شعبه مرکزی

تهران - ستارخان

ارسال ایمیل

info@hardwarecenter.ir

اشتراک گذاری

عدم کارکرد دیسک در سینما خانگی ال جی

درایوهای سی‌دی یکی از پر استهلاک‌ترین قطعات در سینما خانگی های برندهای متفاوت هستند. ال جی نیز از این قاعده مستثنی نبوده و استهلاک درایوهای سی دی را می توان اصلی ترین علت عدم کارکرد دیسک در سینما خانگی ال جی دانست. به دلیل استفاده از قطعات مکانیکی و الکترونیک حساس در این بخش بیشترین تعداد مراجعه در بخش تعمیرات مربوط به خرابی این درایوهای ال جی می باشد. از طرفی باز و بسته شدن سینی بخش دی وی دی نیز در معرض استهلاک بالایی قرار دارد که می تواند عدم کارکرد دیسک در سینما خانگی را به وجود آورد.

عدم کارکرد دیسک در سینما خانگی ال جی

عوامل اصلی عدم کارکرد دیسک در سینما خانگی ال جی

قطعه اصلی و بسیار حساسی که در درایوهای سی دی موجب عدم خوانده شدن دیسک در سینما خانگی ال جی می شود، مجموعه قطعاتی با نام اپتیکال بلاک می باشد. اپتیکال بلاک و یا مکانیزم اپتیک به مجموعه سخت افزاری گفته می‌شود که وظیفه لودینگ و خواندن اطلاعات سی‌دی را بر عهده دارد و چون به عنوان یک مجموعه مکانیکی و الکترونیکی عمل می کند ،  از استهلاک بیشتری نسبت به سایر قطعات برخوردار است و به سرعت می تواند از بین برود و درنتیجه سبب عدم عملکرد دیسک دی وی دی در سینما خانگی ال جی شود.

همان طور که گفته شد عامل دیگر عدم کارکرد دیسک در سینما خانگی ال جی مکانیزم باز و بسته شدن سینی بخش سی دی می باشد که وظیفه بارگیری و قرار دادن دیسک در محل خوانده شدن را انجام می دهد. به طور کلی  تمامی ایرادهایی که با ایراد ظاهری عدم کارکرد دیسک در سینما خانگی همراه است ، از عدم کارکرد صحیح یکی از دو مجموعه ناشی می شود.

کارکرد این دو عامل به نحوی است که نمی توان بدون بررسی و عیب یابی دستگاه، ایراد مشخصی را به یکی از آن ها نسبت داد ، برای مثال در صورت عملکرد نادرست بخش اپتیکال بلاک در بخش ، درب اصلی باز و بسته می شود که ممکن است در ظاهر این نوع از عدم عملکرد دیسک در سینما خانگی ال جی به بخش مکانیزم نسبت داده شود. اما اگر عملکرد بخش مکانیزم دستگاه را بدون هیچ گونه ایرادی فرض کنیم که نتیجه آن قرار گرفتن دیسک در محل خوانده شدن و شروع مرحله لودینگ باشد، بیشترین احتمال ایرادی که باعث اجرا نشدن دیسک در دی وی دی پلیر و سینمای خانگی می شود  از جانب عملکرد نادرست بخش اپتیکال بلاک است که شامل قطعات زیر است.

  • Spedel motor : وظیفه ی گردش سی دی را به عهده دارد.
  • اپتیک : قطعه ی اصلی اپتیکال بلاک می باشد و در واقع وظیفه ی انتقال اطلاعات سی دی برای پردازش به برد Servo را بر عهده دارد.
  • Sled motor : اپتیک را برای خواندن اطلاعات در سطح سی دی حرکت می دهد.
  • Limit switch : سنسوری می باشد که وضعیت حرکتی اپتیک و ریست شدن در ابتدای خوانده شدن هر سی دی را مشخص می سازد.

خرابی و یا عملکرد نادرست هر یک از قطعات این مجموعه باعث عدم عملکرد دیسک دی وی دی در سینما خانگی ال جی و یا اختلال در آن می شود.

راهکار رفع مشکل عدم خوانده شدن دیسک در سینما خانگی ال جی

در اکثر مواقع مشکل عدم عملکرد دیسک در سینما خانگی ال جی نیاز به تخصص تعمیرکاران مجرب دارد، اما گاهی نیز می توان با یک تمیزکاری جزیی مشکل عدم عملکرد دیسک دی وی دی در سینما خانگی ال جی را از بین برد. دلیل از کار افتادن این قطعه ی اپتیکال بلاک به جز استهلاک آن، در بعضی از موارد گرد و خاکی می باشد که روی آن نشسته و در طول زمان کارکرد این بخش را مختل کرده است.

در واقع ممکن است با تمیز کردن اپتیکال بلاک مشکل عدم کارکرد دیسک در سینما خانگی ال جی به راحتی برطرف گردد ، اما اگر اختلال های داخلی در اجزای اپتیکال بلاک رخ داده باشد. با بازکردن دستگاه و تمیز کردن بی مورد آن توسط افراد مبتدی، نه تنها به رفع مشکل عدم خوانده شدن دیسک در سینما خانگی ال جی کمکی نکرده اید، بلکه ممکن است این کار باعث آسیب های جدی به لنز دستگاه و موجب هزینه های مضاعف در تعمیر دی وی دی پلیر و تعمیر سینمای خانگی ال جی شود.

نمایندگی رسمی ال جی

سینما خانگی ال جی از سیستم پیشرفته و مدرنی برخوردار است که استفاده ی صحیح از آن نیازمند اطلاعات و آموزش هاییست که ما در بخش نمایندگی ال جی در کرج و تهران به کاربران کمپانی ال جی ارائه می دهیم، همچنین این مرکز توسط کارشناسان حرفه ای و تعمیرکاران مجرب شما را در مسیر تجربه ی کارکرد صحیح و نیز تهیه ی انواع محصولات کمپانی ال جی از جمله تعمیر تلویزیون ، یخچال ، لباسشویی ، موبایل و … یاری می سازد.

امتیاز شما به این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *