شعبه مرکزی

تهران - ستارخان

ارسال ایمیل

info@hardwarecenter.ir

اشتراک گذاری

روش های رفع مشکل ضعیف شدن تاچ موبایل

یکی از مشکلات کاربران گوشی های هوشمند که به صفحه لمسی مجهزند، ضعیف شدن تاچ موبایل است. نمایشگرهای لمسی این گوشی ها در کنار کاربری راحت تر و جذابیت بیشتری که دارد، قطعه بسیار حساس و در عین حال گران قیمتی است که اگر خراب شود و نیاز به تعمیر یا تعویض ال سی دی باشد، کاربران باید هزینه زیادی را صرف کنند. با این حال همیشه ضعیف شدن لمس گوشی به معنی خرابی کامل نمایشگر نیست و شاید بتوان مشکل به وجود آمده را بدون نیاز به تعویض صفحه نمایش نیز برطرف کرد. مهمترین چیز، آگاهی از عواملی است که می توانند موجب ضعیف شدن تاچ گوشی شوند. در این مقاله می خواهیم ابتدا به دلایل ضعیف شدن تاچ موبایل بپردازیم و سپس ترفندها و روش های رفع این مشکل را بررسی کنیم.

روش های رفع مشکل ضعیف شدن تاچ موبایل

دلایل ضعیف شدن تاچ موبایل

گاهی اوقات تاچ موبایل کند می شود و پاسخ صفحه با تاخیر انجام می شود. حتی گاهی برخی از بخش های صفحه نمایش به درستی به تاچ واکنش نشان نمی دهد یا این که اصلا قابلیت لمسی خود را از دست می دهد. در این موارد مشکل احتمالا فنی است و ضربه، خیس شدن نمایشگر یا استفاده از ال سی دی های تقلبی و بی کیفیت دلیل بروز مشکل است. این احتمال وجود دارد که تاچ اسکرین دستگاه یا دیجیتایزر آن به دنبال وارد شدن یک ضربه جا به جا شده باشد. حتی استفاده از شارژرهای تقلبی برای گوشی یا استفاده از نرم افزارهای مخرب و وجود بدافزار روی گوشی هم می تواند روی عملکرد تاچ دستگاه اثر منفی داشته باشد. اما اگر منظور از ضعیف شدن تاچ موبایل کاهش حساسیت صفحه باشد، معمولا دلیل آن استفاده کردن از گلس های بی کیفیت روی نمایشگر یا تنظیمات مربوط به تاچ صفحه است. با توجه به این موارد در ادامه چند راه حل برای بهبود عملکرد تاچ گوشی را بررسی می کنیم.

تعویض گلس

برخی از انواع گلس هایی که برای صفحه نمایش گوشی ها استفاده می شوند ممکن است روی میزان حساسیت نمایشگر به تاچ تاثیر منفی بگذارد. در نتیجه برای رفع مشکل ضعیف شدن لمس گوشی در درجه اول باید از کیفیت گلس مطمئن شد و از انواع گلس های ضخیم و بی کیفیت برای گوشی استفاده نکرد. اگر گلس استفاده شده مناسب نیست، بهتر است با تعویض گلس مشکل ضعیف شدن تاچ موبایل را برطرف کرد.

تست نمایشگر برای بررسی سلامت صفحه نمایش

برای این که مطمئن شوید مشکل ایجاد شده در تاچ و کند شدن آن مربوط به ایرادهای فنی صفحه نمایش است یا خیر، بهتر است تست سلامت نمایشگر را انجام دهید. در این زمینه برنامه های مختلفی وجود دارد که می توان از آنها کمک گرفت. برای مثال برنامه  Touch Screen Test به شما کمک می کند تا بفهمید که آیا مشکل از ال سی دی است یا خیر و این که کدام بخش صفحه نمایش دچار مشکل شده است. اگر مشکل از ال سی دی باشد باید با تعمیر و تعویض ال سی دی گوشی مشکل ضعیف شدن تاچ موبایل را برطرف کرد.

استفاده از تنظیمات گوشی برای بهبود حساسیت تاچ

یکی از راه حل های کاربردی برای بهبود سرعت تاچ، کمک گرفتن از تنظیمات گوشی است. در برخی از دستگاه ها باید در بخش تنظیمات میزان حساسیت تاچ را افزایش داد. خصوصا اگر از گلس های نانو یا محافظ صفحه های ضخیم تر استفاده می کنید، می توانید با افزایش سرعت تاچ، مشکل ضعیف شدن تاچ موبایل را برطرف کنید. در بخش تنظیمات گوشی گزینه Advanced features را انتخاب کرده و در ادامه روی Touch sensitivity بزنید. با این گزینه می توانید میزان حساسیت لمس گوشی را تنظیم کنید.

بهبود حساسیت تاچ موبایل

صفحه نمایش را کالیبره کنید

اگر تاچ صفحه به خوبی کار نمی کند، برای رفع مشکل ضعیف شدن تاچ موبایل مورد نظر می توانید از گزینه کالیبره کردن صفحه نمایش نیز کمک بگیرید. ابزارها و برنامه های مختلفی برای این منظور وجود دارد که می توانید از آنها برای کالیبره کردن صفحه نمایش و رفع مشکل ضعیف شدن لمس گوشی استفاده کنید. یکی از این برنامه ها، ابزار Touchscreen Calibration است. در این برنامه تست های مختلف تاچ صفحه را مشاهده می کنید که می توانید با دنبال کردن دستورالعمل های موجود در برنامه، فرایند کالیبره کردن صفحه نمایش را تکمیل کنید.

بهبود تاچ موبایل

آزادسازی فضای رم در موبایل

در برخی مواقع ضعیف شدن تاچ موبایل الزاما به خود صفحه نمایش ربط ندارد و کندی کل گوشی موجب کند شدن واکنش های لمسی نیز شده است. پر بودن فضای رم یکی از اصلی ترین دلایل کند شدن موبایل و هنگ کردن آن است و یکی از نشانه های اصلی آن، ضعیف شدن لمس گوشی است. بنابراین می توان با آزادسازی فضای رم یا ریست کردن دستگاه، فضای آزاد بیشتری ایجاد کرد تا به این ترتیب عملکرد تاچ صفحه نیز بهبود یابد.

ریست فکتوری کردن گوشی

این راه حل برای مواردی است که دلیل کند شدن و ضعیف شدن تاچ موبایل مربوط به ایرادات نرم افزاری است. برای مثال ویروسی شدن گوشی یا وجود بدافزارها روی دستگاه می تواند عملکرد کلی گوشی از جمله تاچ آن را کند کند. با ریست فکتوری کردن گوشی، دستگاه به تنظیمات اولیه یا تنظیمات کارخانه بر می گردد و احتمالا هر چیزی که موجب کند شدن موبایل شده برطرف می شود. البته بهتر است قبل از هر چیز از تمامی اطلاعات دستگاه یک فایل بکاپ نیز تهیه کنید، چرا که بعد از ریست فکتوری کردن تمامی برنامه ها و تنظیمات گوشی حذف می شود.

رفع مشکل ضعیف شدن تاچ موبایل با تعمیرات تخصصی

اگر روش های بالا نتواند مشکل ضعیف شدن لمس گوشی را برطرف کند، شاید مجبور شوید برای رفع مشکل به فکر اقدامات تخصصی تری باشید. خصوصا اگر می بینید روی صفحه نمایش اثر ضربه، ترک یا شکستگی نیز وجود دارد یا در کنار ضعیف شدن تاچ موبایل، تغییر رنگ صفحه نمایش یا کاهش شفافیت و روشنایی آن را نیز مشاهده می کنید. در این حالت ها احتمال این که دستگاه به تعمیر و تعویض تاچ ال سی دی نیاز داشته باشد بالاست. باید با مراجعه به یک مرکز تخصصی تعمیر موبایل از یک کارشناس بخواهید دستگاه شما را بررسی کرده و دلیل بروز مشکل را تشخیص دهد.

امتیاز شما به این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *