شعبه مرکزی

تهران - ستارخان

ارسال ایمیل

info@hardwarecenter.ir

اشتراک گذاری

دلیل بوی بد لباسشویی چیست؟

بوی ناخوشایند در لباسشویی یکی از مشکلات رایجی است که ممکن است به طور کلی در تمام دستگاه های مایشن لباسشویی رخ دهد. این مشکل دلایل بسیار زیادی دارد. از جمله این دلایل می توان به باقی ماندن مواد شستشو کننده لباس ها در لباسشویی، خرابی و مشکل در لباسشویی، استفاده از مواد شوینده ناسالم، پوسیده بودن لباس ها، خرابی فیلتر لباسشویی، وجود جرم در دستگاه، ایرادات مربوط به بخش تخلیه و بسیاری دلایل دیگر اشاره کرد. در این مقاله، به بررسی دلایل احتمالی بوی بد لبا‌سشویی می پردازیم و به صورت تخصصی راهکارها و روش های رفع این مشکل را به طور دقیق مورد بررسی قرار می دهیم.

بوی بد لباسشوی

دلایل بوی بد لباسشویی و روش های رفع این مشکل

1. باقی ماندن مواد شستشو کننده در لباسشویی

باقی ماندن مواد شستشو کننده در لباسشویی و آلودگی ‌های لباس ‌ها می ‌توانند به تولید بوی ناخوشایند منجر شوند. برای بررسی بیشتر این موضوع، لباس‌ ها را با دقت بشویید و مواد شوینده دیگری را جهت شستشو استفاد نمایید.

2. مشکلات در ماشین لباسشویی

یکی دیگر از دلایل بوی بد لباسشویی مربوط به مشکلات در ماشین لباسشویی می شود. از این مشکلات می توان به رطوبت باقی‌ مانده و کثیفی در قطعات داخلی که می ‌توانند به بوی بد لباس‌ ها منجر شوند اشاره کرد. برای رفع این مشکل ماشین لباسشویی را به طور دوره‌ ای تمیز کرده و از تعمیرات منظم استفاده کنید.

بوی نامطبوع ماشین لباسشویی

4. استفاده از مواد شوینده ناسالم

استفاده از مواد شوینده ناسالم یا بی ‌کیفیت ممکن است بوی ناخوشایندی به لباس ‌ها و ماشین لباسشویی شما انتقال دهد. برای رفع این مشکل ، از مواد شوینده با کیفیت و مناسب استفاده کنید و از پارچه ‌های لباس‌ های خود مطمئن شوید.

5. خرابی فیلتر لباسشویی

یکی دیگر از دلایل بوی بد لباسشویی مربوط به خرابی فیلتر لباسشویی می شود. به طور کلی ایراد سخت افزاری برای رفع نیاز به تجهیزات تخصصی دارند و در صورتی که دستگاه شما تحت گارانتی است، می توانید خدمات مورد نظر خود را از مرکز گارانتی کننده دریافت نمایید و در صورتی که دستگاه تحت گارانتی نیست می توانید از طریق تماس با نمایندگی های مجاز خدمات مورد نظر خود را دریافت نمایید.

رفع بوی بد ماشین لباسشویی

6. جرم گرفتن دیگ لباسشویی

ماشین ‌های لباسشویی آب راکد را نگه می ‌دارند، رسوب‌ های آهکی، باکتری‌ ها و برخی میکروارگانیسم ها در این فضا مستعد رشد هستند و این موضوع باعث بوی بد لباسشویی می شود.  بر اساس مطالعات که در بخش Applied and Environmental Microbiology آب باقیمانده در لباسشویی شما می تواند بر بوی بد تأثیر بگذارد و منجر به آلودگی متقاطع لباس ها شود. شما می توانید به راحتی دستگاه خود را تمیز عمیق کنید و در صورت نیاز به جرم گیری کردن دستگاه ایراد پیش آمده را رفع نمایید.

جرم گرفتن دیگ لباسشویی نیز می توانید دلیل بر مشکل بوی بد لباسشویی باشد. به طور کلی توصیه می شود ماشین لباسشویی خود را نهایتا هر فصل یکبار جرم گیری نمایید. اقدام جرم گیری کردن لباسشویی یک عمل ساده است که فقط نیاز به پودر جرم گیری خواهید داشت. پخش از تهیه پودر جرم گیری، 50 گرم از پودر را در دیگ لباسشویی یا مخزن پودر لباسشویی خود قرار دهید. درب دستگاه را ببندید و روی دمای 60 درجه به بالا حدود 2 الی 2 ساعت و نیم شستشو را تنظیم نمایید.

توجه داشته باشید که برای جرم گیری کردن ماشین لباسشویی هیچ لباس را داخل دستگاه نریزید و پس از جرم گیری کامل، درب بخش تخلیه را باز کنید و جرم های خارج شده را به داخل محفظه ای مانند تشت یا کفشور آشپزخانه خود هدایت نمایید. در صورتی که مایل به اقدام جرم گیری به صورت انفرادی نیستید، می توانید جهت کسب خدمات مورد نظر خود را مرکز تعمیرات تخصصی تماس حاصل فرمایید.

7. خرابی بخش تخلیه دستگاه

یکی دیگر از دلایل بوی بد لباسشویی مربوط به خرابی یا مشکل در بخش تخلیه لباسشویی می شود. به طور کلی در صورتی که بخش تخلیه به درستی عمل نکند، مقداری آب و کف در سطح لباسشویی باقی می ماند و این موضوع در بازه زمانی طولانی مدت باعث بوی بد لباسشویی می شود. به همین جهت، حتما پس از شستشوی لباسشویی، به دقت فضای داخلی دستگاه را بررسی نمایید و در صورتی که علائم نامبرده را رویت نمودید، جهت رفع این مشکل بوی بد لباسشویی خود با نمایندگی های تعمیرات مجاز تماس حاصل فرمایید.

7. به محض اتمام چرخه لباس های خود را از دستگاه خارج کنید

اگر لباس ‌های شما بعد از شستن بوی رطوبت می‌ دهد، ممکن است به این معنی باشد که باید سریع ‌تر آن‌ ها را از ماشین بیرون بیاورید. هر چه بیشتر آن ها را در دستگاه رها کنید، بوی بد آن ها بیشتر می شود.

دلیل بوی بد لباسشویی چیست

8. از رطوبت گیر و خشک کن استفاده کنید

اگر بعد از شستن لباس‌ خود هنوز بو می ‌دهد، احتمالاً آن ها را به‌ درستی خشک نمی ‌کنید. لباس های شما باید ظرف چند ساعت خشک شوند تا بوی بهتری دهند. علاوه بر این، اگر گرمای کافی وجود نداشته باشد، ممکن است مدت بیشتری طول بکشد تا آن ها خشک شوند. در نتیجه بوی رطوبت و نم زدگی خواهند داد اگر لباس ‌های شما پس از خشک شدن در داخل خانه بوی بدی می ‌دهند، نیاز است تا یک رطوبت گیر تهیه نمایید تا این فرآیند را تسریع کنید. علاوه بر این، سعی کنید لباس های هم وزن را با هم خشک کنید.

خدمات تخصصی پیشه کمک: تعویض لاستیک دور درب لباسشویی

9. لباس های خود را با دمای بالا و گرمتری بشویید

اگر نکات بالا را رعایت کرده ‌اید و هنوز نمی ‌دانید که چرا لباس‌ های شما بعد از شستن بو می ‌دهند، ممکن است نیاز به شستشوی مجدد آن ها داشته باشند. بنابراین، در نظر داشته باشید که لباس‌ های خود را با دمای بالاتر و گر‌متری بشویید. دمای پایین ‌تر به محافظت از پارچه‌ ها کمک می ‌کند، اما به طور کلی در صورتی که نیاز به شستشوی دقیق تر و بهتری دارید توصیه می شود از تنظیمات با دمای بالاتر استفاده نمایید. سعی کنید لباس های خود را در یک شستشوی طولانی در بالاترین دمای مجاز بشویید. البته انتخاب تنظیمات درست شستشو که به بافت لباس های شما آسیب نرساند نیز اقدام مهم است. در صورتی که اطلاعات زیادی در رابطه با تنظیمات شستشو ندارید، می توانید با استفاده از دفترچه راهنمای دستگاه خود اطلاعات مورد نظر خود را دریافت نمایید.

چرا لباسشویی بوی بد می دهد

10. لباس ‌های قدیمی و فرسوده

پوسیده بودن لباس ها می ‌تواند باعث رطوبت باقی ‌مانده و تشکیل بوی نامطبوع شود. در این رابطه لباس‌ ها را به طور کامل خشک کنید و لباس هایی که پوسیده شده اند را به دور بیندازید. لباس ‌های قدیمی که به طور مکرر شسته شده‌ اند و فرسودگی نشان داده ‌اند، ممکن است بوی بدی پیدا کنند. برای رفع مشکل بوی بد لباسشویی، لباس‌ های قدیمی خود را با دقت بررسی کنید و در صورت لزوم آن ها را با لباس‌ های جدید تعویض کنید. بوی بد لباس‌شویی مسأله‌ ای قابل حل است. با شناسایی دلایل احتمالی و اعمال راهکارهای مناسب، می‌ توانید از لباس‌ های تمیز با بوی مطلوب لذت ببرید. همچنین در صورتی که اقدامات لازم در رابطه با این موضوع را روی دستگاه لباسشویی خود انجام داده اید اما ایراد رفع نگشته است، می توانید اطلاعات لازم را از طریق نمایندگی تعمیرات  لباسشویی دریافت نمایید.

امتیاز شما به این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *