شعبه مرکزی

تهران - ستارخان

ارسال ایمیل

info@hardwarecenter.ir

اشتراک گذاری

کدام موبایل ها می توانند به استارلینک متصل شوند؟

یکی از چالش های اکثر کاربران مشکل آنتن دهی و اتصال به اینترنت گوشی در مکان ها و موقعیت هایی است که پوشش اینترنت بسیار ضعیف است. به همین دلیل چند سالی است که سرویس اینترنت ماهواره ای ارائه شده تا به این ترتیب کاربران بتوانند در مکان هایی با مشکل آنتن دهی، به راحتی پیام های خود را ارسال کنند. به این شبکه ماهواره ای استارلینک گفته می شود. با توجه به اهمیت اتصال نامحدود به اینترنت، این روزها سازندگان بزرگ گوشی های هوشمند در صدد این هستند که موبایل هایی که به استارلینک متصل می شوند را بسازند. اسپیس ایکس ارائه دهنده سرویس اینترنت ماهواره ای استارلینک است. این غول فناوری در تلاش است تا با رفع محدودیت های موجود، دسترسی جهان به اینترنت را تسریع ببخشد.

با این حال لازمه چنین دسترسی راحتی، پوشش و اتصال گوشی های هوشمند به این سرویس است. اما آیا گوشی های هوشمند موجود از این سرویس پشتیبانی می کنند یا خیر؟ از همه مهمتر آیا می توان انتظار داشت که گوشی های همراه به اینترنت ماهواره ای استارلینک وصل شوند؟ در این مقاله با بررسی موبایل هایی که به استارلینک متصل می شوند، با قابلیت های و پیش نیازهای این امر بیشتر آشنا می شویم.

موبایل هایی که به استارلینک متصل می شوند

اپل اولین تولید کننده موبایل هایی که به استارلینک متصل می شوند

مانند همیشه اولین برند پیشرو در عصر فناوری برند اپل بوده و این بار نیز این کمپانی اعلام کرد که گوشی های آیفون 14 این برند از اینترنت ماهواره ای استارلینک پشتیبانی می کنند و کاربران این دستگاه ها می توانند با گوشی آیفون 14 خود به اینترنت ماهواره ای استارلینک متصل شوند.

این موضوع موجب شد تا سایر کمپانی های تولید کننده موبایل نیز به دنبال تولید موبایل هایی که به استارلینک متصل می شوند باشند. گوگل یکی از آنهاست و اعلام کرده که می خواهد سیستم عامل اندروید 14 خود را با قابلیت پشتیبانی و اتصال به اینترنت ماهواره ای استارلینک ارائه کند. سامسونگ برند دیگری است که شایعاتی در خصوص پیوستن آن به جامعه اینترنت ماهواره ای استارلینک وجود دارد. کمپانی سامسونگ اعلام کرده در تلاش است گوشی هایی را تولید کند که به این شبکه متصل شوند.

اینترنت starlonk در گوشی

آیا موبایل ها می توانند به اینترنت ماهواره ای استارلینک وصل شوند؟

با وجودی که اپل ادعا داشت گوشی های آیفون 14 این برند می توانند به اینترنت ماهواره ای استارلینک متصل شوند، اما این قابلیت چندان هم انتظارها را برآورده نکرد چرا که تنها کاربران آیفون 14 می توانستند با گوشی خود در شرایط اضطرار و خطر یک پیام sos ارسال کنند، بدون این که مشخص باشد دقیقا چه کسی این پیام را دریافت می کند.

از طرفی این قابلیت تنها در چند کشور فعال بود و به تدریج به سایر کشورها نیز گسترش یافت. با این حال این شروعی برای معرفی موبایل هایی که به استارلینک متصل می شوند بود و اسپیس ایکس اعلام کرد که به زودی این قابلیت به صورت کارامدتری در گوشی های هوشمند در دسترس خواهد بود.

گوشی های آینده همگی به استارلینک وصل می شود

با وجودی که هنوز گوشی های زیادی به اینترنت استارلینک متصل نمی شوند، اما در آینده ای بسیار نزدیک قرار است تمامی گوشی های 4g بتوانند به شبکه استارلینک وصل شوند. استارلینک در صفحه وب سایت خود اعلام کرده که قرار است از سال 2025 تمامی گوشی های 4g بازار جزو موبایل هایی که به استارلینک متصل می شوند باشند.

می توان از طریق صفحه وب سایت اسپیس ایکس برنامه زمانی اعلام شده توسط شرکت برای بررسی گوشی هایی که به ترتیب قرار است به این شبکه بپیوندند را مشاهده کرد. این سرویس از همین امسال، یعنی از سال 2024 به صورت آزمایشی با عنوان سرویس Direct to Cell شروع به کار می کند تا به صورت رسمی فعالیت آن از سال 2025 آغاز شود.

وصل شدن موبایل به starlink

قابلیت های سرویس استارلینک برای گوشی های هوشمند

حتی آیفون 14 که در حال حاضر جزو تنها موبایل هایی است که به استارلینک متصل می شوند ، هم قابلیت های بسیار محدودی دارد و نمی توان با آن کارهای زیادی انجام داد. در سال 2024 قرار است سرویس استارلینک روی گوشی های هوشمند تنها امکان ارسال و دریافت پیامک را داشته باشد. قابلیت هایی مانند تماس و اتصال به اینترنت یا دیتا در این دستگاه ها قرار است از سال 2025 در گوشی های هوشمند قابل دسترس شود.

در صورتی که همه چیز آنگونه که باید پیش برود، کاربران گوشی های هوشمند می توانند بدون هیچ محدودیتی در هر زمان و مکانی، به راحتی به دیتا دسترسی داشته باشند، تماس های خود را بگیرند و پیام های شان را ارسال و دریافت کنند. در نتیجه دیگر دردسری به نام آنتن نداشتن گوشی یا پوشش دهی ضعیف اپراتورهای همراه وجود نخواهد داشت.

آیا برای اتصال به استارلینک به سخت افزار خاصی نیاز است؟

نکته جذابی که در خصوص امکان اتصال گوشی های هوشمند به سرویس استارلینک وجود دارد این است که چنین اتصالی به سخت افزار به خصوصی نیاز ندارد. البته در حال حاضر کاربران برای دسترسی و استفاده از این سرویس به تجهیزات بسیار گران قیمتی نیاز دارند. گیرنده ماهواره ای و یک مودم ویژه گران قیمت از جمله تجهیزاتی است که کاربران برای استفاده از اینترنت ماهواره ای استارلینک باید تهیه کنند.

اما با رونمایی و عرضه موبایل هایی که به استارلینک متصل می شوند و با استفاده از سرویس Direct to Cell، دیگر کاربران به تجهیزات ویژه ای نیاز ندارند و تنها با داشتن یک گوشی 4g می توانند از قابلیت های سرویس استارلینک بهره مند شوند. با دسترسی کاربران به این سرویس می توان تمامی نرم افزارهای پیام رسان مانند اسکایپ و واتس آپ را نیز روی گوشی نصب کرد و با اتصال به این سرویس اینترنت ماهواره ای، بدون هیچ قطعی و اختلالی در اینترنت از این پلتفرم های آنلاین استفاده کرد.

اتصال گوشی به استارلینک

این مطلب خواندنی را از دست ندهید: چگونه گوشی خود را مودم کنیم؟

اینترنت ماهواره ای استارلینک چطور در دسترس کاربران قرار می گیرد؟

در حال حاضر اپراتورها برای اتصال کاربران به شبکه تلفن های همراه در هر کشور و منطقه ای از یک سری دکل های مخابراتی استفاده می کنند. عملکرد استارلینک هم مشابه همین روند است، با این تفاوت که استارلینک دکل های آنتن دهی خود را در فضا پراکنده می کند.

در نتیجه ایستگاه های فضایی مختلف مرکز دریافت و انتقال دیتاهای اینترنت استارلینک هستند و همین امر محدودیت ها را از بین می برد و سرعت دسترسی به شبکه را بهبود می بخشد. با وجود چنین سرویسی و معرفی موبایل هایی که به استارلینک متصل می شوند می توان امیدوار بود که محدودیت دسترسی و اتصال به اینترنت بالاخره به پایان خواهد رسید.

امتیاز شما به این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *