شعبه مرکزی

تهران - ستارخان

ارسال ایمیل

info@hardwarecenter.ir

اشتراک گذاری

چگونه مشکل عدم دریافت شبکه های HD در برخی تلویزیون ها را رفع کنیم؟

نزدیک به یک سال است که در ایران کاربران می توانند شبکه های HD را با کیفیت تصویر و صدای بالاتر (اچ دی) دریافت کنند. در حال حاضر 21 کانال با این کیفیت در دسترس است و می توان آنها را در تلویزیون های مختلف دریافت کرد. با این حال در برخی از تلویزیون ها، کاربران با مشکل عدم دریافت شبکه های HD مواجه می شوند و نمی توانند به این کانال های جدید دسترسی داشته باشند. این مشکل به این صورت است که یا کلا هیچ یک از شبکه ها دریافت نمی شود یا این که بخشی از آنها قابل دسترسی نیست.

از طرفی گاهی در پخش صدای این شبکه مشکل به وجود می آید و گاهی نیز صدا پخش می شود، اما تلویزیون تصویری را نمایش نمی دهد. مشکلات صدا و تصویر تلویزیون به نحوی هستند که سایر کانال ها به صورت عادی پخش می شوند و مشکل و اختلالی در عملکرد آنها وجود ندارد. اما چرا برخی تلویزیون ها نمی توانند کانال های جدید HD را دریافت کنند؟ در ادامه این مطلب در پیشه کمک با ما همراه باشید تا به بررسی دلایل و نحوه رفع مشکل عدم دریافت شبکه های HD در برخی از تلویزیون ها بپردازیم.

مشکل عدم دریافت شبکه های HD

دلیل بروز مشکل عدم دریافت شبکه های HD در برخی تلویزیون ها

دلایل بروز مشکل دریافت نکردن شبکه های HD در برخی از تلویزیون ها را می توان به عوامل مختلفی مرتبط دانست. در درجه اول شاید خود شبکه های HD دچار نقص فنی باشند و به همین دلیل نمایش داده نمی شوند. با این حال در حال حاضر ایرادات فنی اکثر شبکه ها برطرف شده است. مورد بعدی این است که شاید گیرنده دیجیتال تلویزیون هوشمند مورد نظر یا ستاپ باکس مورد استفاده نتواند از فرمت این شبکه ها پشتیبانی کند.

در این حالت هم صدا و هم تصویر این شبکه ها دریافت نمی شود. البته ممکن است در مواردی تنها تصویر نمایش داده نشود. مورد بعدی که می تواند در دریافت شبکه های HD در برخی تلویزیون ها اختلال ایجاد کند، استفاده کردن از آنتن های نامناسب است. آنتن هایی که برای دریافت این کانال ها استفاده می شوند بهتر است در ارتفاع مناسبی قرار داشته باشند. از طرفی میزان پوشش شبکه و پارازیت هایی که در یک منطقه وجود دارد نیز روی دریافت یا عدم دریافت شبکه های اچ دی در برخی از تلویزیون ها بی تاثیر نیست.

کدام تلویزیون ها می توانند شبکه های HD را دریافت کنند؟

برای این که تلویزیون بتواند کانال های HD را دریافت کند، باید قابلیت دریافت HEVC، DVBS2 و MPEG4 را داشته باشد. در غیر این صورت ممکن است دستگاه با مشکل عدم دریافت شبکه های HD مواجه شود. اکثر دستگاه هایی که از سال قبل از 2017 ساخته شده اند از فرمت های شبکه های HD پشتیبانی نمی کنند.

از این رو معمولا اکثر دستگاه های جدید و خصوصا تلویزیون های هوشمند مجهز به گیرنده دیجیتال می توانند این شبکه ها را دریافت کنند. در اکثر دستگاه های جدید از قابلیت های ذکر شده پشتیبانی می شود و از این رو کمتر پیش می آید که کاربرانی که از این دستگاه ها استفاده می کنند در دریافت شبکه های اچ دی با مشکلی مواجه شوند.

نحوه رفع مشکل برای دریافت شبکه های اچ دی

در صورتی که تلویزیون مورد استفاده نتواند از قابلیت های HEVC، DVBS2 و MPEG4 پشتیبانی کند، قطعا نمی توان کانال های اچ دی را دریافت کرد. از طرفی اگر تلویزیون هوشمند یا گیرنده دیجیتالی که از آن استفاده می شود نیز نتواند از فرمت کانال ها پشتیبانی کند، تنها راه حل تعویض ستاپ باکس است. اما در سایر شرایط اگر تلویزیون می تواند فرمت کانال ها را دریافت و از آنها پشتیبانی کند، برای دریافت این کانال ها، باید تلویزیون مورد نظر را در حالت آنلاین به روز رسانی کرد.

ابتدا یک بار  کانال یابی تلویزیون ال جی  یا هر برند دیگری که دارید را انجام داده  و در ادامه اگر هنوز هم کانال های اچ دی نمایش داده نشدند، با آپدیت کردن تلویزیون به صورت آنلاین مشکل عدم دریافت کانال های HD در تلویزیون های مورد نظر را برطرف کنید. در خصوص تلویزیون های هوشمند باید سیستم عامل آن را به روز رسانی کرد و در خصوص ستاپ باکس ها نیز باید به روز رسانی آنها را مد نظر قرار داد.

کدام تلویزیون ها می توانند شبکه های HD را دریافت کنند؟

آیا در صورت نداشتن تصویر یا سیاه شدن آن می توان مشکل را برطرف کرد؟

یکی از حالت های بروز مشکل عدم دریافت شبکه های HD به این صورت است که صدا دریافت می شود، اما تصویری نمایش داده نشده یا این که اصطلاحا تصویر شبکه به صورت یک صفحه سیاه نمایش داده می شود. در این حالت تلویزیون یا دستگاه مورد نظر نمی تواند از فرمت شبکه پشتیبانی کند و نمی توان از راه حل به خصوصی برای رفع مشکل به وجود آمده استفاده کرد. بهترین گزینه طبق  تجربه تکنسین های تعمیر تلویزیون سونی این است که در زمان خرید و انتخاب دستگاه ستاپ باکس مورد نظر حتما به این مورد توجه شود که آیا این دستگاه از فرمت شبکه های اچ دی پشتیبانی می کند یا خیر.

چرا برخی از کانال های اچ دی دریافت می شوند؟

یکی دیگر از حالت های بروز مشکل عدم دریافت شبکه های HD به این صورت است که تنها می توان برخی از کانال های اچ دی را دریافت کرد. برای مثال در تلویزیون تنها چند کانال شاخص اچ دی مانند شبکه سه و … دریافت می شود و سایر کانال ها دریافت نمی شوند. در این شرایط مشکل دریافت نکردن شبکه های اچ دی ربطی به تلویزیون ندارد و این مشکل مربوط به خود سیگنال های ارسالی از صدا و سیماست.

در واقع در شهر یا منطقه مورد نظر فرستنده مربوط به دریافت این کانال ها دریافت نشده است و به همین دلیل نمی توان برخی از این کانال ها را دریافت کرد. به این ترتیب باز هم راه کار مشخصی برای رفع مشکل به وجود آمده در دریافت این کانال ها وجود ندارد و تنها چاره زمانی است که خود مرکز پشتیبانی کننده این کانال ها، فرستنده دریافت سیگنال این کانال ها را در منطقه مورد نظر فعال کند.

3.7/5(7 امتیاز)

3 پاسخ

  1. آیا برای گیرنده های دیجیتال که شبکه های HD را دریافت نمی‌کنند راهکاری وجود دارد؟

  2. سلام.بنده چندماهه که یه تلویزیون55اینچ اسمارت دووخریدم که تمام کانالهای سیمارادریافت کردم ولی متاسفانه هیچکدوم اچ دی نیستن!؟باوصف اینکه خودتلویزیون ازفرمتultra hdپشتیبانی میکنه وازهرنظرقابلیت دریافت کانالهای4Kروداره ولی ازشانس من تمام۲۱کانال معمولی هستن!ممنون میشم اگه راهی واسه دریافت شبکه های اچ دی هست راهنمایی کنید…اجرکم عندالله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *