شعبه مرکزی

تهران - ستارخان

ارسال ایمیل

info@hardwarecenter.ir

اشتراک گذاری

دلیل کج چاپ کردن پرینتر چیست؟

پرینت گرفتن صفحات متعدد همیشه برای من استرس زا است! برای اینکه پرینترها در به مشکل خوردن خلاقیت زیادی دارند و هر بار ممکن است یک مسئله جدید پیش بیاید. با این حال دردشان بی درمان نیست. پس خیالتان راحت! کج پرینت گرفتن پرینتر هم که شما برای پیدا کردن راه حلش به اینجا آمده اید راه حل دارد.

دلایل مختلف سخت افزاری و نرم افزاری وجود دارند که می توانند باعث شوند، همه زحماتتان کج از آب (پرینتر!) در بیاید. در این مطلب می خواهیم مهمترین و پرتکرارترین علل کج چاپ کردن پرینتر را بررسی کنیم و تا حد امکان به راه حل ها نیز بپردازیم.

کج پرینت گرفتن

دلایل نرم افزاری کج پرینت گرفتن

هر کسی می تواند بفهمد که اکثر دلایل کج پرینت گرفتن باید مربوط به سخت افزار باشد. به هر حال همه قبل از  چاپ در صفحه پرینت دیده ایم که سیستم صفحه مد نظر را به چه صورت نشان می دهد. با این حال همچنان دو عامل نرم افزاری می توانند روی کج پرینت شدن مطالب موثر باشند:

  • تنظیم نبودن حاشیه های صفحه: معمولا اگر افراد از نرم افزارهای آفیس برای فعالیت های مختلف استفاده نکرده باشند، با تنظیمات حاشیه آشنایی ندارند. این در حالی است که بهم ریختن تنظیمات این بخش یا تنظیم نکردن آن برای قالب های خاص می تواند زمینه کج پرینت کردن را فراهم کند.
  • مشکلات نرم افزار پرینتر: اگر خلاصه بگوییم اینجا مسئله عدم سازگاری است. در صورتی که تنظیمات پرینتر با نوع کاغذ، قالب متن و تنظمیات سیستم هماهنگ نباشد ممکن است این مشکل پیش بیاید. برای جلوگیری از این مسئله قبل از پرینت گرفتن کلید Office پرینتر را فشار دهید تا پیش نمایش برگه چاپی را مشاهده کنید.

این آموزش را از دست ندهید: کالیبره کردن پرینتر

دلایل سخت افزاری کج پرینت گرفتن

اکثر عوامل کج پرینت گرفتن همین جا هستند و موثرترین عنصر قسمت سخت افزاری هم کاغذ است. اینجا هم می توان مشکلات سخت افزار را به دو دسته مشکلات خود کاغذ و اختلالات قسمت هایی از پرینتر تقسیم کرد که مستقیما با برگه ها در ارتباطند. در ادامه هر یک از این علت ها را همراه با راه حل بررسی می کنیم.

هماهنگ نبودن برگه و درایور چاپگر

برای اینکه ناگهان سرد و گرم نشویم یک علت نرم افزار – سخت افزاری را اول بیان می کنیم! یکی از علت های کج پرینت گرفتن این است که اندازه برگه انتخاب شده در سیستم با برگه ای که در دستگاه داده ایم یکی نیست. در این صورت فرقی نمی کند که برگه واقعی بزرگ تر باشد یا کوچکتر. به هر حال نتیجه جالب نخواهد بود.

همچنین می توانید از تنظیمات خود پرینتر گزینه Fit to page را نیز انتخاب کنید تا در صورتی که دستگاه شما فقط یک مخزن کاغذ دارد، اندازه اش با تنظیمات سیستم هماهنگ شود.

رایج ترین مشکل | صحیح نبودن جهت قرار دادن برگه

مخصوصا زمانی که بخواهیم یک یا چند برگه را پشت و رو چاپ کنیم، کج پرینت گرفتن یا هماهنگ نبودن دو روی برگه از رایج ترین مسائل است. زمانی که شک کردید برای پرینت گرفتن روی دیگر برگه باید آن را به چه شکل در دستگاه قرار دهید، می توانید با انتخاب گزینه Paper در تنظیمات دستگاه، افق برگه را مشاهده کنید. رعایت کردن این مسئله تا حد زیادی از کج چاپ شدن برگه جلوگیری می کند.

این داستان: کاغذ کش

خرابی دستگاه کاغذ کش پرینتر می تواند باعث گیر کردن برگه در پرینتر، چروک شدن برگه، کج پرینت گرفتن و مشکلات دیگر شود. خرابی یا اختلال این دستگاه ممکن است باعث شود همه رولرها هماهنگ کار نکنند و در حالی که قسمتی از آن در حال رد کردن برگه به سمت بیرون است، بخشی از آن متوقف شود.

البته در این باره باید به جنس کاغذ نیز توجه کنید. در صورتی که کاغذ مرطوب، لیز یا بیش از حد زمخت باشد، علاوه بر درست چاپ نشدن می تواند به دستگاه نیز آسیب برساند. بنابراین تنها از کاغذهای استاندارد برای پرینت گرفتن استفاده کنید. متاسفانه برای مشکل کاغذ کش درمان خانگی وجود ندارد و باید به افراد متخصص در حوزه تعمیر پرینتر مراجعه کنید.

این مطلب کاربردی را از قلم نیندازید: چگونه تست پرینت بگیریم؟

کارتریج کج، برگه کج

در صورتی که کارتریج به درستی در جای خود قرار نگرفته باشد یا جای گذاری آن باعث شکستن گیره های دستگاه شده باشد نیز این مشکل محتمل است. کارتریج به عنوان یکی از مهمترین قسمت های پرینتر در صورتی که به مشکل بخورد بر بقیه بخش های دستگاه نیز تاثیر گذار است و می تواند باعث کج پرینت کردن شود.

بنابراین یکی از نقاطی که بهتر است حتما بررسی کنید، این قطعه است. در این مورد هم مانند مسئله کاغذ کش حتما باید به نمایندگی تعمیر پرینتر مراجعه کنید.

5/5(1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *