شعبه مرکزی

تهران - ستارخان

ارسال ایمیل

info@hardwarecenter.ir

اشتراک گذاری

تنظیم دمای یخچال

تنظیم دمای یخچال از آن دسته کارهایی است که هنوز هم بسیاری از کاربران، با درست انجام دادن آن مشکل دارند. به دلیل پرسش‌های پیش آمده‌ی فراوان در این خصوص، این مقاله را به چگونگی تنظیم دمای یخچال، اختصاص دادیم. شرکت‌های سازنده‌ی یخچال همیشه درجه مطلوب و مناسب را برای یخچال خود پیشنهاد می‌کنند. این اطلاعات به راحتی در دفترچه راهنمای کالا، قابل دسترسی است. تنظیم دمای یخچال، موضوع مهمی است که باید مورد توجه کاربران این دستگاه قرار گیرد؛ چرا که با بالاتر بودن درجه‌ی دمای یخچال از حد مطلوب، کمپرسور یخچال مجبور است سخت کار کند تا دمای یخچال را به مقدار تنظیم شده برساند و این اتفاق خوشایندی برای یخچال نخواهد بود.

با تداوم این شرایط ، ممکن است پس از مدتی کمپرسور یخچال به طور کلی معیوب شود. کمتر بودن دمای یخچال از حد ایده آل هم مسلما هوای سرد داخل یخچال را کم میکند و این امر موجب فاسد شدن مواد غذایی داخل آن میشود. لازم است اشاره کنیم، که یخچال در فصل گرما یک درجه می‌تواند از مقدار درجه مطلوب بالاتر باشد و همچنین در فصل سرما یک درجه از مقدار دمای مطلوب پایین‌تر باشد. با ما همراه باشید تا به بررسی چگونگی تنظیم دمای یخچال، بپردازیم.

تنظیم دمای یخچال

این مقاله را از دست ندهید: دلیل خنک نکردن یخچال چیست؟

اهمیت تنظیم دمای یخچال

متخصصان صنایع غذایی بر این باورند، دمای مناسب در یخچال برای سالم ماندن مواد غذایی باید بین صفر تا چهار درجه سانتیگراد باشد تا از رشد انواع باکتری ها، قارچ ها و کپک ها جلوگیری شود. البته نحوه ی چیدمان مواد غذایی هم بر حفظ تازگی این مواد هم تاثیر گذار است. لازم است به این مسئله توجه داشته باشید که یکی از آلوده ترین بخش های یخچال مربوط محل قرار گیری میوه‌ها یا همان جامیوه‌ای است. این آلودگی در صورتی که میوه و سبزی شسته نشده در یخچال قرار بگیرد، بسیار بیشتر می‌شود و محلی مناسب برای رشد و تکثیر باکتری ها، به وجود می‌آورد. تنظیم دمای یخچال، با نظر به محل قرارگیری این مواد صورت می‌گیرد که در ادامه به بررسی بیشتر آن خواهیم پرداخت.

تنظیمات دمای یخچال

طبق اطلاعات مندرج در وبسایت رسمی، دمای مطلوب و مناسب یخچال، ۳ درجه سانتی گراد و دمای مناسب فریزر آن ۱۹- درجه سانتی گراد است. همچنین پیشنهاد می کند که یخچال خود را ۵ الی ۱۰ سانتی متر از یخچال فاصله دهید تا بهره وری یخچال کاهش نیابد. البته تست هایی طراحی شده تا کاربر بتواند از تنظیم بودن دمای یخچال خود، آگاه شود که در مقاله جداگانه به آن خواهیم پرداخت.

خدمات تخصصی نمایندگی سامسونگ: تعمیر کمپرسور یخچال سامسونگ

1. تنظیم دمای یخچال معمولی

اگر یخچال فریزر از مدل ‌های معمولی باشد، نحوه تنظیم دمای آن در اغلب برندها یکسان است. در این دستگاه‌ ها معمولاً کنترل درجه توسط ترموستات انجام می‌ گیرد. اگر به بخش تنظیم کننده دما دقت نمایید، خواهید دید که شماره‌ هایی از 1 تا 5 یا 1 تا 9 روی آن درج شده است.

کارشناسان توصیه می کنند ولوم کنترل کننده دما را روی عدد وسط قرار دهید. برای مثال در انواعی که شماره ها از 1 تا 5 هستند، بهتر است ولوم روی عدد 3 قرار گیرد. در مدل ‌هایی که شماره ها از 1 تا 9 هستند، نیز قرار دادن درجه روی عدد 4 توصیه می ‌شود.

2. تنظیم دمای یخچال های دیجیتالی

کنترل و تنظیم دمای یخچال، در مواقعی که دستگاه دیجیتالی و هوشمند باشد، کمی پیچیده‌تر است. اگر کنترل کننده‌ی دما در جلوی یخچال قرار دارد در ابتدا باید قفل تغییر دما را باز کنید و سپس درجه یخچال را تنظیم کنید. دکمه  Unlock را به مدت 3 ثانیه نگه دارید تا علامت قفل موجود بر روی صفحه نمایش به صورت قفل باز شده تغییر یابد. حالا با استفاده از دکمه  Cooling temperature یا Refrigerator temperature  دمای یخچال را کم و زیاد نمایید. همچنین در یخچال هایی که سیستم Jet Freezing موجود می باشد می توانید با فعال کردن آن در سریع ترین زمان فریزر یخ می سازد.

3. تنظیم دمای یخچال ساید بای ساید

به منظور تنظیم دمای یخچال در مدل‌ های ساید بای ساید دکمه refrigerator temperature را فشار دهید. برای کنترل درجه اتاقک فریزر نیز دکمه temperature را بفشارید.

4. تنظیم دمای یخچال دوقلو

در بیشتر برندهای یخچال دوقلو از جمله بوش می توانید با فشردن دکمه Refrigerator دمای داخل یخچال را تنظیم کنید. دمای حدود 3 درجه سانتی‌ گراد برای این بخش توصیه می شود. البته در صورت تمایل مقدار بالاتر یا پایین تر از 3 درجه سانتی‌ گراد نیز اشکالی ایجاد نمی کند. به منظور تنظیم درجه اتاق فریزر هم روی دکمه Freezer ضربه بزنید و آن را چند لحظه نگه دارید. در حالت نرمال دمای مناسب برای فریزر منفی 18 درجه سانتی گراد است.

تنظیمات دمای یخچال

تنظیم دمای یخچال برندهای مختلف

1. تنظیم درجه در یخچال های سامسونگ

یخچال‌ های سامسونگ در مدل‌ های متنوع تولید می‌ شوند. اگر دستگاه شما مجهز به نمایشگر دیجیتال باشد، دو دکمه مجزا در کنترل پنل برای تنظیم دمای یخچال لحاظ شده است. این دو کلید تحت عنوان Freezer و Fridge هستند. از طریق دکمه Freezer درجه بخش فریزر و از طریق دکمه Fridge نیز می توانید درجه کابین یخچال را روی میزان دلخواه قرار دهید.

در مدل ‌های ساید بای ساید سامسونگ هم دو دکمه Freezer و Fridge وجود دارد. با فشردن دکمه Fridge دمای یخچال و با فشار دادن Freezer کنترل درجه فریزر امکان پذیر خواهد بود.

2. تنظیم درجه در یخچال های ال جی

در بعضی از مدل ‌های یخچال فریزر ال جی دکمه ای تحت عنوان FRZ.TEMP وجود دارد که برای تنظیم درجه فریزر استفاده می شود. برای کنترل درجه یخچال نیز می توانید دکمه REF.TEMP را بفشارید.

عملیات تنظیم دما در مدل‌ های مجهز به نمایشگر دیجیتال نیز شبیه یکدیگر است. فرقی نمی ‌کند دستگاه شما معمولی یا ساید بای ساید باشد، باید برای تنظیم دمای یخچال دکمه Refrigerator یا Fridge پنل را چندین مرتبه فشار دهید. هر بار که کلیدهای مربوطه را فشار می ‌دهید، دما یک درجه کمتر می ‌شود. می‌ توانید با فشردن مکرر دکمه‌ ها، دمای یخچال را روی 3 یا 4 درجه سانتی گراد تنظیم کنید. برای فریزر هم درجه منفی 18 یا منفی 19 درجه سانتی گراد را در نظر بگیرید.

3. تنظیم درجه در یخچال های پاناسونیک

یخچال فریزرهای جدید پاناسونیک مجهز به صفحه نمایش دیجیتال هستند. برای تنظیم دمای اتاق فریزر و یخچال دکمه Select را بفشارید تا زمانی که نمایشگر فعال شود. سپس از طریق دکمه Temp دما را روی میزان دلخواه قرار دهید.

4. تنظیم درجه در یخچال های دوو

در یخچال‌ های دوو دکمه ای به نام REFRIGERATOR SET وجود دارد که به ‌منظور تنظیم دمای بخش یخچال استفاده می‌ شود. هر بار که دکمه REFRIGERATOR SET را فشار می ‌دهید، درجه دستگاه تغییر می ‌کند. یخچال های دوو دارای 5 حالت مختلف جهت تنظیم دما هستند که از بین آن ها محدوده بین 2 تا 4 درجه توصیه می‌ شود. برای تنظیم درجه فریزر نیز دکمه SUPER FREEZER را فشار دهید و آن را روی منفی 18 درجه سانتی گراد بگذارید.

5. تنظیم درجه در یخچال های اسنوا

به منظور تنظیم دمای یخچال اسنوا دکمه Ref را فشرده و حدود 3 ثانیه نگه دارید تا چشمک بزند. سپس کلید Temp/Clk را بفشارید و‌ درجه را روی میزان دلخواه قرار دهید.

بای کسب اطلاعات بیشتر در مورد دلیل چشمک زدن نمایشگر یخچال بخوانید.

چگونه درجه یخچال را برای زمستان و تابستان تنظیم کنید؟

در فصل زمستان دمای هوا کاهش پیدا می ‌کند، بنابراین طبیعی است که فضای درونی یخچال نیز خنک‌ تر باشد. در تابستان برعکس این قضیه اتفاق می‌ افتد و با هر مرتبه باز کردن درب دستگاه مقداری هوای گرم وارد کابین می‌ شود. بنابراین باید درجه یخچال را با توجه به فصلی که در آن قرار دارید به صورت زیر تنظیم کنید:

تنظیم دمای یخچال فریزر

درجه یخچال در تابستان

اگر دستگاه شما از مدل ترموستاتی باشد، بهتر است دمای آن را روی 4 یا 5 درجه سانتی گراد بگذارید. برای مدل‌ های اتوماتیک دمای یخچال بین 3 تا 4 درجه و دمای فریزر هم بین منفی 18 تا منفی 20 درجه توصیه می‌ شود.

دمای یخچال در زمستان

در فصل زمستان دمای مدل ‌های ترموستاتی را روی 2 یا 3 درجه سانتی گراد قرار دهید. برای مدل‌ های اتوماتیک هم درجه یخچال بین 4 یا 5 درجه سانتی گراد مناسب است. درجه اتاق فریزر را نیز روی منفی 16 تا منفی 19 درجه سانتی گراد تنظیم کنید.

کیفیت را در نمایندگی تعمیر یخچال تجربه کنید

نمایندگی تعمیر یخچال، از مدت‌ها قبل با همکاری مستقیم مرکز سخت افزار ایران، در شعب مختلف، شروع به کار کرده است و خدمات متعددی در راستای فروش و تعمیر یخچال و انواع محصولات این برند ارائه میدهد. کیفیت خدمات ارائه شده توسط کارشناسان نمایندگی تعمیرات یخچال در بالاترین حد ممکن بوده و رضایت و اطمینان خاطر بسیاری از کاربران و خریداران را در سراسر کشورمان به دنبال داشته است. این مجموعه با همکاری کارشناسان و متخصصان زبده و تجهیز کارگاه ها و مراکز فروش خود به امکانات بالا، هم اکنون به یکی از مراجع مهم و معتبر در خصوص ارائه ی خدمات فروش و پشتیبانی بدل شده است.

4.2/5(4 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *