شعبه مرکزی

تهران - ستارخان

ارسال ایمیل

info@hardwarecenter.ir

اشتراک گذاری

آموزش تمیز کردن تلویزیون

خوشبختانه در سال های اخیر به دلیل بالا رفتن آگاهی، استفاده از شیشه پاکن در تمیز کردن تلویزیون منسوخ شده است. مانیتور های امروزی در کنار تصاویر فوق العاده شفاف، سرعت در پاسخگویی و وضوح کیفیت بسیار بالا، دارای حساسیت های بسیاری هستند که در صورت بی توجهی به این حساسیت ها آسیب های جدی به تلویزیون وارد خواهد شد. کیفیت، وضوح و روشنایی تصویر در تلویزیون به  ال سی دی و  ال ای دی تلویزیون   بستگی دارد.

همان طور که میدانید به وقت تمیز کردن تلویزیون، شخص مدام با ال سی دی سر و کار دارد و احتمال آسیب رساندن به این قطعه بسیار بالا میرود چرا که این نمایشگر های ظریف به هنگام تمیز کاری بسیار آسیب پذیر میشوند. پیشنهاد میکنیم برای آگاهی از نحوه پاک کردن شیشه تلویزیون ال سی دی با این مقاله همراه شوید.

آموزش تمیز کردن تلویزیون سامسونگ

مراحل تمیز کردن تلویزیون

مراحل زیر، به شما کمک می کنند که بتوانید تلویزیون خود و بخش های مختلف آن را تمیز کنید:

 • ‌ اول باید نمایشگر را آماده کنید. یعنی تلویزیون را خاموش کرده و از برق بکشید.
 • حالا باید به دستگاه زمان بدید تا خنک شود. کارشناس های واحد تعمیرات تخصصی تلویزیون توصیه می کنند که به هیچ عنوان، صفحه نمایش داغ را تمیز نکنید.
 • در این مرحله، باید فرآیند گردگیری صفحه نمایش را شروع کنید. برای این کار، باید بدون لمس کردن نمایشگر، گرد و غبار روی آن را تمیز کنید. استفاده از اسپری هوای فشرده، در این مرحله می تواند خیلی مفید و کاربردی باشد.
 • در این مرحله، برای تمیز کردن تلویزیون باید صفحه نمایش را با استفاده از یک دستمال میکروفایبر خشک و تمیز، پاک کنید. به هیچ عنوان نباید از دستمال کاغذی، حوله کاغذی آشپزخانه، دستمال ‌های چند منظوره و به ‌طور کلی هر چیزی به جز دستمال میکروفایبر برای این منظور استفاده کنید.
 • حالا با چند قطره آب مقطر، دستمال میکروفایبر را مرطوب کنید و آن را به آرومی روی سطح نمایشگر بکشید.
 • البته در بسیاری از موارد، دستمال خشک هم می تواند لکه ها را پاک کند و دیگر نیازی به آب مقطر نیست. اما اگر لکه ها پاک نشدند، بهتر است از آب مقطر استفاده کنید.
 • نکته ای وجود دارد که استفاده از آب شهری به دلیل وجود مواد معدنی، می تواند زمینه ساز آسیب دیدگی صفحه نمایش و پنل شود. از طرفی، رطوبت دستمال باید قابل مشاهده نباشد. یعنی آب نباید از دستگاه چکه کند. چون در این صورت ممکن است به داخل دستگاه نفوذ کنه و پنل و سایر قطعات را دچار نقص های جدی ناشی از آبخوردگی تلویزیون کند.
 • در این مرحله از تمیز کردن تلویزیون lg، می توانید برای افزایش قدرت تمیزکنندگی دستمال، چند قطره سرکه سفید هم به آب مقطر اضافه کنید. فقط باید مراقب باشید نسبت هر کدام از این موارد، ‌50 درصد باشد.
تمیز کردن پشت تلویزیون

تمیز کردن پشت تلویزیون

پشت تلویزیون از آن جاهایی است که معمولا در گردگیری های هفتگی به آن توجه نمی شود. به این موضوع توجه کنید که گرمای تلویزیون از همین قسمت خارج می شود. به این ترتیب اگر روی منافذ خروجی را گرد و غبار بگیرد، با مشکلات داغ شدن تلویزیون روبرو خواهیم شد. ضمن اینکه باید برای نظافت آن حتما دستگاه را از برق بکشید.

 • برای تمیز کردن پشت تلویزیون، هم می توانید از دستمال میکروفایبر استفاده کنید هم بورس های نرم. این بورس ها منافذ و شیارها را به خوبی پوشش می دهند. 
 • در تمیز کردن پنل پشتی تلویزیون خود، پورت ها را از قلم نیندازید. نفوذ گرد و غبار به پورت ها، کانع عملکرد صحیح آن ها می شود. برای این کار از بورس استفاده کنید و به هیچ عنوان جسم تیزی وارد آن ها نکنید. 

تمیز کردن لکه های تلویزیون

لکه های تلویزیون معمولا به دلیل دست خوردن ایجاد می شوند. درواقع ردی چرب هستند که با دستمال خشک بیشتر پخش می شوند. در این صورت باید برای پاک کردن آن ها، دستمال را با مقداری از محلول مخصوص تلویزیون مرطوب کنیم. توجه کنید که دستمال نباید به طور کامل خیس شود، چراکه در این صورت مایع به تلویزیون نفوذ خواهد کرد که آسیب زا است. در نهایت رد نم را با دستمالی خشک و تمیز از روی تلویزیون پاک کنید.

تمیز کردن چسب از روی تلویزیون

رد چسب تنها در زمانی که دستگاه را به تازگی خریده اید دیده می شود. وقتی بسته بندی را باز کنید و محافظ موقت آن را جدا کنید، ممکن است مقداری چسب باقی بماند. برای از بین بردن رد چسب، مانند پاک کردن لکه باید از محلول استفاده کنید. این نکته را به یاد داشته باشید که کشیدن محکم دستمال می تواند موجب خط و خش افتادن روی صفحه تلویزیون شود. بنابراین به آرامی دستمال را درمحدوده چسب حرکت دهید تا رد آن پاک شود. 

نباید ها در تمیز کردن تلویزیون

در این قسمت قصد داریم تا تمامی اقدامات آسیب رسان به تلویزیون را در حین تمیز کردن تلویزیون، مورد بررسی قرار دهیم. نکته حائز اهمیت در این قسمت تاکید برخی از کاربران بر بی خطر بودن موارد گفته شده است. موارد گفته شده طی سالها تجربه در زمینه  تعمیر تلویزیون به دست آمده است. اگر شخص شما یکی از اقداماتی که نباید را انجام میدهید و مشکلی پیش نیامده است، دلیل بر خوش سانسی شماست چرا که ما هر روزه با افرادی مواجه میشویم که با انجام این نباید ها راهی مراکز تعمیر تلویزیو شده اند. پس توصیه میکنیم موارد ذکر شده را جدی بگیرید.

1. محلول را مستقیم به تلویزیون اسپری نکنید.

اگر قصد دارید در حین تمیز کردن تلویزیون آسیبی جدی به تلویزیون وارد کنید، مایع تمیز کننده را به طور مستقیم به سمت تلویزیون اسپری نکنید. بله درست خوانده اید. این کار میتواند در عملکرد تلویزیون فاجعه به بار آورد. راهکار درست استفاده از مایع تمیز کننده، اسپری کردن آن به روی دستمال مورد نظر و سپس تمیز کردن تلویزیون است. ظرافت و حاشیه باریک در تلویزیون های نسل جدید در کنار زیبایی و جلوه ویژه نیمه تاریکی را هم شامل میشود.

برخوردار نبودن از قاب یا صفحات محافظ است موجب شده است تا تلویزیون ها نسبت به مدل های قبلی آسیب پذیر تر باشند. اسپری‌شدن محلول‌های مایع روی صفحه‌نمایش موجب می‌شود تا محلول به راحتی از قاب باریک کنار صفحه به لایه‌های داخلی نمایشگر نفوذ کرده و مایع به سرعت در کل سطح زیرین صفحه‌نمایش پخش شود.

2. از الکل و مایعات حاوی الکل استفاده نکنید.

در بخش اول تاکید کردیم که مایع تمیز کننده را روی دستمال اسپری کنید؛ سپس اقدام به تمیز کردن تلویزیون کنید. اما این تاکید به این معنا نیست که هر ماده ای را میتوان از این طریق برای تمیز کردن تلویزیون به کار برد. استفاده از الکل یا محلول‌های آمونیاکی برای تمیز کردن تلوزیون ممنوع است.

شیشه شور های رایج در بازار نوعی الکل محسوب میشوند. توجه داشته باشید که صفحه‌نمایشگرهای LCD و تلویزیون‌های HD با شیشه پنجره تفاوت‌های بسیار زیادی دارد. این صفحات در برابر مواد شیمیایی مقاوم نیستند و ممکن است با یک‌بار تماس با مواد شیمیایی به‌ طور کامل صدمه ببینند.

3. از دستمال های معمولی استفاده نکنید.

در انتخاب دستمال دقت کنید. حوله های کاغذی آشپزخانه و دستمال های چند منظوره آخرین نباید های این لیست هستند. این دستمال ها به هیچ عنوان مناسب تمیز کردن تلویزیون نیستند چرا که ساختار این دستمال ها مانند سمباده ای برای ظرافت نمایشگر های امروزی است.

دستمال‌های چندمنظوره برای نظافت هر چیزی ممکن است استفاده شوند. ممکن است براده‌های فلزی، خرده‌های چوب و بسیاری از موارد بسیار ریز دیگر در بافت‌های این دستمال‌ها گیر کرده باشند و هنگام کشیدن روی صفحه‌نمایش، براحتی آن را ساییده و صدمات جبران‌ناپذیری را به آن وارد کنند.

این مقاله برای شما مفید است : دلیل زرد شن صفحه تلویزیون چیست؟

نکات مهم در تمیز کردن تلویزیون

پیشگیری همیشه بهتر از درمان است. همان طور که مراقبت از تلویزیون بهتر از تعمیر تلویزیون است.توصیه میکنیم حدالمقدور از قراردادن نمایشگر در مکان‌های پر از گرد و غبار دوری کنید. به فرزندان خود آموزش دهید تا از تماس دست با تلویزیون خود داری کنند. نباید های جدی و آسیب رسان را به طور مفصل بررسی کردیم. حالا وقت ارائه راهکار است. در این بخش به شما عزیزان نحوه تمیز کردن تلویزیون به طور اصولی و درست را آموزش خواهیم داد. برای آگاهی از این نکات و روش ها با ادامه مقاله همراه شوید.

آماده‌سازی نمایشگر قبل از تمیز کردن تلویزیون بسیار حائز اهمیت است. تلویزیون را خاموش کرده و از پریز برق جدا کنید. منتظر بمانید تا صفحه نمایش خنک شود. هیچ گاه تلویزیون را بلافاصله بعد از خاموش کردن تمیز نکنید.

‌یکی دیگر از کارهایی که پیش از تمیز‌کردن تلویزیون ‌باید انجام دهید گردگیری سطح و بدنه تلویزیون است. گردگیری به معنای زدودن گرد و غبار از صفحه نمایش بدون لمس‌کردن آن است. به عبارت دیگر استفاده از روش‌هایی همچون به‌کارگیری هوای فشرده برای زدودن گرد و غبار بهترین کار برای گردگیری بدون لمس صفحه ‌نمایش است.

نمایندگی تعمیرات تلویزیون

نمایندگی تعمیرات به واسطه متخصصین و تکنسین هایی که در اختیار دارد، تمام اختلالات پیش آمده در تلویزیون را به خوبی میشناسد. کافی ست شما عزیزان برای سهولت در امر تعمیر تلویزیون خود تمامی اطلاعات مرتبط با تلویزیون و علائم اختلال در آن را با کارشناسان  نمایندگی تعمیر تلویزیون  به اشتراک بگذارید، متخصصین به سرعت قطعه اختلال یافته را شناسایی کرده و فرایند تعمیر یا تعویض قطعه را بر دستگاه اعمال می کنند. برای بهره مندی از خدمات نمایندگی تعمیرات تلویزیون کافی ست با اطلاعات تماس درج شده در وب سایت تماس بگیرید.

3.7/5(6 امتیاز)

یک پاسخ

 1. آموزنده شما باید بگید باچه دستمالی و چه محلولی استفاده کنیم ممنونم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *