شعبه مرکزی

تهران - ستارخان

ارسال ایمیل

info@hardwarecenter.ir

اشتراک گذاری

شارژ کارتریج

شارژ کارتریج پرینتر یک روش اقتصادی و سازگار با محیط زیست برای استفاده از پرینترها به شمار می رود. شارژ کردن کارتریج روش های مختلفی دارد. از جمله این مراحل می توان به استفاده از خدمات شارژ کارتریج از طریق مرکز گارانتی یا نمایندگی های تعمیرات مجاز، استفاده از کیت های شارژ خودکار اشاره کرد. همچنین نکاتی نیز جهت شارژ کردن کارتریج وجود دارند. از جمله این نکات می توان به انتخاب جوهر مرغوب و باکیفیت، بررسی سطح پودر یا جوهر پرینتر، عدم برخورد با سایر قطعات اشاره کرد. در این مقاله، به بررسی روش‌ های شارژ کارتریج پرینتر می پردازیم و نکات مهمی که باید در نظر گرفته شوند را به صورت تخصصی مورد بررسی قرار می دهیم و در انتها نیز مراحل شارژ کردن پرینتر را نام می بریم.

برای شارژ کارتریج انواع پرینترها با 1662 تماس بگیرید.

شارژ کارتریج

روش‌ های شارژ کارتریج پرینتر

 1. استفاده از خدمات شارژ کارتریج: ممکن است در فروشگاه ‌های مختلف خدمات شارژ کارتریج پرینتر وجود داشته باشد. در این مراکز، متخصصان با تجهیزات مناسب جوهر یا پودر کارتریج شما را شارژ می ‌کنند.
 2. استفاده از کیت ‌های شارژ خودکار: کیت ‌های شارژ خودکار برای کاربران خود این امکان را فراهم می ‌کنند تا به صورت خودکار جوهر را به کارتریج پرینتر اضافه کنند.

نکات مهم برای شارژ کارتریج پرینتر

 1. انتخاب جوهر مرغوب: انتخاب جوهر با کیفیت و مرغوب از اهمیت بالایی برخوردار است تا جوهرهای ناسالم به پرینتر وارد نشوند.
 2. بررسی سطح جوهر: بهتر است سطح جوهر را بررسی کرده و در صورت نیاز، جوهر را به موقع شارژ کنید تا کیفیت چاپ حفظ شود.
 3. اجتناب از اجزای آلوده: تماس دست با قسمت‌ های داخلی کارتریج و همچنین لمس کردن سطح خروجی جوهر را محدود کنید تا از آلودگی جلوگیری شود.
مزایا و معایب شارژ کارتریج

مزایا و معایب شارژ کارتریج

مزایا

 • اقتصادی ‌ترین روش چاپ در مقایسه با خرید کارتریج جدید است.
 • حفاظت از محیط زیست با کاهش تعداد کارتریج‌ های دور انداخته شده.

معایب

 • ممکن است کیفیت چاپ نسبت به کارتریج جدید کاهش یابد.
 • نیاز به دقت و هوشمندی بیشتر در اجرای عملیات شارژ وجود دارد.
 • استفاده از روش‌ های شارژ کارتریج پرینتر می ‌تواند به صرفه ‌تر بوده و باعث حفظ محیط زیست شود، اما نیازمند مراقبت دقیق و انجام صحیح عملیات شارژ است.

با اطلاعات ارائه شده، شما می‌ توانید با موفقیت کارتریج پرینتر خود را شارژ کرده و عمر آن را بهینه کنید.

مراحل شارژ کارتریج

به طور کلی برای شارژ کارتریج نیاز به طی کردن مراحلی خواهید بود. از جمله این مراحل می توان به خرید کیت خودکار جوهر، آماده سازی محیط، کارتریج پرینتر خود را خارج کنید، کارتریج را روی یک دستمال تمیز قرار دهید، دستورالعمل کیت پر کردن مجدد را بخوانید، سوراخ پرکننده جوهر را روی کارتریج پیدا کنید، در صورت عدم وجود سوراخ، یک سوراخ پر ایجاد کنید، سرنگ را با جوهر پر کنید، جوهر را به آرامی به کارتریج اضافه کنید، وقتی مقدار کمی از سوراخ بیرون می ریزد، اضافه کردن جوهر را متوقف کنید، سوراخ را با یک تکه نوار کوچک بپوشانید، رنگ های اضافی را پر کنید، کارتریج را وارد کرده و یک پرینتر تست دریافت نمایید، اشاره کرد. در ادامه به بررسی این مراحل می پردازیم و به صورت دقیق تری این مراحل را مورد بررسی قرار می دهیم.

این مقاله را از دست ندهید: نحوه گرفتن پرینت تست

1. خرید کیت شارژ خودکار جوهر

یک کیت پر کردن جوهر برای چاپگر خود بخرید. کیت ها معمولاً با همه چیزهایی که برای پر کردن مجدد یک کارتریج موجود نیاز دارید، از جمله جوهر، سرنگ، پوشش های مهر و موم، دفترچه راهنما و ابزار پیچ ارائه می شود. برخی از کیت ‌های پر کردن جوهر جهانی هستند، به این معنی که برای همه مارک‌ های چاپگر جوهر افشان در نظر گرفته شده ‌اند. برخی دیگر مربوط به سازنده یا مدل خاص هستند. اکثر شرکت های چاپگر توصیه می کنند که جوهر چاپگر خود را دوباره پر نکنید. پر کردن مجدد کارتریج ممکن است در صورت وجود گارانتی برای پرینتر شما، آن را باطل کند پس قبل از انجام این اقدام این موضوع را مدنظر قرار دهید.

نحوه شارژ کارتریج

2. محیط کار را آماده شارژ کارتریج کنید

فضای کاری خود را آماده کنید. جوهر ممکن است نامرتب باشد، بنابراین مقداری حوله روزنامه یا کاغذ را روی یک سطح کار صاف قرار دهید. سپس، کیت جوهر خود، حوله های کاغذی بیشتر، یک جفت دستکش که از کثیف شدن جلوگیری می کند، مقداری چسب شفاف و عینک ایمنی بردارید. جوهر چاپگر لکه های دائمی روی لباس ها و سطوح باقی می گذارد. برای محافظت از دستان خود دستکش بپوشید. برای محافظت از چشمان خود از عینک ایمنی استفاده کنید. در صورت پاشش بیش از حد جوهر، عینک ایمنی از ورود جوهر به چشم شما جلوگیری می کند.

3. کارتریج را از دستگاه خارج نمایید

کارتریج چاپگر را بردارید. مراحل انجام این کار بسته به مدل چاپگر متفاوت است، اما معمولاً جدا کردن کارتریج ها چندان دشوار نیست. ممکن است لازم باشد چاپگر را روشن کنید تا کارتریج‌ ها به مکان قابل دسترسی منتقل شوند. دفترچه راهنمای چاپگر خود را بررسی کنید تا محل دقیق کارتریج ها و مراحل جداسازی را بیابید.

4. کارتریج خود را روی یک دستمال تمیز قرار دهید

کارتریج خالی را روی یک دستمال تمیز تا شده قرار دهید. دستمال را دو بار از وسط تا کنید تا محافظ نشت موثر درست شود.

5. دستورالعمل کیت شارژ کارتریج را بخوانید

دفترچه راهنمای کیت پر کردن مجدد را بخوانید. دفترچه راهنما حاوی دستورالعمل ‌های مخصوص کیت، از جمله اطلاعاتی در مورد نحوه استفاده از ابزارهای همراه است.

بیشتر بخوانید: نصب درایور پرینتر

6. سوراخ پر کننده جوهر را روی کارتریج پیدا کنید.

سوراخ پر کننده جوهر را روی کارتریج پیدا کنید. برخی از کارتریج ‌ها، مانند آن هایی که توسط شرکت HP ساخته شده ‌اند، از قبل دارای یک سوراخ پرکننده هستند که نیازی به سوراخ کردن کارتریج ندارد. سپس برچسب را از بالای کارتریج جدا کنید تا سوراخ های پرکننده احتمالی را پیدا کنید. اگر با کارتریجی کار می کنید که چندین جوهر در یک واحد دارد، هر رنگ سوراخ پرکننده مخصوص به خود را دارد. اگر بیش از یک سوراخ پیدا کردید، فقط یک سوراخ در واقع به مخزن جوهر منتهی می شود. هر سوراخ را بررسی کنید تا جایی که یک ماده اسفنجی داخل آن پیدا کنید – این همان سوراخ است. می ‌توانید با تلاش برای حذف مقداری جوهر موجود با سرنگ موجود در کیت این موضوع را تأیید کنید. برخی از سازندگان روی هر کارتریج یک کلاهک پیچی قرار می دهند که باید برداشته شود تا سوراخ پر شود. اگر سوراخ پر مهر و موم شده است، فقط باید مهر و موم را بشکنید تا آن را پر کنید.

7. در صورت عدم وجود سوراخ، یک سوراخ پر ایجاد کنید.

در صورت عدم وجود یک سوراخ پرکننده ایجاد کنید. اگر سوراخ پرکننده ای روی کارتریج وجود ندارد (یا سوراخ با یک مهر و موم پوشیده شده است)، باید پلاستیک را سوراخ کنید تا خودتان یکی را ایجاد کنید. بهترین راه برای انجام این کار این است که از ابزار پیچ یا مته همراه با کیت برای سوراخ کردن قسمت بالایی کارتریج استفاده کنید. اگر کیت شما همراه با ابزار سوراخ کننده نیست، یک خودکار، خلال دندان، چاقو یا پیچ گوشتی را امتحان کنید. اگر یک کارتریج چند رنگ را پر می کنید، باید این کار را برای هر رنگ انجام دهید. حتماً دستورالعمل‌ های موجود را دنبال کنید.

شارژ کارتریج پرینتر

8. سرنگ را با جوهر پر کنید.

سرنگ را با جوهر پر کنید. با فشار دادن پیستون سرنگ تا انتها به داخل شروع کنید. انتهای بلند را در بطری جوهر جایگزین قرار دهید و به آرامی پیستون را بیرون بکشید تا محفظه با جوهر پر شود.

9. جوهر را به آرامی به کارتریج اضافه کنید.

جوهر را به آرامی به کارتریج اضافه کنید. انتهای بلند سرنگ را در سوراخ پرکننده کارتریج قرار دهید تا زمانی که به کف اسفنجی برخورد کنید. سپس به آرامی پیستون را به سمت پایین فشار دهید تا جوهر اضافه شود. برای جلوگیری از افزودن حباب های هوا، به آرامی فشار دهید، زیرا می توانند کارتریج را بشکنند.

10. وقتی مقدار کمی از سوراخ بیرون می ریزد، اضافه کردن جوهر را متوقف کنید.

وقتی کمی از سوراخ بیرون می زند، اضافه کردن جوهر را متوقف کنید. این بدان معنی است که شما به اوج رسیده اید. در این مرحله، پیستون را کمی به سمت بیرون بکشید تا مقداری از جوهر اضافی خارج شود، سپس سرنگ را از سوراخ پر کنید. اطراف سوراخ پر را با دستمال پارچه ای تمیز کنید.

11. سوراخ را با یک تکه نوار کوچک بپوشانید.

سوراخ را با یک نوار کوچک بپوشانید. اگر کیت شما دارای مهر و موم یا درپوش است که در سوراخ قرار می گیرد، می توانید آن را هم اکنون وارد کنید. اگرچه گاهی اوقات نوار چسب مهر و موم بهتری ایجاد می کند. پس از مهر و موم شدن، قسمت بالایی کارتریج را روی دستمال تا شده چند بار بمالید تا جوهر اضافی پاک شود.

چگونه کارتریج را شارژ کنیم

12. رنگ های اضافی را پر کنید.

رنگ های اضافی را پر کنید. اگر کیت شما دارای بیش از یک سرنگ است، از سرنگ متفاوت برای هر رنگ استفاده کنید تا رنگ ها با هم مخلوط نشوند. اگر نه، سرنگ خود را بین رنگ ها کاملا بشویید و خشک کنید. مطمئن شوید که تمام جوهر اضافی هر کارتریج را قبل از قرار دادن دوباره در چاپگر پاک کنید.

13. کارتریج را دوباره وارد کنید و یک صفحه آزمایشی را چاپ کنید.

کارتری را دوباره وارد کنید و یک صفحه آزمایشی چاپ کنید. پس از قرار دادن کارتریج در چاپگر، چیزی را چاپ کنید تا جوهر روان شود. اگر چندین رنگ را دوباره پر کرده اید، چیزی را به صورت تمام رنگی و سیاه و سفید چاپ کنید تا مطمئن شوید که تمام جوهر به درستی چاپ می شود. ممکن است لازم باشد چندین صفحه آزمایشی را چاپ کنید تا همه چیز به درستی جریان یابد.

نکات مهم شارژ کارتریج پرینتر

 • افراد غیر متخصص باید از تعمیرات خودداری کرده و به متخصصان مرکز تعمیر پرینتر مراجعه کنند.
 • اگر دستگاه چاپگر یا پرینتر شما هنوز تحت گارانتی است، تماس با خدمات پس از فروش پرینتر یا شرکت تولید کننده را در نظر بگیرید.
امتیاز شما به این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *