافزارها بر روی سیستم موجب کند شدن آن می‌شود بنابراین اگر به تازگی نرم‌افزار جدیدی را از وب سایتی نامعتبری دانلود و بر روی سیستم خود نصب کرده‌اید باید آن را حذف کنید تا مشکل کند بودن لپ تاپ شما برطرف شود.

اجرا کردن چندین نرم‌افزار به صورت هم‌زمان بر روی لپ تاپ

یکی دیگر از مواردی که موجب کند شدن لپ تاپ می‌شود، اجرا کردن چندین نرم‌افزار به صورت هم‌زمان بر روی این دستگاه است؛ بنابراین اگر مشکل کند شدن سرعت لپ تاپ شما همیشگی نیست و تنها وقتی که چندین نرم‌افزار بر روی آن نصب می‌کنید با این مشکل مواجه می‌شود، بهتر است تنها نرم‌افزاری که به آن نیاز دارید را بر روی لپ تاپ باز نگه دارید و باقی نرم‌افزارها را ببندید.

علاوه‌بر این قبل از دانلود هر نرم‌افزاری باید به مشخصات سخت‌افزاری که آن نرم‌افزار برای اجرا شدن بر روی لپ تاپ به آن نیاز دارد نگاهی بیاندازید در غیر این صورت ممکن است نرم‌افزاری را دانلود و بر روی سیستم خود نصب کنید که نسبت به مشخصات سخت‌افزاری لپ تاپ شما مانند میزان قدرت پردازنده و میزان رم، خیلی سنگین باشد و موجب کند شدن لپ تاپ شما شود.

پراکنده بودن داده‌ها بر روی هارد لپ تاپ

به هر کدام از بخش‌های هارد یک کلاستر گفته می‌شود؛ زمانی که شما فایلی را بر روی لپ تاپ ذخیره می‌کنید، سیستم‌عامل آن فایل را در اولین کلاستر هارد ذخیره می‌کند اما اگر اولین کلاستر هارد به اندازه کافی فضا نداشته باشد، بخشی از فایل را در کلاستر اول هارد و بخش دیگر آن را در کلاستر دوم هارد ذخیره می‌کند؛ همین مسئله موجب می‌شود که فایل‌ها و داده‌ها به صورت پراکنده بر روی هارد لپ تاپ ذخیره شده و با گذشت زمان موجب کند شدن لپ تاپ شوند؛ جهت رفع این مشکل می‌توانید هارد لپ تاپ خود را دیفرگ کنید، درواقع دیفرگ کردن هارد لپ تاپ، پراکندگی داده‌ها بر روی هارد را رفع می‌کند و موجب می‌شود که سرعت لپ تاپ به صورت چشم‌گیری افزایش پیدا کند.

برای دیفرگ کردن هارد لپ تاپ باید از منوی استارت ویندوز استفاده کنید و عبارت “Defrag” را سرچ کنید و از نتایجی که نمایش داده می‌شود بر روی ابزار Defragment and Optimize Drives کلیک کنید؛ اکنون از میان درایوها، درایو مورد نظر که قصد دیفرگ کردن آن را دارید را انتخاب کنید و بر روی Optimize کلیک کنید.

کم شدن سرعت لپ تاپ

خرابی هارد لپ تاپ

گاهی اوقات خرابی هارد لپ تاپ بر اثر وارد شدن ضربه به لپ تاپ، نوسانات برق و همچنین بیش از حد گرم شدن لپ تاپ موجب کند شدن لپ تاپ می‌شود؛ بنابراین به شما پیشنهاد می‌کنیم که از وارد شدن هرگونه ضربه به لپ تاپ جلوگیری کنید؛ از همه مهم‌تر اگر محیطی که لپ تاپ را در آن قرار می‌دهید بیش از اندازه گرم است از یک کول پد یا خنک‌کننده لپ تاپ استفاده کنید تا مانع از گرم شدن بیش از حد سیستم و خرابی هارد آن شوید علاوه‌بر این محافظ برق را فراموش نکنید.

درصورت خرابی هارد لپ تاپ بهتر است بدون هیچ گونه دستکاری و به ویژه ذخیره کردن فایل‌های جدید بر روی هارد لپ تاپ به نمایندگی لنوو مراجعه کنید؛ چراکه هرگونه دستکاری و اضافه کردن فایل جدید در سیستم اطلاعات شما را به خطر می‌اندازد. تکنسین‌های نمایندگی لنوو با نهایت دقت و سرعت خود به عیب‌یابی هارد لپ تاپ لنوو و تعمیرات تخصصی هارد می‌پردازند و درصورت امکان اطلاعات از دست رفته لپ تاپ شما را بازمی‌گردانند.

نمایندگی فروش و تعمیرات لپ تاپ لنوو

نمایندگی رسمی لنوو خدمات فروش و تعمیرات انواع مدل‌های لپ تاپ لنوو را به شما ارائه می‌دهد از این‌رو می‌توانید جهت خرید هر یک از لپ تاپ‌های لنوو و همچنین عیب‌یابی و تعمیرات تخصصی این دستگاه به یکی از شعبه‌های نمایندگی لنوو در کلان‌شهرهای تهران و کرج مراجعه کنید؛ علاوه‌بر این می‌توانید لپ تاپ معیوب شده خود را جهت تعمیرات حرفه‌ای به شعبه مرکزی نمایندگی تعمیرات لنوو در تهران ارسال کنید.

امتیاز شما به این نوشته