شعبه مرکزی

تهران - ستارخان

ارسال ایمیل

info@hardwarecenter.ir

اشتراک گذاری

علائم خرابی هارد موبایل چیست؟

یکی از مشکلات رایج و دردسر ساز در اکثر گوشی های هوشمند، از جمله گوشی های برند سامسونگ، بروز مشکل در هارد موبایل است. برای این که بتوان به صورت دقیقی گفت که مشکل ایجاد شده در دستگاه از هارد آن است، باید از علائم خرابی هارد موبایل اطلاع داشت. در تمامی دستگاه های هوشمند و دستگاه های الکترونیکی، از گوشی ها و تبلت ها گرفته تا لپ تاپ و کامپیوتر، فضایی به منظور ذخیره سازی داده های آن دستگاه، قطعه ای مخصوص وجود دارد. در گوشی های هوشمند، هارد قطعه ای است که در آن داده های چند رسانه ای دستگاه ذخیره می شود. در واقع هارد حافظه داخلی در این دستگاه ها است و از اهمیت بسیار ویژه ای نیز برخوردار است. همیشه اهمیت بالای یک قطعه، حساس تر بودن آن را نیز موجب می شود و به این ترتیب خرابی و بروز مشکل در آن می تواند به شدت عملکرد دستگاه را تحت تاثیر قرار دهد.

اما چطور می توان متوجه علائم خرابی هارد موبایل شد و چه دلایل و نشانه هایی می تواند به کاربر دستگاه یا تعمیرکار آن بگوید که هارد یا اصطلاحا آی سی هارد موبایل خراب شده و نیاز به تعمیر یا تعویض دارد. در ادامه با تکیه بر نشانه های خرابی هارد موبایل در کلیه دستگاه ها، به صورت اختصاصی تر روی نحوه تعمیر و تعویض هارد در گوشی های سامسونگ تمرکز می کنیم، چرا که این مشکل رایجی است که اکثر کاربران گوشی های سامسونگ با آن مواجه می شوند.

علائم خرابی هارد موبایل

علائم خرابی هارد موبایل سامسونگ

به صورت کلی نشانه های متعددی را می توان به خرابی و بروز مشکل در هارد دستگاه نسبت داد. در کل، نشانه های خرابی هارد موبایل، هر یک به نوعی عملکرد دستگاه را تحت تاثیر قرار داده و موجب بروز مشکلاتی جدی در گوشی مورد نظر می شوند. در بسیاری از موارد حتی دستگاه دیگر قابل استفاده نیست و نیاز به تعمیرات تخصصی یا حتی تعویض هارد دارد. در کل، موارد زیر را می توان به عنوان علائم خرابی هارد موبایل در نظر گرفت:

 • بروز مشکل در حین ریست فکتوری کردن گوشی
 • گوشی دائما روشن و خاموش شده و ریستارت می شود.
 • گوشی به صورت کامل خاموش شده و روشن نمی شود.
 • دستگاه دائما هنگ می کند.
 • در صورت فلش کردن گوشی، دستگاه دیگر روشن نمی شود.
 • گوشی روشن می شود اما روی لوگوی شرکت سازنده دستگاه قفل شده و هیچ عملکردی نشان نمی دهد.
 • گوشی به یک دستگاه بدون استفاده تبدیل می شود و نمی توان هیچ داده ای را از آن پاک کرد یا به آن اضافه کرد.
 • نمایش پیغام Encrypt Unsuccessful زمانی که دستگاه روشن شده و بالا می آید از نشانه های خرابی هارد موبایل است.
 • زمانی که گوشی بالا می آید، دستگاه مدام روی حالت ویبره قرار می گیرد.
 • در برخی موارد یکی از نشانه ها، پریدن IMEI و بیس باند است.
 • نمایش پیغامی مبتنی بر این که حافظه داخلی دستگاه آسیب دیده است.

این ها اغلب نشانه های معمولی است که می توان با استناد به آن ها گفت احتمالا آی سی هارد در دستگاه سوخته یا دچار مشکل شده است. البته برخی از این نشانه ها صد در صد ناشی از خرابی هارد دستگاه نیستند و ممکن است مربوط به مشکلات دیگری نیز باشند. از طرفی برخی موارد نیز مطمئنا از علائم خرابی هارد موبایل هستند. در برخی برند ها و مدل های گوشی های هوشمند برخی نشانه های اختصاصی تر نیز در زمان خرابی هارد یا آی سی هارد مشاهده می شود.

تعمیر و تعویض هارد موبایل سامسونگ

ذخیره نشدن داده ها در گوشی هنگام بروز مشکل در هارد

همان طور که گفته شد، یکی از علائم خرابی هارد موبایل، عدم امکان پاک کردن یا ذخیره کردن داده روی دستگاه است. این حالت موجب می شود که کاربر نتواند هیچ داده جدیدی را روی دستگاه خود ذخیره کند. علاوه بر این، حتی اگر بخواهد داده های قبلی را هم پاک کند، این امکان برای او وجود ندارد.

معمولا این حالت یکی از اصلی ترین نشانه های خرابی هارد موبایل در نظر گرفته می شود که با تکیه بر آن، تعمیرکار تعمیر گوشی مطمئن می شود مشکل ایجاد شده در گوشی مورد نظر به هارد دستگاه ارتباط دارد. از طرفی، در این خصوص فرایند ریست فکتوری نیز با مشکل برخورد کرده و داده های دستگاه حتی با ریست فکتوری کردن نیز پاک نمی شود و گوشی به تنظیمات کارخانه باز نمی گردد.

