شعبه مرکزی

تهران - ستارخان

ارسال ایمیل

info@hardwarecenter.ir

اشتراک گذاری

تعمیر پورت usb لپ تاپ

یکی از علائمی که نشان می ‌دهد تعمیر پورت usb لپ تاپ حتما باید انجام گیرد، این است که امکان اتصال لوازم جانبی به آن وجود ندارد. در این حالت معمولا با مشکل خوانده نشدن دستگاه های جانبی مواجه می شوید و نمی توانید دیوایس هایی مثل فلش، موس و… را به رایانه متصل کنید.

خرابی درگاه لپ تاپ معمولا به دلیل شکستگی یا گیر کردن اجسام خارجی در آن اتفاق می افتد. در ادامه همراه ما باشید تا به تفصیل به تعمیر پورت یو اس بی لپ تاپ بپردازیم‌.

تعمیر پورت usb لپ تاپ

مشکلات رایج و نحوه تعمیر پورت usb لپ تاپ

تعمیر پورت usb لپ تاپ به شرط آن که توسط تکنسین های ماهر صورت گیرد، کار چندان دشواری نیست. افراد حرفه ای به راحتی انواع ایرادات به وجود آمده برای دستگاه را تشخیص داده و اقدامات لازم را برای رفع آن انجام می دهند.

یکی از مشکلاتی که برای لپ تاپ های امروزی پیش می آید، این است که در اثر ضربات پایه های پورت یو اس بی از برد جدا شده و دیوایس های جانبی را شناسایی نمی کند. بعضی مواقع نیز پایه های USB از داخل دچار خمیدگی می شود که بروز اتصالی در سیستم و عدم روشن شدن آن را به دنبال دارد.

عیب یابی پورت USB لپ تاپ

یکی از مراحل اصلی برای تعمیر پورت این است که فرآیند عیب یابی آن به طور اصولی صورت پذیرد. به این منظور نخست باید دستگاه های جانبی مورد بررسی قرار گیرند تا مشخص شود که مشکل از جانب آن ها است یا پورت لپ تاپ.

بنابراین بهتر است که قبل از هر اقدامی دیوایس جانبی را بر روی یک کامپیوتر دیگر امتحان نمایید. اگر دستگاه بدون هیچ مشکلی کار کرد، نشان می دهد که سالم بوده و باید تعمیر پورت usb لپ تاپ انجام گیرد. همچنین توصیه می شود که یک مرتبه نیز سیستم خود را ریستارت کنید تا مشکلات احتمالی آن برطرف گردد.

نحوه تشخیص دادن مشکل پورت  USB

ابتدا باید سوکت یو اس بی را بررسی نمایید و ببینید که اتصالات آن شل شده است یا نه؟ به منظور چک‌ کردن پایه های پورت نیز به دقت بخش درونی آن را نگاه کنید تا بتوانید به سلامت پایه های پورت پی ببرید. البته لازم به ذکر است که گاهی ایرادات پورت به خاطر وجود گرد و خاک های تجمع یافته در داخل آن بوده که در چنین مواقعی تشخیص مشکل دشوار است.

بعضی مواقع هم احتمال دارد که یک شئ کوچک داخل درگاه لپ تاپ نفوذ کرده و مانع شناسایی دستگاه های جانبی شود. در این حالت می توانید با ابزار نازکی مثل خلال دندان به آرامی جسم خارجی را بیرون بیاورید. همواره به این نکته توجه داشته باشید که پورت قطعه ای حساس بوده و به  مادربرد لپ تاپ   اتصال دارد. پس اگر در این زمینه تجربه کافی ندارید، بهتر است که کار عیب یابی و تعمیر پورت usb لپ تاپ خود را به یک فرد حرفه ای بسپارید.

مراحل تعمیر پورت usb

پورت های یو اس بی در اثر استفاده طولانی‌ مدت نواقصی مانند شکستگی یا شل شدن پیدا می کنند. در این حالت اتصال درگاه برقرار نشده و هیچ دیوایسی نیز شناسایی نمی شود. تعمیر این بخش ظریف نیاز به ابزارهای لحیم کاری مخصوص و مهارت کافی دارد. متخصصان پیشه کمک نخست پروسه عیب یابی رایانه را انجام می دهند، سپس با توجه به نوع مشکل، پورت را در کوتاه ترین زمان ممکن تعمیر می کنند.

برای اتصال آیفون به کامپیوتر این مطلب را بخوانید.

تعمیر پورت یو اس بی لپ تاپ

هزینه  های تعمیر پورت یو اس بی لپ تاپ

هنگامی که مشکلات ساده و پیش و پا افتاده برای پورت کامپیوتر به وجود می آید، رفع ایرادات آن به سادگی امکان پذیر است. بنابراین تعمیر پورت یو اس بی لپ تاپ هزینه کمی را به کاربر تحمیل می کند. اما بعضی مواقع شدت آسیب ها زیاد است، به طوری که تعمیر ممکن نیست. در این شرایط تکنسین ها پورت را با یک قطعه جدید تعویض می کنند که هزینه بیشتری را به دنبال دارد.

برند لپ تاپ و مدت زمانی که صرف رفع ایرادات می شود، نیز هزینه تعمیرات لپ تاپ را تحت تاثیر قرار می دهند. برای مثال برندهایی همچون لنوو، دل و… در مقایسه با مارک های خاص و گران قیمت نظیر اپل هزینه تعمیر کمتری دارند. همچنین هرچه کارشناس زمان بیشتری را به رفع ایرادات اختصاص دهد، دستمزد او نیز به همان نسبت افزایش می یابد.

5/5(1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *