شعبه مرکزی

تهران - ستارخان

ارسال ایمیل

info@hardwarecenter.ir

اشتراک گذاری

چرا تلویزیون صدا دارد ولی تصویر ندارد؟

شاید تاکنون شما هم این تجربه را داشته اید که تلویزیون را روشن می کنید تا برنامه ای را تماشا کنید اما متوجه می شوید که هیچ تصویری نمایش داده نمی شود، در حالی که صدای برنامه مورد نظر را می شنوید. گاهی نیز این مشکل در حین تماشای برنامه یا حتی در زمان عوض کردن کانال ها دیده می شود. این که تلویزیون صدا دارد ولی تصویر ندارد یکی از مشکلات رایج و آزاردهنده برای کاربران است که می توان دلیل بروز آن را به موارد مختلفی مربوط دانست. گاهی عدم نمایش تصویر در تلویزیون یک ایراد موقتی است و گاهی نیز مشکل جدی تر است. از همه مهمتر این که این مشکل به مدل یا برند خاصی محدود نمی شود و در تمام دستگاه ها احتمال قطع شدن تصویر با وجود پخش صدا وجود دارد. در این مطلب می خواهیم به بررسی دلایلی بپردایم که به دنبال آن تلویزیون صدا دارد ولی تصویر ندارد و همچنین ببینیم چطور می توان این مشکل را برطرف کرد.

چرا تلویزیون صدا دارد ولی تصویر ندارد؟

فهرست مطالب

دلایلی که تلویزیون صدا دارد ولی تصویر ندارد

همانطور که گفته شد این مشکل رایج می تواند در چند حالت دیده شود؛ گاهی با روشن کردن دستگاه و گاهی نیز در زمان تماشای برنامه یا تعویض کانال ها متوجه عدم نمایش تصویر در تلویزیون می شوید. در اکثر موارد یک نقص فنی در قطعات مهم تلویزیون ایجاد شده است. این که تلویزیون صدا دارد ولی تصویر ندارد را می توان به مشکلات و ایرادات زیر در دستگاه مربوط دانست:

  • مشکلات بک لایت تلویزیون
  • خرابی و مشکلات برد تیکان در تلویزیون
  • خرابی و مشکلات پنل تلویزیون
  • به دلیل بهم خوردن تنظیمات دستگاه تلویزیون صدا دارد ولی تصویر ندارد
  • آبخوردگی تلویزیون
  • مشکلات و خرابی کابل ها و اتصالات تلویزیون
  • مشکلات سیگنال دهی تلویزیون
  • اتصال کابل به ورودی اشتباه

در هر یک از این موارد ممکن است در حالی که صدای تلویزیون پخش می شود تصویری برای شما نمایش داده نشود. در ادامه با بررسی هر عامل روشی که می توان با آن مشکل تصویر ندادن تلویزیون را برطرف کرد را بررسی می کنیم.

مشکلات بک لایت تلویزیون

یکی از اصلی ترین دلایلی که تلویزیون صدا دارد ولی تصویر ندارد، مشکلات و خرابی های بک لایت است. این قطعه بسیار مهم که مسئول نوردهی و پخش تصویر تلویزیون است به همان میزان حساسیت زیادی نیز دارد و در صورت عدم رعایت اصول نگهداری از تلویزیون ممکن است خراب شده و آسیب ببیند. نوسانات برقی و ضربه به پنل می تواند بک لایت را خراب کند. مشکلات و خرابی لامپ های بک لایت مانع نمایش تصویر روی صفحه می شود. بنابراین برای رفع مشکل به وجود آمده در تلویزیون باید بک لایت بررسی و در صورت نیاز تعمیر شود. با تعمیر بک لایت تلویزیون مجددا تصاویر روی صفحه نمایش داده می شوند و مشکل عدم نمایش تصویر در تلویزیون نیز برطرف خواهد شد.

خرابی و مشکلات برد تیکان در تلویزیون

یکی از قطعات مهم دیگر در تلویزیون ها برد تیکان نام دارد که بخشی از پنل است. این قطعه در واقع پردازش گر سیگنال تصاویر است و بعد از پردازش با انتقال سیگنال تصویر به صفحه نمایش تلویزیون، تصاویر را می بینیم. قطع شدن تصاویر در تلویزیون می تواند یکی از اصلی ترین نشانه های خرابی برد تیکان باشد. به همین دلیل هم معمولا اگر تلویزیون صدا دارد ولی تصویر ندارد این امکان هست که برد تیکان دستگاه دچار مشکل شده باشد. البته در صورت خرابی برد تیکان مشکلات دیگری هم در تصویر ایجاد می شود که از جمله می توان به ایجاد خطوط افقی و عمودی در نمایشگر یا سفید شدن تصویر تلویزیون اشاره کرد. بررسی، عیب یابی و تعمیر برد تیکان تلویزیون می تواند مشکل به وجود آمده در صفحه تلویزیون را برطرف کند. البته گاهی نیز به ناچار باید برد تیکان را تعویض کرد که قطعا هزینه برتر است.

خرابی و مشکلات پنل تلویزیون

بدترین عاملی که تلویزیون صدا دارد ولی تصویر ندارد، مشکلات پنل است. پنل قطعا حساس ترین و گران ترین قطعه تلویزیون است که معمولا در اثر شکستگی، ضربه و فشار دچار مشکل می شود. حتی آبخوردگی پنل نیز می تواند در این قطعه مشکل ساز شود. در صورت آسیب دیدن پنل مشکلاتی از جمله پیکسل سوختگی در صفحه به وجود می آید که نتیجه آن قطع تصاویر دستگاه و عدم نمایش تصویر در تلویزیون است. اگر مشکلات تصویر به پنل مربوط شود باید به فکر تعمیر پنل یا تعویض آن بود. هم تعمیر پنل و هم تعویض آن جزو هزینه برترین تعمیرات تلویزیون هستند که ممکن است کاربران را به فکر خرید یک دستگاه جدید بیاندازد.

به دلیل بهم خوردن تنظیمات دستگاه تلویزیون صدا دارد ولی تصویر ندارد

با وجودی که معمولا باید اگر تلویزیون صدا دارد ولی تصویر ندارد به دنبال یک فاکتور سخت افزاری و فنی بود؛ اما گاهی تنها به دلیل به هم خوردن تنظیمات دستگاه تصاویر نمایش داده نمی شوند. در بخش منوی دستگاه و تنظیمات تصویر اگر میزان وضوح و روشنایی تصویر به هم بخورد یا نور آن روی کمترین حالت تنظیم شده باشد، شما تصویری را مشاهده نمی کنید. در واقع در این حالت تصویر عملا قطع نیست؛ تنها به دلیل تنظیمات روی نور کم تصویر شما نمی توانید تصویر روی صفحه را ببینید. به این ترتیب با رفتن به بخش تنظیمات دستگاه و قرار دادن تلویزیون روی روشنایی بالاتر می توانید این مشکل به وجود آمده را برطرف کنید.

آب خوردگی تلویزیون

آب خوردگی و نفوذ آب به تلویزیون یکی از بدترین اتفاقاتی است که می تواند برای این دستگاه ها بیفتد. خصوصا زمانی که کاربران به اشتباه برای تمیز کردن تلویزیون از یک کهنه خیس یا اسپری شوینده استفاده می کنند. این عامل نیز می تواند دلیل این باشد که تلویزیون صدا دارد ولی تصویر ندارد. بنابراین اگر با مشکل آب خوردگی تلویزیون مواجه شدید سریعا دستگاه را خاموش کنید و از برق بکشید و در سریع ترین زمان ممکن از یک مرکز تخصصی تعمیرات تلویزیون برای بررسی و تعمیر تلویزیون آب خورده کمک بگیرید.

مشکلات و خرابی کابل ها و اتصالات تلویزیون

یکی از موارد دیگری که می توان آن را به تصویر نداشتن تلویزیون مربوط دانست، مشکلات کابل ها و اتصالات است. البته کمتر این احتمال وجود دارد که اگر تلویزیون صدا دارد ولی تصویر ندارد کابل ها و اتصالات را بررسی کنند؛ اما به هر حال باید این مورد را هم در نظر گرفت. کابل های ظریف داخل دستگاه که مسئول انتقال تصویر هستند اگر آسیب ببینند و دچار بریدگی شوند این احتمال وجود دارد که دستگاه دچار مشکل شده و تصویر روی صفحه آن قطع شود. بنابراین باز هم برای رفع مشکل باید به یک مرکز تعمیرات تلویزیون مراجعه کرد تا بررسی اتصالات و مدارهای داخلی در صورت بروز مشکل، تلویزیون را تعمیر کند.

مشکلات سیگنال دهی تلویزیون

همیشه این که تلویزیون صدا دارد ولی تصویر ندارد مربوط به خرابی قطعات دستگاه نیست. علاوه بر خرابی کابل های سیگنال دهی ممکن است آنتن سیگنال های تصویر را به درستی ارسال نکند. در نتیجه این احتمال هست که مشکلات تصویر دستگاه به دلیل اختلالات سیگنال دهی تلویزیون باشد.

اتصال کابل به ورودی اشتباه

در نهایت ساده ترین دلیلی که چرا تلویزیون صدا دارد ولی تصویر ندارد می تواند اتصال اشتباه کابل ها باشد. اگر کابل های تصویر تلویزیون را به ورودی اشتباه وصل کرده باشید یا حتی در صورت درست متصل نبودن و شل بودن اتصالات نیز احتمالا تصاویر قطع می شوند و به درستی نمایش داده نمی شوند. در نتیجه قبل از هر اقدامی بهتر است اتصالات و ورودی های پشت دستگاه را چک کنید و مطمئن شوید که همه چیز را به درستی وصل کرده اید. اگر به تازگی دستگاه را خریداری کرده اید و با مشکل تصویر نداشتن تلویزیون مواجه شدید بهتر است از دفترچه راهنمای دستگاه برای بررسی دقیق اتصالات و ورودی های تلویزیون کمک بگیرید.

امتیاز شما به این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *