شعبه مرکزی

تهران - ستارخان

ارسال ایمیل

info@hardwarecenter.ir

اشتراک گذاری

چرا ماشین لباسشویی کار نمی کند؟

اگر هر روز یا یک بار در هفته لباس های خود را میشویید، داشتن یک ماشین لباسشویی در منزل شما یک مورد بسیار ضروری است. در صورتی که ماشین لباسشویی تان کار نکند ، میتواند مربوط به موارد مختلف سخت افزار یا نرم افزاری باشد. نیاز است از موارد و نکات روزانه ی نگهداری ماشین لباسشویی مطلع باشید. بسیار ضروری است که بدانید چگونه از مایع شوینده مناسب استفاده کنید، درب را پاک کنید، و شاید حتی پایه ها را هم تراز کنید. اما در هنگام کار نکردن ماشین لباسشویی چه باید کرد؟ 

کارنکردن ماشین لباسشویی

علت های کارنکردن ماشین لباسشویی

 در اینجا علت های کار نکردن ماشین لباسشویی را مورد بررسی قرار میدهیم. این موارد توسط کارشناسان تعمیر ماشین لباسشویی بررسی و تایید شده اند :  

مشکل در پریز برق

یکی از شایع ترین دلایلی که به موجب آن ممکن است که ماشین لباسشویی شما ناگهان کار نکند ، عدم دسترسی به برق است. این مورد به دلایل مختلفی اتفاق می افتد ، اما تنها دو راه حل وجود دارد. ابتدا پشت ماشین را برای به برق بودن پریز بررسی کنید. اغلب اتفاق می افتد که تکان های ماشین لباسشویی باعث جا به جایی پریز برق شود. این امر میتواند باعث قطع برق و ایجاد مشکل شود، به ویژه اگر ماشین لباسشویی شما در میانه ی شستشو کار خود را متوقف کند ، احتمالاً دوشاخه دستگاه از پریز برق خارج شده است، بنابراین به دقت بررسی کنید و دوشاخه ی دستگاه خود را با قدرت به داخل فشار دهید تا مطمئن شوید که محکم متصل شده است. 

گزینه دیگر که ممکن است باعث خاموش شدن ناگهانی دستگاه شما شود مشکل در قطعه ی محافظ برق میباشد. بطور کلی دستگاه های محافظ زمانی جریان برق داخلشان متوقف میشود که یک مدار به طور زیادی دسترسی به برق با لتاژ بالا داشته باشد یا حتی نواسانات برق شرایط مورد نیاز جهت جریان دادن برق را برای محافظ قطع کند. به عنوان مثال، استفاده ی دو دستگاه بر روی همان مدار میتواند باعث قطع شدن یک دستگاه محافظ میشود. همچنین ضربه ی رعد و برق یا یک جریان برق ناگهانی نیز ممکن است محافظ را قطع کند. برای رفع این موضوع ، دستگاه محافظ را مورد بررسی قرار دهید درصورت عدم پشتیبانی از استفاده دو یا چند دستگاه به صورت همزمان ، یک دستگاه را به آن بزنید و در صورتی که چراغ سبز آن روش نیست و چراغ قرمز یا زرد آن روشن است ، متنظر بمانید تا جریان برق از حالت نوسان خارج شود و ایراد بوجود آمد برطرف گردد.

مشکل در تایمر دستگاه

اگر تایمر ماشین لباسشویی شما اثری را ایجاد نمیکند ( دستگاه برنامه ی شستشو تعریف شده را اجرا نمیکند )، یک نگاه دقیقتر بیندازید. به ویژه در ماشین لباسشویی های قدیمیتر با شستشوی بالا، این تایمر ها که از پلاستیک شکننده ساخته شده اند. اگر تایمر های لباسشویی شما شکسته شود، بنابراین چرخاندن آن ممکن است دیگر اثری روی برد جهت انجام برنامه تعریف شده ایجاد نکند.

برای رفع این موضوعی اقدامی خاصی جز تعویض تایمر های خراب با قطعات اصلی نو وجود ندارد و با توجه به اینکه ایراد پیش آمده برای دستگاه شما سخت افزاری میباشد ، نیاز است توسط مرکز تعمیرات مجاز مورد خدمات قرار گیرد.

چرا ماشین لباسشویی کار نمی کند

ایراد در میکرو سوئیچ درب

یکی دیگر از دلایل خرابی لباسشویی شما میتواند مربوط به سوئیچ درب دستگاه باشد. ماشین های لباسشویی حجم زیادی از آب هنگام شستشو ، به طوری که وقتی در حال انجام برنامه های شستشو میباشد ، درب ماشین قفل میشود. بنابراین ماشین لباسشویی شروع به کار نمیکند. این سوئیچ دارای یک تب فشار دهنده است که وقتی درب بسته شده و اجرای شستشو ایمن است، تشخیص میدهد که درب باز نیست.

درصورتی که میکروسوئیچ درب دستگاه شما دچار خرابی باشد ، دستگاه شما تشخیص نمیدهد که حالت استندبای لباسی داخل آن نیست پس درب دستگاه قفل شده و برنامه های شستشو را آغاز نخواهد کرد. حتی این مشکل علت نچرخیدن دیگ ماشین لباسشویی است. جهت رفع این موضوع نیز باید با مرکز تعمیرات دستگاه تماس حاصل نموده و ایراد پیش آمده را بصورت سخت افزاری رفع نمایید.

ایراد در موتور ماشین لباسشویی

از دیگر علل کار نکردن ماشین لباسشویی ، خرابی یا آسیب دیدگی موتور ماشین لباسشویی میباشد. اما میتوانید اغلب از طریق گوش کردن به موتور بفهمید که آیا مشکل از موتور است یا خیر. بطوری کلی زمانی که قطعات موتور لباسشویی دچار آسیب دیدگی میشوند ، صدای بلندی می دهند. این صدا در ماشین لباسشویی به شکل پیوسته بلندتر میشود. جهت رفع این مورد نیز باید با مرکز تعمیرات دستگاه تماس حاصل نموده و ایراد پیش آمده را بصورت سخت افزاری رفع نمایید.

خرابی برد ماشین لباسشویی

برد ماشین لباسشویی مغز کامپیوتری دستگاه شما است. ماشین لباسشویی های قدیمی تر دارای برد های کنترل اصلی نسبتاً ساده تری هستند در حالی که ماشین لباسشویی های جدیدتر به عنوان یک کامپیوتر کوچک عمل میکنند. برد دستگاه شما دریافت کننده ی تمام سیم ها از اجزای مختلف است و کنترل کننده ی ماشین لباسشویی شما است.

اگر برد دستگاه شما دچار خرابی شود ، دستگاه شما بطورکلی خاموش شده و روشن نمیشود. جهت رفع این مورد نیز باید با مرکز تعمیرات دستگاه تماس حاصل نموده و ایراد پیش آمده را بصورت سخت افزاری رفع نمایید.

خرابی ماشین لباسشویی

فیوز های سوخته لباسشویی

فیوزهای ماشین لباسشویی به عنوان محافظت کننده از اتصال برق استفاده میشوند. اگر فیوزهای سوخته دارید، ممکن است ماشین کار نکند. فیوزهای ماشین لباسشویی را بررسی کرده و اطمینان حاصل کنید که همگی سالم هستند. اگر فیوزی سوخته است، آن را با یک فیوز جدید تعویض کنید.

لوله آب بسته ماشین لباسشویی

درصورتی که لوله آب به ماشین لباسشویی به درستی وصل نشده یا بسته شده باشد، آب به درستی وارد دستگاه نمیشود و ماشین کار نمیکند. مطمئن شوید که لوله آب به درستی به دستگاه و شیر آب وصل شده باشد. لوله آب را بررسی کرده و مطمئن شوید که هیچ تنگی یا انسدادی وجود ندارد. اگر لوله آب برای مدت زمان طولانی بسته بوده و آب در آن نگه داشته شده است، به دستگاه آب تزریق کنید تا لوله پر شود و سپس ماشین را روشن کنید. همچنین بررسی کنید که با مشکل نشتی آب لباسشویی مواجه نباشید.

در نهایت، عدم عملکرد ماشین لباسشویی میتواند از علل مختلفی ناشی شود، اما با بررسی مراحل ارائه شده و توجه به مشکلات رایج، میتوانید بسیاری از این مشکلات را خودتان برطرف کنید. اگر همچنان با مشکل مواجه هستید، با مراکز تعمیرات مجاز تماس گرفته و ایراد پیش آمده را رفع نمایید.

امتیاز شما به این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *