شعبه مرکزی

تهران - ستارخان

ارسال ایمیل

info@hardwarecenter.ir

اشتراک گذاری

چرا یخچال خنک نمی کند؟

تصور کنید در یخچال را باز کرده اید و خبری از سرمای همیشگی یخچال نیست. این محیط همیشه سرد تبدیل به کمدی شده است که مواد غذایی را در آن جای داده اید. بوی گندیده گی همه جای یخچال را فراگرفته و میوه ها شروع به کپک زدن کرده اند. مواد غذایی یخ زده، لحظه به لحظه در حال آب شدن هستند. بوی گوشت و مرغ و ماهی همه خانه را فراگرفته و سبزیجات یخ زده در کیسه فریزر آب انداخته اند. این لحظه ها در ذهن همه شما همانند فیلمی در ژانر وحشت می گذرد؛ چرا که خنک نکردن یخچال پس از گذشت مدت زمانی کوتاه، میتواند بسیار وحشتناک باشد. در این مقاله تصمیم داریم ژانر وحشت را از اختلال خنک نکردن یخچال حذف کنیم. برای این امر راهکارهایی در نظر داریم که میتوانند بسیار کمک کننده باشند. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه با ما همراه شوید.

خنک نکردن یخچال

دلایل خنک نکردن یخچال

خنک نکردن یخچال می تواند دلایل متعددی داشته باشد؛ چرا که این امر به واسطه تعداد زیادی قطعه صورت میگیرد. اختلال در هر یک از قطعات میتواند منجر به خنک نکردن یخچال شود.  از جمله:

1. خرابی فن موتور حرارتی

2. ایراد در فن کندانسور

3. کثیفی کویل های کندانسور

4. خرابی رله استارت

5. ترموستات یخچال

6. ایراد در پنل کنترل دما

7. خرابی خازن استارت

8. ایراد در برد اصلی یخچال

9. خرابی کمپرسور یا موتور یخچال

10. ایراد در ترمیستور یخچال

در ادامه هر یک از دلایل را با ذکر راهکاری جهت برطرف شدن مشکل، عنوان کرده ایم.

1. فن موتور حرارتی

پخش هوای روی حلقه های حرارتی در همه جای یخچال و فریزر وظیفه ای است که بر عهده موتور حرارتی میباشد. برخی از یخچال ها مجهز به بیش از یک موتور حرارتی هستند. جای تبخیر کننده یا موتور حرارتی در یخچال هایی که فقط یک موتور حرارتی دارند در فریزر است .اگر موتور حرارتی درست کار نکند هوای سرد را در یخچال پخش نمی کند و در نتیجه منجر به خنک نکردن یخچال می شود. برای اینکه بفهمید فن موتور حرارتی خراب یا نه ، سعی کنید  تیغه  فن را با دست بچرخانید. اگر تیغ فن آزاد حرکت نکرد یا موتور صدای غیر معمولی داشت موتور فن را عوض کنید.  اگر موتور کلا کار نکرد از یک مولتیمتر دیجیتالی برای آزمایش سالم بودن سیم پیچ موتور استفاده کنید. اگر سیم پیچ خرابی داشت، موتور حرارتی را عوض کنید.

2. فن کندانسور

فن کندانسور قطعه ای مهم در ساختار یخچال است. این قطعه هوا را به وسیله ی کویل کندانسور به سمت بالا می کشد و به کمپرسور یخچال می رساند. اگر این عملکرد به درستی صورت نگیرد، منجر به خنک نکردن یخچال می شود. برای آگاهی از نوع عملکرد فن ابتدا لازم است تیغه فن را مورد بررسی قرار دهید. فن موتور را به صورت دستی بچرخانید، اگر تیغه آزاد نچرخد ، موتور فن کندانسور را تعویض کنید. اگر هیچ مانعی وجود نداشت و تیغه فن آزاد می چرخید از یک مولتیمتر دیجیتالی برای آزمایش فن موتور استفاده کنید. اگر موتور کندانسور سالم نبود، تعویض این قطعه را توصیه میکنیم.

خدمات تخصصی نمایندگی سامسونگ : تعمیر کمپرسور یخچال

3. کثیفی کویل های کندانسور

کویل های کندانسور حلقه هایی متراکم هستند که وظیفه انتقال گرما از طریق مبرد را بر عهده دارند. اگر کویل ها وظیفه خود را آن طور که باید به انجام نرسانند، کارایی و عملکرد کلی یخچال تحت تاثیر قرار خواهد گرفت. کثیف شدن کویل های کندانسور یکی از دلایل درست کارنکردن این قطعه در یخچال است که معمولا منجر به خنک نکردن یخچال می شود. در صورت بروز این مشکل توصیه میکنیم قبل از هر کاری کویل های کندانسور را چک کنید و در صورت نیاز با قلمو اقدام به تمیز کردن کویل ها نمایید.

4. رله استارت

برای روشن شدن کمپرسور از رله با سیم پیچ روشن کننده استفاده می کنیم. اگر رله آغازین خراب بود، ممکن است عملکرد کمپرسور دچار اختلال شود و همین امر منجر به خنک نکردن یخچال شود. برای اطمینان از سلامت رله، از یک مولتیمتر دیجیتالی برای آزمایش ارتباط بین قسمت اجرایی و پریز دوشاخه استفاده کنید. اگر رله آغازین بین قسمت اجرایی و پریز دوشاخه اتصالی برقرار نکرد یا بوی سوختگی داشت، اقدام به تعویض آن نمایید.

چرا یخچال خنک نمی کند

5. ترموستات یخچال

کار ترموستات کنترل دما، فرستادن ولتاژ به قسمت های کمپرسور، موتور حرارتی و موتور پنکه دوار ( در صورت امکان ) است . اگر ترموستات کنترل دما درست کار نکند ،  مانع از اجرای سیستم خنک کننده میشود. برای اطمینان از سلامت ترموستات، درجه را از پایین‌ ترین تنظیمات به بالاترین بچرخانید و به صدای کلیک گوش دهید. اگر ترموستات صدای کلیک داد ، احتمالا خراب  نیست. اگر صدا نداد، برای آزمایش ترموستات ، از یک مولتیمتر دیجیتالی استفاده کنید. اختلال در عملکرد ترموستات، خنک نشدن یخچال را به همراه خواهد داشت.

6. پنل کنترل دما

یکی از علت های سرد نکردن یخچال می تواند خرابی پنل کنترل و تنظیمات دمای یخچال باشد. کار پنل کنترل دما فرستادن ولتاژ به موتور کمپرسور و فن است . اگر پنل کنترل دما خراب باشد، ارسال ولتاژ به سیستم خنک‌کننده را قطع می‌کند ، اگرچه این اتفاق عادی نیست اغلب پنل کنترل را اشتباه تشخیص می دهیم برای همین قبل از عوض کردن پنل کنترل، لازم است بخش های دیگر مورد آزمایش قرار گیرند. اگر هیچ کدام از اجزای دیگر خراب نبود، دستگاه کنترل دما را عوض کنید.

7. خازن استارت

موقع روشن شدن، خازن راه‌اندازی باعث افزایش قدرت در کمپرسور می‌شود. اگر خازن کار نکند، کمپرسور روشن نمیشود. در نتیجه موجب سرد نکردن یخچال خواهد شد. برای تعیین اینکه آیا خازن خراب شده یا نه، آن را با مولتیمتر دیجیتالی آزمایش کنید. اگر خازن شروع خراب بود، آن را تعویض کنید.

8. برد اصلی

احتمال اینکه که اختلال در برد اصلی منجر به خنک نکردن یخچال شود بسیار کم است، اما پس از بررسی موارد ذکر شده و اطمینان از سلامت قطعات دیگر لازم است برد اصلی دستگاه را نیز مورد بررسی قرار دهید. پس قبل از عوض کردن پنل کنترل اصلی، تمام قطعات را چک کنید. اگر در هیچ یک اختلالی دیده نشد،  صفحه کنترل اصلی را عوض کنید.

9. کمپرسور

کمپرسور در یخچال به عنوان یک پمپ برای فشره سازی مبرد، و به گردش در آوردن آن مورد استفاده قرار میگیرد. با توجه به عملکرد گفته شده ممکن است کارکرد نادرست کمپرسور موجب خنک نکردن یخچال شود؛ هر چند بروز این اختلال از این طریق بعید است اما توصیه میکنیم این مورد را نیز در یخچال بررسی نمایید. برای تست پیوستگی بین پین های الکتریکی در کنار کمپرسور از یک مولتی متر استفاده کنید.

10. ترمیستور

ترمیستور دمای یخچال را کنترل می کند و اندازه دما را به صفحه کنترل می فرستد. پنل کنترل قدرت ، براساس خوانش ترمیستور ، کمپرسور و فن را تنظیم می‌کند. اگر ترمیستور خراب باشد و کمپرسور و فن ممکن اجرا نشود، سرد نشدن یخچال اتفاق می افتد. برای تعیین اینکه آیا ترمیستور خراب است یا نه ، آن را با یک مولتیمتر دیجیتالی بررسی کنید. مقاومت ترمیستور باید به طور هماهنگ با دمای یخچال تغییر کند . اگر مقاومت ترمیستور تغییر نکند یا درست کار نکند , ترمیستور را تعویض کنید.

دلایل غیر فنی سرما نداشتن یخچال

بخش مهمی از دلایل خنک نکردن یخچال ، مربوط به موارد و مشکلات غیر فنی می شود که برطرف کردن آن ها هم کار سختی نیست و نیاز به تخصص یا مهارت ویژه ای ندارد. این دلایل و راه حل ها، شامل موارد زیر می شوند:

1. تراز بودن یخچال

مساله دیگری که در روند خنک سازی یخچال موثر است و بسیاری نسبت به آن بی توجه هستند، تراز بودن یخچال است. شما باید یخچال خود را طوری نصب کنید که هر دو محور عمودی و افقی آن کاملا تراز باشد. در غیر این صورت، ممکن است خنک کنندگی آن با اختلال و ایراد همراه شود.

2. دیفراست یا برفک زدایی

گاهی هم هیچ مشکلی وجود ندارد و خنک نکردن یخچال به دلیل انجام فرایند دیفراست یا برفک زدایی است. همین که این فرایند تموم شود، روند سرما دهی یخچال هم به حالت عادی بر می گردد.

3. تنظیمات یخچال

دقت کرده اید یخچال هایی که در فروشگاه ها هستند، معمولا روشنند اما سرما ندارند؟ جالب است بدانید در برخی برندها دلیل این مساله این است که تنطیمات دیسپلی(Display)  در حالت خاموش یا OFF  قرار دارد.

  • برای مثال وقتی یخچال ال جی را خریداری کردید، باید با فشار دادن و نگه داشتن 5 ثانیه دکمه های Ice Pluse و  Refrigerator ، حالت OFF MODE یخچال را خاموش کنید تا این وضعیت برطرف شده و دستگاه سرما داشته باشد.

4. تنظیم اشتباه دما

اگه دیدین غذاها و مواد منجمد داخل یخچال تون آب شدن یا موادی مثل آب و شیر، گرم هستن، احتمالا تنظیمات یخچال به هم ریخته که باید اونو بررسی و اصلاح کنین؛ احتمالا دمای دستگاه رو اشتباه تنظیم کردین و جالبه بدونید که خود ال جی، دمای 3 درجه برای یخچال و 18- رو برای فریزرهاش مناسب می دونه.

5. بسته شدن روزنه های هوا

یکی دیگه از دلایل خنک نکردن یخچال ، بسته شدن روزنه های هواس که در اثر پر کردن طبقات از ظروف و مواد غذایی به وجود میاد. اگه روزنه های هوای سرد بسته بشن، گردش هوا به درستی انجام نمیشه و در نتیجه، چرخه سرمایش مختل میشه. برای برطرف کردن این مشکل، کافیه همیشه مواد غذایی رو به صورت منظم و با فاصله 3 سانتی متری از روزنه های خروج هوا قرار بدین.

خنک نشدن یخچال

6. خرابی درب و کشوهای یخچال

اگه در یخچال یا کشوها به درستی و به صورت کامل بسته نشده باشن، سرمای دستگاه کم میشه و یخچال درست خنک نمیکنه. هر چیزی اعم از باز بودن کشوها، خرابی لاستیک دور درب یا نا مرتب بودن محتویات طبقه ها که باعث بشه در یخچال به خوبی بسته نشه، میتونه در خنک نکردن یخچال موثر باشه. بنابراین همه ی این موارد رو بررسی کنید و اگه مشکلی داشتن اونا رو برطرف کنین.

رفع مشکل خنک نکردن یخچال

رفع مشکل خنک نکردن یخچال عیب یابی مشکل توسط تعمیرکار یخچال و ارائه ی راه حل با توجه به قطعه ی معیوب می باشد. همان طور که در بخش قبل گفته شد، این مشکل میتواند به دلایل مختلفی بروز کند که هر یک برای برطرف شدن نیازمند راهکار خاصی هستند. تعمیر مشکل خنک نشدن یخچال امری کاملا تخصصی است. توصیه می کنیم در صورت بروز چنین مشکلاتی، از مراجعه به مراکز تعمیری نا معتبر جدا خودداری کنید؛ عدم مهارت و تجربه در تعمیرات تخصصی میتواند اختلال در یخچال را تا چند برابر افزایش دهد.

نمایندگی تخصصی تعمیر یخچال

نمایندگی تخصصی تعمیر یخچال به صورت کاملا اختصاصی و متمرکز فقط در حوزه تعمیرات یخچال فعالیت می کند. اصلاح تنظیمات یخچال، تعمیرات تخصصی تایمر، تعمیر اختلالات مرتبط با سوئیت، رفع انسداد لوله تخلیه یخچال، تعمیرات تخصصی فن کندانسور، تعمیر یخ ساز یخچال، رفع بوی نامطبوع در یخچال، برطرف کردن صداهای غیر عادی در یخچال، تعمیر مشکل عدم دیفراست در یخچال و… از جمله سرویس های تعمیری ارائه شده در مرکز تخصصی تعمیر یخچال هستند.

5/5(1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *