شعبه مرکزی

تهران - ستارخان

ارسال ایمیل

info@hardwarecenter.ir

اشتراک گذاری

علت جمع شدن آب در ماشین ظرفشویی ال جی

جمع شدن آب در ماشین ظرفشویی ال جی یا تخلیه نشدن آب ماشین ظرفشویی مشکلی است به دلایل مختلفی رخ میدهد. در صورت بروز این مشکل، بعد از اتمام فرایند شستشو و یا حتی در زمانی که دستگاه خاموش است، کاربران با حجمی از آب کثیف و یا تمیز در کف ظرفشویی مواجه می شوند. در صورتی که با این مشکل مواجهید، می توانید از راهنمای زیر برای بررسی و یافتن علت مشکل استفاده کنید.

اما در نظر داشته باشید که ممکن است در برخی از موارد، نیاز به تعویض قطعه وجود داشته باشد. در صورتی که از دانش و مهارت فنی کافی بهره مند نیستید، برای رفع مشکل با کارشناس تعمیر تماس حاصل کنید. علاوه بر این می توانید با رعایت مواردی که در انتهای مقاله به آنها اشاره کرده ایم، از بروز مشکل جمع شدن آب در ماشین ظرفشویی پیشگیری کنید.

بیشتر بخوانید : چگونه ماشین لباسشویی ال جی را ریست کنیم.

علل جمع شدن آب در ماشین ظرفشویی خاموش و روشن

مشکل جمع شدن آب در ماشین ظرفشویی ال جی ، به دلایل مختلفی رخ می دهد، اما اصلی ترین آن انسداد مسیر تخلیه آب در شلنگ، پمپ تخلیه و یا در محل اتصال شلنگ به مخرج زیر سینک است. دقت کنید که نقص در سیستم مکانیکی و برقی موتور الکترومغناطیس نیز می تواند باعث بروز این مشکل شود، پس سیم کشی داخلی نیز باید برای رفع مشکل بررسی شود.

در نهایت کثیفی فیلتر و یا اتصال نادرست شلنگ تخلیه به مخرج زیر سینک و بازگشت آب فاضلاب، می تواند باعث بروز این مشکل شود. در ادامه به بررسی دقیق تر این دلایل و راه های برطرف کردن این مشکل می پردازیم.

علت جمع شدن آب در ماشین ظرفشویی ال جی

مشکل در شلنگ تخلیه

همانطور که در بالا اشاره کردیم، یکی از دلایل اصلی  جمع شدن آب در ماشین ظرفشویی است.  در حقیقت شلنگ تخلیه به عنوان یکی از اجزای سیستم تخلیه آب در ماشین ظرفشویی ال جی ، وظیفه انتقال آب شستشو را به بیرون از دستگاه به عهده دارد. هر گونه گرفتگی و یا نقص در این شلنگ می تواند در کل فرایند تخلیه آب خلل ایجاد کند. به همین دلیل بررسی شلنگ تخلیه میتواند در رفع مشکل کارساز باشد. برای اینکار ابتدا ماشین ظرفشویی را از برق بکشید و آب ورودی به دستگاه را قطع کنید. سپس دستگاه را با احتیاط به بیرون از کابینت انتقال دهید.

سپس شلنگ ورودی آب را از دستگاه جدا کنید. شلنگ تخلیه را در پشت دستگاه پیدا می کنید. سلامت شلنگ تخلیه را به خوبی بررسی کنید. با فشار دادن آن مطمئن شوید که در مسیر شلنگ گرفتگی وجود ندارد.

دقت کنید که شلنگ در زمان قرار دادن ماشین لباسشویی در محل دچار خمیدگی نشود. برای اطمینان بیشتر می توانید شلنگ را کاملا جدا کنید و با رد کردن آب فشار قوی از باز بودن مسیر آن مطمئن شوید. با این کار تمام نخاله های زباله های کوچک از مسیر شلنگ خارج می شوند. شلنگ را دوباره در محل خود نصب کنید و دستگاه را تست کنید. دستگاه را با یک برنامه شستشو با زمان کم  و خالی از ظرف امتحان کنید..

مشکل در پمپ تخلیه

اگر مشکل جمع شدن آب در ماشین ظرفشویی با بررسی شلنگ تخلیه رفع نشد، به سراغ پمپ تخلیه بروید. این پمپ معمولا در زیر ماشین لباسشویی قرار گرفته است. این پمپ شامل یک بازو، یک درب و همچنین یک موتور الکترو مغناطیس است. ورود باقیمانده غذا به این پمپ می تواند در عملکرد این پمپ خلل ایجاد کند و در نهایت باعث جمع شدن آب در ماشین ظرفشویی شود. برای بررسی پمپ تخلیه، ابتدا دستگاه را خاموش کنید و از برق بکشید.

کمی صبر کنید تا موتور خنک شود. ابتدا به سراغ بازوی پمپ تخلیه بروید. این بازو در نقش یک دروازه مسیر شلنگ تخلیه را مسدود یا باز می کند. خرابی در آن می تواند باعث بسته شدن مسیر شلنگ و مانع از تخلیه شدن آب شود. حرکت بازو را بررسی کنید. این حرکت باید به راحتی انجام شود. همچنین دو فنر متصل به آن را بررسی کنید. در صورتی که فنری مفقود شده باشد و یا دچار نقص شده باشد، آن را تعویض یا جایگزین کنید.

در صورتی که بازو به درستی کار میکند، به سراغ موتور مغناطیسی بروید. بازو توسط این قطعه کنترل می شود. دو سیم متصل شده به موتور الکترومغناطیس پمپ را جدا کنید . حالا با دو سیم مستقل دیگر که برق وصل می شود (با رعایت اصول ایمنی) موتور پمپ تخلیه را تست کنید. در صورتی که موتور کار کرد، این احتمال وجود دارد که سیم کشی متصل به پمپ دچار مشکل شده باشد. در غیر این صورت نیاز است که پمپ تخلیه را تعویض کنید.

مشکل جمع شدن آب در دستگاه خاموش

در صورت جمع شدن آب در ماشین ظرفشویی، زمانی که دستگاه خاموش است، یکی از محتمل ترین دلایل برای این مشکل، بازگشت آب لوله کشی تخلیه فاضلاب است. به همین دلیل آب جمع شده در کف ماشین ظرفشویی را بررسی نمایید. در صورتی که آب کثیف است، مشکل از انسداد فاضلاب و یا برگشت آب فاضلاب است.

استفاده ا روش های ذکر شده در بالا برای رفع انسداد مسیر تخلیه می تواند مشکل را حل کند. همچنین تصحیح اتصال شلنگ در مخرج زیر سینک نیز میتواند از بروز مشکل جلوگیری کند. اما اگر آب تمیز است مشکل از شیر برقی است. در اکثر مواقع تعویض شیر برقی بهترین تصمیم برای رفع مشکل است.

چگونه از مشکل جمع شدن آب در ماشین ظرفشویی پیشگیری کنیم؟

مسلما پیشگیری بهتر از درمان است. در رابطه با مشکل جمع شدن آب در ماشین ظرفشویی، می توان به راحتی با انجام برخی رسیدگی ها و بازدید های منظم، از بروز این مشکل پیشگیری کرد. اول اینکه سعی کنید در زمانی که از ماشین ظرفشویی استفاده نمی کنید، جریان برق آن را قطع کنید. استفاده از فیوز و یا کلید مستقل در مسیر جریان برق، می تواند این کار را برای شما تسهیل کند.

مسئله دوم تمیز کردن ظروف از زباله های درشت پیش از قرارادن و شستشوی آنها در ماشین ظرفشویی است. با این کار احتمال انسداد مسیر تخلیه و یا پمپ تخلیه تا حد زیادی کاهش پیدا میکند.

سعی کنید، فیلترهای کف  را به صورت دوره ای تمیز کنید تا از انسداد احتمالی آنها و تخلیه ناقص آن جلوگیری شود. اتصال صحیح شلنگ تخلیه در مخرج زیر سینک نیز به جلوگیری از برگشت آب فاضلاب و تخلیه کامل آب کمک میکند. سعی کنید تا با بازدید های دوره ای از سلامت قطعات برقی و عملکرد دستگاه خود مطمئن شوید. 

بیشتر بخوانید : تعویض درب یخچال ال جی.

عدم تخلیه آب در ماشین ظرفشویی ال جی
4.5/5(2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *