شعبه مرکزی

تهران - ستارخان

ارسال ایمیل

info@hardwarecenter.ir

اشتراک گذاری

قاطی شدن رنگ تصویر تلویزیون

قاطی شدن رنگ تصویر تلویزیون ، مشکلی است که به طور معمول برای انواع تلویزیون های قدیمی و جدید به وجود می آید ؛ این مشکل ممکن است باعث شود تا رنگ تصویر تلویزیون شما به سیاه ، آبی ، سبز یا زرد تغییر پیدا کند که چنین موردی برای کاربران این  دستگاه ، بسیار ناخوشایند است.

حال سوالی که ممکن است برای هر کاربری پیش آید این است که علت قاطی شدن رنگ تصویر تلویزیون چیست؟ و یا چرا رنگ تصویر تلویزیون به هم می ریزد؟ ، در پاسخ باید گفت دلایل مختلفی در به هم ریختن رنگ تصویر تلویزیون نقش دارند که در ادامه این مطلب به همه آنها اشاره خواهیم کرد. در صورت هرگونه خرابی در تلویزیونتان سریعا برای تعمیر تلویزیون به مرکز ما مراجعه کنید.

قاطی شدن رنگ تصویر تلویزیون

دلایل به هم ریخت رنگ تصویر تلویزیون

  • خراب شدن پنل

پنل تلویزیون یکی از بخش های اصلی این دستگاه است و تمام قسمت پشتی آن را شامل می شود ، این بخش ، نقش مهمی در تعیین رنگ صفحه نمایش تلویزیون دارد و اگر به هر علتی دچار خرابی شود می تواند باعث به هم خوردن رنگ تصویر تلویزیون شود.

پنل تلویزیون به دلایل مختلفی ممکن است دچار خرابی شود که این دلایل عبارتند از: ضربه وارد شدن به پنل ، در معرض رطوبت قرار گرفتن ، نفوذ آب یا مایع تمیز کننده به آن ، نوسانات برق ، پایان یافتن عمر مفید پنل ؛ بنابراین همیشه کارشناسان به کاربران توصیه می کنند که مراقب باشند تا هنگام تمیز کردن دستگاه به آن فشار یا ضربه ای وارد نشده و یا مایع تمیز کننده وارد پنل نشود.

این مقاله برای شما مفید است : علت سیاه شدن تصویر تلویزیون سامسونگ

  • ایجاد مشکل در بک لایت تلویزیون

یکی دیگر از مواردی که می تواند در به هم ریختن رنگ تلویزیون نقش داشته باشد ، ایجاد مشکل در بک لایت آن است. بک لایت تلویزیون همان بخشی است که نور پس زمینه صفحه نمایش را تامین می کند و باعث می شود تا رنگ ها در صفحه نمایش روشن تر دیده شوند.

در تلویزیون های ال سی دی و ال ای دی ، بک لایت از تعدادی لامپ های فلورسنت یا LED تشکیل شده است حال اگر به هر علتی هر یک از این لامپ ها دچار مشکل یا سوختگی شوند ، تصویر در آن قسمت از صفحه نمایش تیره  تر یا روشن تر از سایر قسمت ها می شود ؛ همچنین اگر بک لایت به طور کامل خاموش شود ، تصویر تلویزیون نیز کاملا سیاه می شود.

  • سوختن پیکسل های تلویزیون

پیکسل ها بخش های کوچکی هستند که در صفحه نمایش قرار می گیرند و وظیفه نمایش رنگ های قرمز ، آبی ، سبز را بر عهده دارند ؛ به عبارتی دیگر هر پیکسل مسئول تولید یک رنگ خاص است. بنابراین اگر به هر علتی یک یا تعدادی از پیکسل ها بسوزد ، رنگ تصویر در تلویزیون به هم می خورد و باعث می شود تا بخشی از صفحه نمایش رنگ ها را تیره تر یا روشن تر نشان دهد.

  • خراب شدن برد تلویزیون

مورد دیگری که می تواند در قاطی شدن رنگ تصویر تلویزیون نقش داشته باشد ، خرابی برد آن است. برد کنترل تلویزیون مسئول کنترل عملکرد این دستگاه است به عبارتی دیگر این برد سیگنال های ارسالی از سایر قطعات را تلویزیون را دریافت کرده و آنها را به ترتیب مناسب به پنل ارسال می کند.

حال اگر اگر به هر علتی این قسمت دچار مشکل شود ، تصاویر با رنگ های غیرطبیعی یا غیر متقارن نمایش داده خواهند شد ، از جمله عواملی که باعث خرابی برد تلویزیون شوند ، می توان به نوسانات برق یا فشار و ضربه وارد شدن به دستگاه ، اشاره کرد.

اینو بخون حتما به کارت میاد : چرا صفحه تلویزیون زرد شده است؟

  • خرابی کابل های تلویزیون

کابل های اتصال تلویزیون ، تصاویر را از دستگاه های خارجی به تلویزیون منتقل می کنند ، یعنی وظیفه انتقال سیگنال های تصویر و صدا از دستگاه های خارجی به تلویزیون را برعهده دارند.در صورتی که هر یک از این کابل ها دچار آسیب یا خرابی شده باشند دیگر نمی توانند وظیفه خود را به درستی انجام داده و باعث به هم خوردن رنگ تصویر تلویزیون می شوند.

این کابل ها نیز درست مانند دیگر وسایل دارای یک عمر مفید  بوده و پس از مدتی دچار فرسودگی می شوند و یا ممکن است در اثر نوسانات برق دچار آسیب شوند ، بنابراین برای اینکه مطمئن شوید کابل های مورد استفاده کاملا سالم هستند ، بهتر است یک بار تلویزیون خود را بدون استفاده از کابل های قدیمی خود روشن کرده و صفحه نمایش آن را بررسی کنید و در صورت عدم مشاهده هیچ گونه مشکلی در این شرایط ، کابل قدیمی دستگاه خود را تعویض کنید.

5/5(1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *