شعبه مرکزی

تهران - ستارخان

ارسال ایمیل

info@hardwarecenter.ir

اشتراک گذاری

آیا تعویض یا ارتقا کارت گرافیک مک بوک امکان‌پذیر است؟

اکثر کاربران مک بوک به ویژه کاربرانی که با بازی‌های کامپیوتری سرگرم هستند، حداقل یک بار با مسئله ارتقا کارت گرافیک مک بوک دست و پنجه نرم کرده‌اند اما آیا واقعاً می‌شود کارت گرافیک مک بوک را تعویض کرد؟ اگر شما هم قصد دارید کارت گرافیک مک بوک خود را ارتقا دهید و این سوال ذهنتان را مشغول کرده است، بهتر است در ادامه این مطلب با ما باشید تا پاسخ سوالتان را بگیرید.

تعویض یا ارتقا کارت گرافیک مک بوک

آیا می‌توان کارت گرافیک مک بوک را ارتقا داد؟

پاسخ به این پرسش که ارتقا کارت گرافیک مک بوک امکان‌پذیر است یا خیر؟ در تفاوت بین کارت گرافیک با چیپ گرافیک است. همانطور که از نام کارت گرافیک پیداست، کارت گرافیک یک برد الکترونیکی است که پردازنده گرافیکی، حافظه گرافیکی GDDR، خازن، مقاومت و … را در خود جای داده است. در انتهای کارت گرافیک چندین لبه فلزی برای اتصال آن به مادربرد وجود دارد. در مدل‌های قدیمی مک بوک شاهد وجود کارت گرافیک بر روی مادربرد آن هستیم اما امروزه به دلیل پیشرفت تکنولوژی و استفاده از متدهای حرفه‌ای لحیم‌کاری، شاهد استفاده از چیپ گرافیک در مک بوک‌ها به جای استفاده از کارت گرافیک هستیم. به گونه‌ای که چیپ گرافیک روی مادربرد سیستم لحیم می‌شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر، در مورد «تعمیر کارت گرافیک مک بوک» نیز مطالعه کنید. 

تعویض چیپ گرافیک مک بوک

درصورتی که از مدل‌های جدید مک بوک استفاده می‌کنید که بر روی مادربرد از چیپ گرافیک استفاده شده است، لازم است بدانید که تعویض یا ارتقا آن کار خیلی سختی است. علاوه‌بر این کمتر کسی پیدا می‌شود که بتواند به صورت تخصصی و بدون آسیب رساندن به مادربرد، چیپ گرافیک را تعویض کند چراکه چیپ گرافیک بر روی مادربرد لحیم شده است و هر اشتباه کوچکی می‌تواند موجب آسیب‌دیدگی مادربرد شود. البته جای نگرانی نیست چراکه مراکز تعمیرات لپ تاپ اپل برای تعویض و ارتقا کارت گرافیک مک بوک (مک بوک‌هایی که دارای چیپ گرافیک هستند) از دستگاهی به نام BGA Machine استفاده می‌کنند. در ادامه شما را با این دستگاه آشنا می‌کنیم.

دستگاه BGA Machine؛ برای ارتقا چیپ گرافیک مک بوک

BGA، تکنولوژی بسته‌بندی قطعات الکترونیکی مثل پردازنده‌ها و آی سی‌ها می‌باشد. در این روش طول پایه‌های چیپ گرافیک کاهش پیدا کرده و علاوه‌بر این قطعه فضای خیلی کمتری را اشغال می‌کند چراکه پایه‌ها زیر قطعه قرار می‌گیرند. بنابراین در بسته‌بندی BGA تعداد زیادی پایه در زیر قطعه قرار گرفته بر روی برد لحیم می‌شوند. 

با این وجود تعمیرکاران مجبور نیستند از هویه و روش‌های سنتی برای لحیم کردن پایه‌های چیپ گرافیک روی مادربرد لپ تاپ استفاده کنند از این‌رو هیچ آسیبی به مادربرد مک بوک وارد نمی‌شود.  در صورتی که این قطعه نیز دچار ایراد شده باشد، می توانید از خدمات تعمیر یا تعویض مادربرد مک بوک استفاده کنید. 

نمایندگی تعمیر لپ تاپ اپل

همانطور که اشاره کردیم ارتقا کارت گرافیک مک بوک به ویژه اگر از نوع چیپ گرافیک باشد کار خیلی پیچیده‌ای است و تنها افراد متخصص می‌توانند از پس انجام تعویض کارت گرافیک مک بوک بربیایند. با این وجود اگر قصد دارید کارت گرافیک مک بوک خود را ارتقا دهید، بهتر است به نمایندگی مک بوک اپل مراجعه کنید. نمایندگی اپل از تکنسین‌های متخصص و حرفه‌ای برخوردار است که با استفاده از پیشرفته‌ترین تجهیزات به تعویض یا ارتقا گرافیک مک بوک می‌پردازند.

5/5(1 امتیاز)