مشکل روشن و خاموش شدن گوشی

همان طور که گفته شد، روشن و خاموش شدن مداوم و ریست شدن دستگاه نیز می تواند از جمله علائم خرابی هارد موبایل باشد. اگر این خاموش و روشن شدن بعد از وارد شدن ضربه یا ورود آب به دستگاه اتفاق بیفتد، احتمال بسیار زیاد، هارد دستگاه دچار مشکل شده است. حالت دیگر نیز زمانی است گوشی کلا خاموش شده و دیگر روشن نمی شود. علاوه بر این، ممکن است بعد از فلش کردن گوشی یا ریست فکتوری کردن آن، دستگاه به طور کامل خاموش شود که می توان آن را نشانه ای از خرابی هارد در نظر گرفت.

دلایل خراب شدن هارد موبایل سامسونگ

حال که به بررسی نشانه های خرابی هارد موبایل پرداختیم، بهتر است بررسی کنیم که چه مواردی می توانند منجر به بروز مشکل در هارد شده و خرابی آن را به دنبال داشته باشند. به صورت کلی گزینه های زیر را می توان از جمله دلایل بروز مشکل در هارد و ظهور علائم خرابی هارد موبایل در نظر گرفت:

 • ضربه خوردن به گوشی، زمین خوردن آن و مواردی از این قبیل یکی از مهم ترین دلایل خرابی هارد گوشی است.
 • ورود آب و رطوبت به دستگاه که همیشه می تواند مشکل ساز باشد نیز می تواند منجر به خرابی و بروز مشکل در هارد دستگاه شود.
 • نصب بدافزار ها و نرم افزار های بسیار سنگین مانند بازی هایی با گرافیک بالا که فراتر از توان دستگاه است می تواند منجر به بروز مشکل در هارد گوشی شود.
 • عدم استفاده از شارژر های مناسب دستگاه و رعایت نکردن اصول شارژ گوشی مانند کار نکردن با دستگاه زمانی که به جریان برق متصل است یا پرهیز از ریست کردن گوشی در زمانی که گوشی به شارژ وصل است، نیز می تواند موجب بروز علائم خرابی هارد موبایل شود. استفاده از شارژر های اصلی و انجام تعمیرات به موقع در صورت بروز مشکل در فرایند شارژ از اهمیت بالایی برخوردار است. در این خصوص می توانید به مقاله سوکت شارژ موبایل سامسونگ مراجعه کنید.

همیشه مشکل از هارد نیست!

درست است که در بالا به موارد و نشانه های متعددی اشاره شد که می توان بروز و ظهور آن ها را از علائم خرابی هارد موبایل در نظر گرفت، اما باید به این نکته توجه داشت که همیشه ممکن است بروز این نشانه ها و مشکلات در دستگاه مذکور، مربوط به خرابی و بروز مشکل در هارد نباشد. در بسیاری از مواقع، این نشانه ها به دلیل بروز اختلالات نرم افزاری نیز بروز می کنند.

برای مثال در ارتباط با روشن و خاموش شدن دستگاه، ممکن است یک مشکل نرم افزاری موجب بروز این حالت شده باشد و الزاما هارد خراب نباشد. به همین دلیل، خصوصا به عنوان تعمیرکار دستگاه مورد نظر، باید این نکته را در نظر داشته باشید که حتما گزینه های دیگر را هم در نظر گرفته و قبل از باز کردن گوشی و انجام هر اقدامی جهت تعویض یا تعمیر هارد، راه حل های ساده تری همچون فلش کردن دستگاه را امتحان کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص روشن نشدن دستگاه، می توانید به مقاله چرا گوشی سامسونگ روشن نمی شود، مراجعه کنید.

تعمیر و تعویض هارد موبایل سامسونگ

خرابی هارد همان طور که پیش از این نیز به آن اشاره شد، یکی از مشکلات رایج در گوشی های سامسونگ است. در صورتی که هر یک از علائم خرابی هارد موبایل که در بالا به آن اشاره شد، در گوشی سامسونگ مورد نظر مشاهده شد، باید برای تعمیرات تخصصی دستگاه، به مراکز معتبر تعمیر گوشی های سامسونگ مراجعه کرد. در این مرحله، ابتدا تعمیرکار بررسی هایی را انجام می دهد تا اطمینان حاصل کند که مشکل از هارد است. برای مثال یکی از کار هایی که انجام می دهد، اتصال گوشی به کامپیوتر است. اگر پیغام Found New Hardware در کامپیوتر نمایش داده شود، احتمال بسیار زیاد، هارد مشکل دارد.

علاوه برای با توجه به نوع پردازنده دستگاه و بررسی میزان جریانی که دستگاه می کشد، احتمال خرابی هارد را بررسی می کنند. البته زمینه هایی مانند ضربه خوردن یا آسیب های فیزیکی را نیز در نظر می گیرند. حال این که هارد موبایل سامسونگ امکان تعمیر شدن دارد یا باید آن را تعویض کرد، موضوعی است که بنا به میزان خرابی و نوع علائم خرابی هارد موبایل، توسط تعمیرکار دستگاه مشخص می شود. در مرکز سخت افزار ایران، گوشی های برند سامسونگ توسط تعمیرکاران حرفه ای و مسلط به این دستگاه ها بررسی و تعمیر می شوند. اقداماتی نظیر تعمیر و تعویض هارد موبایل سامسونگ نیز در این مرکز بر اساس بررسی های دقیق صورت گرفته از نشانه های خرابی هارد موبایل سامسونگ، انجام می شود.

4.2/5(6 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *