شعبه مرکزی

تهران - ستارخان

ارسال ایمیل

info@hardwarecenter.ir

اشتراک گذاری

علت روشن نشدن پرینتر چیست؟

روشن نشدن پرینتر یکی از مشکلات متداول در محیط‌های اداری و خانگی است که ممکن است از برخی دلایل مختلف ناشی شود. از جمله  این دلایل می توان به نرسیدن جریان برق به پرینتر، خرابی سوئیچ پاور، مشکل و خرابی در مدارهای داخلی پرینتر و فعال بودن حالت خاموش پرینتر اشاره کرد. در این مقاله، به بررسی علل احتمالی عدم روشن شدن پرینتر می پردازیم و راه ‌حل ‌های مرتبط با این مشکل را مورد بررسی تخصصی قرار می دهیم.

روشن نشدن پرینتر

علل اصلی روشن نشدن پرینتر

1. نرسیدن برق به پرینتر

یکی از دلایل روشن نشدن پرینتر  مربوط به نرسیدن برق به پرینتر است. در رابطه با این موضوع ابتدا اطمینان حاصل کنید که پرینتر به منبع برق متصل شده و سوئیچ برق روشن است. همچنین، از سلامت کابل برق و پریز اطمینان حاصل کنید.

2. خرابی سوئیچ پاور

اگر سوئیچ پاور دچار خرابی شده باشد، ممکن است پرینتر روشن نشود. در این صورت، نیاز به تعمیر یا تعویض سوئیچ دارید.

3. مشکلات در مدارهای داخلی پرینتر

مشکلات در مدارهای داخلی پرینتر از دیگر دلایل مشکل روشن نشدن پرینتر است. جهت بررسی این موضوع در صورت وجود مشکلات در مدارهای داخلی پرینتر، بهتر است تخصصی تعمیرات را مشاوره و اجرا کنید. همچنین در صورتی که دستگاه پرینتر شما تحت گارانتی است، با مراجعه به مرکز گارانتی کننده خدمات موردنظر خود را به صورت رایگان دریافت نمایید.

برای کسب اطلاعات بیشتر بخوانید: دلیل پرینت تکراری چیست؟

4. فعال بودن حالت خاموش پرینتر

ممکن است پرینتر در حالت خاموش یا stand-by باشد. برای بررسی این موضوع با فشار دادن دکمه Power یا هر دکمه دیگری که برای فعال کردن پرینتر استفاده می‌ شود، اطمینان حاصل کنید.

برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

5. مشکلات نرم افزاری

دکمه پاور در اکثر چاپگرها یک سوئیچ سافت پاور است که به لوازم الکترونیکی چاپگر متصل است و برق را به طور فیزیکی وصل و قطع نمی کند. بسته به نوع و مدل چاپگر، اگر سوئیچ برای مدت طولانی یا خیلی کوتاه نگه داشته شود، یا اگر درهای چاپگر یا پنل های دسترسی باز باشد، ممکن است نرم افزار از عملکرد آن جلوگیری کند. برای راه اندازی مجدد چاپگر، تمام کابل ها را از برق بکشید، حداقل 30 ثانیه صبر کنید و سپس فقط سیم برق را وصل کنید. چاپگرهای بزرگتر ممکن است دارای یک کلید برق فیزیکی باشند که در زیر پانل دسترسی یا نزدیک سیم برق قرار دارد.

6. تنظیمات منبع تغذیه

چاپگرهای بزرگتر دارای یک سیم برق از پریز دیواری به پشت چاپگر هستند. آداپتور برق متناوب در چاپگر تعبیه شده است و ممکن است سیم آن قابل جدا شدن باشد یا نباشد. چاپگرهای کوچکتر دارای آداپتورهای AC خارجی یا جعبه ترانسفورماتور هستند. این ها ممکن است در دوشاخه دیوار تعبیه شده باشند، یا ممکن است یک سیم برق وجود داشته باشد که از پریز دیوار به آداپتور می ‌رود و یک سیم نازک ‌تر که آداپتور را به چاپگر متصل می ‌کند. سیم‌ ها و آداپتورهای مختلف ممکن است به‌ طور دائم به هم متصل شوند یا چندین شاخه داشته باشند.

چرا پرینتر روشن نمی شود

7. چاپگرها با آداپتورهای متناوب AC داخلی

اگر چاپگر از یک سیم استفاده می کند که نمی توان آن را جدا کرد، امکان تست سیم وجود ندارد. اگر کابل پرینتر در پریز برق باشد و شرایطی وجود نداشته باشد که مانع روشن شدن چاپگر شود، به تجهیزات تخصصی نیاز است. اگر سیم قابل جدا شدن باشد، انتهای چاپگر احتمالاً رابط معمولی C13 است که توسط مانیتورها و لپ تاپ ها نیز استفاده می‌ شود. از یکی دیگر از این کابل ها استفاده کنید تا تشخیص دهید که آیا ایراد ایراد از آداپتور است یا قطعات دیگری باعث مشکل روشن نشدن پرینتر شده اند.

8. چاپگرها با آداپتورهای متناوب AC خارجی

اگر چاپگر از یک سیم برق جداشدنی بین پریز دیوار و آداپتور برق متناوب استفاده می‌ کند، می ‌توان از سیم دیگری برای تشخیص خراب بودن آن استفاده کرد. آداپتور برق متناوب متفاوت و سیم ولتاژ پایین را فقط در صورتی می توان امتحان کرد که برای آن مدل و مدل چاپگر در نظر گرفته شده باشند. از طرف دیگر، آداپتور و سیم ‌کشی ولتاژ پایین را می ‌توان با استفاده از آن ها برای چاپگرهای متفاوت با همان برند و مدل آزمایش کرد. اگر آداپتور و سیم کشی ولتاژ پایین را نمی توان آزمایش کرد، می توان آن ها را به یک فروشگاه تخصصی کامپیوتر برد. اگر برق در پریز برق وجود داشته باشد و شرایطی وجود نداشته باشد که مانع روشن شدن چاپگر شود، آداپتور یا سیم کشی ولتاژ پایین خراب است و نیاز به تعویض آن ها دارید.

پیشنهاد سایت: کالیبره کردن پرینتر

9. تست پیشرفته آداپتور برق متناوب

برای تایید عملکرد آداپتور AC و هدایت سیم های ولتاژ پایین می توان از فازمتر استفاده کرد. یکی از مشکلات رایج، قطع شدن سیم‌ های دوشاخه است. این مشکل با تعویض دوشاخه قابل حل است. برای جلوگیری از آسیب، خطرات آتش سوزی و آسیب به چاپگر، اندازه گیری ولتاژ و تعویض دوشاخه باید فقط توسط افراد دارای مهارت و آموزش در برق و الکترونیک انجام شود. در صورتی که دستگاه شما تحت گارانتی است می توانید جهت دریافت خدمات مورد نظر به صورت رایگان به مرکز گارانتی کننده مراجعه نمایید.

نکات مهم درباره روشن نشدن پرینتر

برای اطمینان از عدم وجود خرابی‌های دیگر در سخت ‌افزار پرینتر، می ‌توانید دفترچه راهنمای استفاده از پرینتر خود را مطالعه کنید.

در صورتی که پرینتر گارانتی دارد و مشکل از سمت سخت‌ افزاری است، تماس با خدمات پس ‌ازفروش توصیه می ‌شود. مشکلات روشن نشدن پرینتر ممکن است از علل مختلف ناشی شود که در این مقاله برخی از آن ها را بررسی کردیم. اطمینان حاصل کردن از اتصال به منبع برق، سلامت سوئیچ پاور و چک کردن وضعیت پرینتر از جمله اقدامات اولیه است که می ‌توانید برای رفع این مشکلات انجام دهید. در صورت عدم حل مشکل، توصیه می‌ شود به تکنسین متخصص تعمیر پرینتر مراجعه کنید.

امتیاز شما به این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *