شعبه مرکزی

تهران - ستارخان

ارسال ایمیل

info@hardwarecenter.ir

اشتراک گذاری

چطور مشکل قطع شدن تصویر تلویزیون را برطرف کنیم؟

در بین مشکلات مختلفی که تلویزیون های ممکن است داشته باشند، یکی از ایرادات وارد شده، قطع شدن تصویر تلویزیون است. این در حالی است که دستگاه روشن می شود، حتی در مواردی صدا هم دارد، اما تصویری را نمایش نمی دهد. در برخی مواقع نیز به دنبال تصویر نداشتن تلویزیون، صدای دستگاه نیز قطع می شود. حتی ناهماهنگی بین صدا و تصویر نیز ممکن است مشاهده شود.

قطع شدن تصویر در تلویزیون می تواند به دلایل مختلفی اتفاق بیفتد که گاهی مشکل چندان جدی نیست و به راحتی برطرف می شود و در برخی مواقع نیز می تواند نشان دهنده وجود یک مشکل جدی تر در دستگاه باشد. در این مقاله می خواهیم به بررسی دلایل و راه حل های رفع مشکل قطع شدن تصویر تلویزیون بپردازیم.

قطع شدن تصویر تلویزیون سامسونگ

دلایل قطع شدن تصویر تلویزیون

در صورتی که با مشکل تصویر نداشتن تلویزیون مواجه شدید، برای پیدا کردن دلیل بروز مشکل ابتدا باید دید به همراه تصویر صدا نیز قطع می شود یا خیر؟ در صورتی که تنها تصویر تلویزیون قطع می شود و صدا همچنان مشکلی ندارد، معمولا مشکل از قطعات مرتبط با تصویر تلویزیون است. اما در صورتی که هم صدا و هم تصویر مشکل داشته باشد، دلایل می تواند به ایرادات نرم افزاری یا سخت افزاری متفاوتی مربوط شود. از این رو مهم ترین دلایل قطع شدن تصویر تلویزیون به صورت کلی شامل موارد زیر می شود:

  • خرابی بک لایت و اتصال کوتاه در تلویزیون
  • پیکسل سوختگی تلویزیون
  • خرابی ال سی دی و پنل تلویزیون
  • خرابی برد پاور و سوختن لامپ های ال ای دی
  • رفتن تصویر تلویزیون به دلیل گرم شدن دستگاه به دنبال کار کردن و استفاده طولانی مدت
  • مشکلات و خرابی های مین برد تلویزیون
  • خرابی برد پاور
  • اتصال تجهیزات جانبی بی کیفیت و معیوب به تلویزیون مانند یک فلش ویروسی یا یک کابل HDMI بی کیفیت
  • به ریختن تنظیمات دستگاه و …

راه حل های رفع مشکل قطع شدن تصویر در تلویزیون

برای رفع مشکل تصویر نداشتن تلویزیون باید دید دلیل بروز مشکل چیست تا بر اساس آن راه حل مناسب برای رفع مشکل ارائه شود. در بیشتر موارد ممکن است با یک ریستارت کردن دستگاه یا خنک کردن آن مشکل برطرف شود. خصوصا در مواردی که گرم شدن بیش از حد دستگاه دلیل تاریکی صفحه و تصویر ندادن تلویزیون است.

انجام برخی تنظیمات هم می تواند مشکل قطع و وصل شدن تصویر تلویزیون را برطرف کند. با این حال در صورت ادامه دار بودن مشکل دستگاه، به تعمیر تلویزیون به صورت تخصصی نیاز است. در ادامه مهمترین کارهایی که می توان برای رفع مشکلات تصویر در تلویزیون انجام داد را بررسی کرده ایم.

تعمیر و تعویض بک لایت

اصلی ترین و متداول ترین دلیل قطع و وصل شدن تصویر تلویزیون، خرابی بک لایت است. مواردی مانند ۀب خوردگی تلویزیون، تمیز کردن اشتباه دستگاه، گرم شدن بیش از حد تلویزیون و نوسانات برقی می تواند موجب خرابی بک لایت شود. می توان با برخی راه حل ها مانند کاهش نور بک لایت از طریق منوی تنظیمات تلویزیون یا خاموش کردن دستگاه بعد از چند ساعت روشن ماندن طول عمر آن را افزایش داد.

با این حال در صورتی که خرابی بک لایت دلیل تصویر نداشتن تلویزیون باشد، باید برای تعمیر یا تعویض بک لایت اقدام کرد. برخی مواقع کاربران تنها لامپ های سوخته را تعویض می کنند. اما معمولا توصیه می شود برای حفظ کیفیت تصویر تلویزیون و یکدست شدن نور صفحه، بک لایت به صورت کامل تعویض شود.

این مقاله را از دست ندهید: چرا تلویزیون صدا دارد ولی تصویر ندارد؟

تعمیر و تعویض پنل

در برخی مواقع مشکل قطع و وصل شدن تصویر تلویزیون به دلیل مشکلات پنل است. در صورتی که پنل تلویزیون ضعیف شده و نیاز به ترمیم داشته باشد، معمولا تصویری در تلویزیون نمایش داده نمی شود و اصلاحا تصویر قطع می شود. مواردی مانند ضربه و فشار به صفحه تلویزیون، آب خوردگی، افزایش دمای دستگاه و نوسانات برقی می تواند به پنل آسیب رسانده و موجب خرابی آن شود.

برای رفع مشکل در این شرایط باید پنل تلویزیون به صورت تخصصی عیب یابی شده و در صورتی که مشخص شود مشکل از پنل است، ترمیم تخصصی این قطعه انجام شود. در مواردی نیز پنل قابل تعمیر و ترمیم نیست و باید برای رفع مشکل دستگاه آن را تعویض کرد که قطعا هزینه بسیار بالایی خواهد داشت. برای تعمیر پنل بهتر است حتما به یک مرکز تعمیرات تخصصی معتبر مراجعه کرد. در پیشه کمک تعمیر پنل تلویزیون با بالاترین کیفیت و بر اساس استانداردهای روز انجام می شود.

تعمیر و تعویض مین برد

یکی دیگر از گزینه های احتمالی قطع و وصل شدن تصویر تلویزیون مشکلات مین برد است. مین برد قطعه ای است که مستقیما با نمایش تصویر تلویزیون مرتبط است و خرابی آن می تواند موجب قطع و وصل شدن تصاویر تلویزیون شود. برد شامل مجموعه ای از قطعات است که بسیاری از آنها با نمایشگر تلویزیون در ارتباط اند.

خرابی و سوختن این قطعات، از جمله سوختن خازن ها، مقاومت های روی برد، مدارها و … می تواند در عملکرد مین برد و نمایش تصویر اختلال ایجاد کند. از این رو در این شرایط راه حل رفع مشکل قطع شدن تصویر تلویزیون تعمیر مین برد است. در مواردی هم که مین برد سوخته و قابل تعمیر نیست، با تعویض این قطعه مشکل دستگاه برطرف می شود.

تعمیر و تعویض برد پاور

برد پاور قطعه ای است که در برق رسانی و توزیع ولتاژ بین قطعات مختلف دستگاه نقش دارد. در صورت خرابی این قطعه برق لازم به بخش های مختلف از جمله مین برد و پنل نمی رسد و همین امر می تواند موجب قطع شدن تصویر تلویزیون شود. در نتیجه برای رفع مشکل در این شرایط باید بعد از عیب یابی کامل برد پاور، این قطعه تعمیر یا در صورت لزوم تعویض شود. در خصوص برد پاور نیز معمولا نوسانات برقی می تواند موجب خرابی این قطعه و بروز مشکل در آن شود.

بنابراین بهتر است حتما برای تلویزیون خود از یک محافظ برق استاندارد و با کیفیت استفاده کنید تا با کم و زیاد شدن ولتاژ، مشکلی در قطعات اصلی همچون مین برد و برد پاور به وجود نیاید. از طرفی نیز در صورت نیاز به تعویض برد پاور باید حتما از قطعه اورجینال و سازگار با مدل تلویزیون استفاده کرد تا در ادامه مشکل جدیدی در تلویزیون به وجود نیاید.

4/5(3 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *